Вісткар #580

Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 14 січня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.

З 16 січня мовою обслуговування споживачів стає українська

Від 16 січня 2021 року набувають чинності окремі норми закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Підприємства, установи та організації усіх форм власності, підприємці й інші суб’єкти господарювання мають здійснювати обслуговування та надавати інформацію про товари і послуги, зокрема через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, українською.

Українською має подаватися інформація на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо. Крім того, тепер суб’єкти електронної комерції, зареєстровані в Україні, будуть зобов’язані забезпечити надання усієї інформації, визначеної законом, зокрема і щодо предмету електронного договору, державною мовою.

Водночас інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися іншими мовами. В такому разі обсяг інформації українською не може бути меншим за встановлений законом про захист прав споживачів обов’язковий обсяг.

Також може здійснюватися обслуговування клієнта не державною мовою, якщо на цьому наполягає клієнт і знайдено прийнятну для обох сторін мову комунікації.

Публічне приниження чи зневажання української мови може стати підставою для притягнення до юридичної відповідальності. Передбачено покарання за навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, а також за створення перешкод та обмежень в її застосуванні.

Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів. (Радіо Свобода)


Більше новин

США: Палата представників підтримала резолюцію про імпічмент Трампа. Під час голосування в середу, 13 січня, цю резолюцію підтримали 232 американських законодавці, а 197 висловилися проти. Переважна більшість конгресменів, котрі підтримали резолюцію, є членами Демократичної партії. Водночас за документ проголосували також і 10 республіканців. У середу, перед голосуванням у Палаті представників, Трамп закликав американців утриматися від насильства. "На тлі повідомлень про нові демонстрації я наполегливо закликаю не допускати будь-якого насильства, порушення закону і актів вандалізму", - йдеться в заяві президента США. Трамп, термін президентських повноважень якого спливає 20 січня, став першим президентом в історії США, щодо якого двічі порушувалося питання імпічменту. Для остаточного затвердження імпічменту потрібно дві третини голосів у Сенаті. Утім, тільки 50 зі 100 сенаторів належать до демократичного табору, тож Демпартії знадобиться підтримка не менше 17 республіканців. (DW)

Українська влада обіцяє знизити на третину тариф на газ для населення. На час дії карантину в Україні діятиме державне регулювання цін на газ, що означає скорочення тарифу на 30 відсотків, пояснили в керівництві держави. На засіданні уряду у середу прем'єр заявив, що пропонована ціна - 6,99 гривень за кубометр. Наприкінці грудня 2020 року НАК "Нафтогаз України" збільшив на 14 відсотків ціну газу на січень для побутових споживачів. (DW)

Європейське агентство дозволило застосування черв’яків у їжу. Агентство з безпеки харчів, що базується в Італії, опублікувало в середу висновки про безпеку сухих жовтих борошнистих (мучних) черв'яків. Експерти заявили, що ці паразити, яких їдять цілими або в порошку, багаті білком і можуть бути закускою або інгредієнтом для інших страв. Загалом "експертна група дійшла висновку, що (нова їжа) є безпечною…" Продовольча та сільськогосподарська організація ООН ще у 2013 році пропонувала їстівних комах, як нежирну їжу з високим вмістом білка для людей, домашніх тварин та худоби. Їхнє використання в їжу корисне для навколишнього середовища та допомагає нагодувати голодних, стверджують в ООН. (AP)

Facebook і Twitter подешевшали на $51 млрд після блокування аккаунтів Трампа. Вартість акцій Facebook 11 січня впала на 4%, а 12 січня - ще на 2%, оскільки акціонери продали акції, побоюючись, що рішення соцмережі змусить користувачів залишити її. Акції Twitter подешевшали 11 і 12 січня на 6,4% і на 2,4% відповідно. Капіталізація Facebook за підсумками двох днів торгів скоротилася на $47,6 млрд в порівнянні з 8 січня. Ринкова вартість Twitter за 11-12 січня впала на $3,5 млрд. (Business Insider)

Програміст із США забув пароль від гаманця з біткойнами на $220 млн. Програміст із Сан-Франциско (США) Стефан Томас забув пароль від захищеного зовнішнього жорсткого диска, на якому зберігаються ключі від електронного гаманця з 7 тисячами біткойнів. у Томаса залишилось дві спроби (з 10), щоб згадати пароль. За даними криптовалютної компанії Chainalysis, із наявних 18,5 мільйонів біткойнів приблизно 20 відсотків - так чи інакше втрачені їхніми власниками. (NYTimes)

Один раз побачити

Оуен Вілсон (Owen Wilson) і Сальма Хайєк (Salma Hayek) грають головні ролі у науково-популярній драмі “Bliss“. Двоє людей живуть у штучно створеній реальності, але здатні миттєво перескочити у реальність і назад. Картину за власним сценарієм зняв Майк Кехілл. Прем’єра - 5 лютого на Amazon Prime Video.

Цей день в історії

14 січня 1639 року - Асамблея північноамериканської колонії Коннектикут затвердила “Великі основи”, складені засновником колонії богословом Томасом Хукером. “Великі основи” Коннектикуту стали першою писаною конституцією колоністів Північної Америки.

14 січня 1896 року - У Королівському фотографічному суспільстві відбувся перший в Англії кінопоказ, який організував американський фотограф і винахідник Берт Ейкрз.

14 січня 1954 року - Весілля в Сан-Франциско Мерилін Монро і зірки бейсболу Джо Ді Маджіо. Подружнє життя тривало дев'ять місяців. Після смерті кінозірки Джо щодня надсилав троянди на її могилу.

14 січня 1969 року - У космос відправився радянський космічний корабель «Союз-4», а наступного дня - «Союз-5». Вперше ці пілотовані космічні кораблі виконали стикування на орбіті. Також вперше був здійснений перехід космонавтів з одного корабля в інший.


Друзі, проекту “Вісткар” потрібна ваша підтримка. Запрошую вас приєднатися до читачів, які вже підтримують Вісткар у зручний їм спосіб:

Вдалого дня!

Сергій РАЧИНСЬКИЙ