

Discover more from ВІСТКАР | Новини
Вісткар #941
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 26 липня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Економісти Єльського університету стверджують, що західні санкції завдають Росії сильного удару
Пропаганда Путіна приховує реальний і руйнівний ефект західних санкцій, стверджується у звіті. Група економістів і бізнес-експертів Єльського університету на чолі з професором Джеффрі Зонненфельдом опублікувала, як вони кажуть, одне з перших комплексних досліджень стану економічної діяльності в Росії через п’ять місяців після вторгнення в Україну.
Висновок однозначний: “З нашого аналізу стає зрозуміло: вихід бізнесу та санкції катастрофічно калічать російську економіку”, — кажуть вони. Російське внутрішнє виробництво повністю зупинилося, не маючи можливості замінити втрачені підприємства та продукти. Володимир Путін вдається до нежиттєздатного фіскального та монетарного втручання, щоб згладити ці структурні економічні недоліки… і фінанси Кремля перебувають у набагато, набагато більш гіршому стані, ніж прийнято вважати. “Сприятливі статистичні дані, які оприлюднюються, є сумнівними, — йдеться в документі, — якщо порівнювати їх із перехресними перевірками та враховуючи політичний тиск, який чинить Кремль, щоб підірвати статистичну цілісність”.
Західні ЗМІ також, спираючись на обмежену або застарілу статистику, дали нереалістично оптимістичні оцінки російської економіки після вторгнення. Економісти Єльського університету кажуть, що такі прогнози “ірраціонально екстраполюють економічні дані з перших днів періоду після вторгнення, коли санкції та вихід західного бізнесу не мали повного ефекту”. Лише кілька тижнів тому Кремль нарешті оприлюднив інформацію про те, що загальні доходи від нафти і газу в травні впали більш ніж наполовину порівняно з попередніми місяцями, якщо порівнювати його цифри. Відтоді Кремль припинив оприлюднювати будь-які нові дані про доходи від нафти та газу.
Росія не може легко перенаправити свій газ до Азії, тому що має менше 10 відсотків саме зрідженого газу, і тому що для такого експорту знадобляться нові спеціальні трубопроводи.
Це правда, що Китай та Індія купують більше російської нафти – але за вигідною ціною. Скориставшись скрутним становищем Росії, вони зажадали зниження ціни на 35 доларів за барель. Росія заявляє про те, що вона замінює втрату життєво важливого західного імпорту – запасних частин, технологій – товарами з Азії. Але це твердження також виглядає підозрілим. Російський імпорт впав більш ніж на 50 відсотків за останні місяці, каже команда Єльського університету.
Дані з Пекіна показують, що китайський експорт до Росії впав більш ніж на 50 відсотків з початку року до квітня, з $8,1 млрд щомісяця до $3,8 млрд. Це свідчить про те, що Китай більше стурбований порушенням санкцій США, ніж втратою маргінальних позицій на російському ринку.
На цій стадії війни резерви Росії, про які багато говорять, також виглядають меншими, ніж очікував Путін. Половина з його $600 млрд валютних резервів була заморожена. За оцінками звіту, чверть – $75 млрд із того, що залишилося в Росії – можливо, вже було використано з початку війни.
Курс рубля на біржах виріс. Але це лише через драконівський валютний контроль. Обмеження фактично унеможливлюють для будь-якого росіянина законну купівлю доларів або навіть доступ до більшості своїх доларових вкладів.
Професор Зонненфельд каже, що все це говорить про те, що санкції працюють.
Фіона Хілл, головний радник трьох президентів США, заявила цього місяця в Foreign Policy, що було б помилкою думати, що Путін може нескінченно довго перебувати під таким економічним тиском, навіть будучи лідером поліцейської держави. (inews)


Більше новин
Настрої німецького бізнесу в липні різко погіршилися. Це сталося на тлі різкого зростання цін на енергоносії та ризиків дефіциту газу, як показав ключовий індикатор Німеччини Ifo. Індекс настроїв впав до 88,6 пункту в липні з 92,2 пункту в червні, досягнувши найнижчого рівня з 2020 року. “Компанії очікують гіршого в найближчі місяці”, – сказав президент Інституту Ifo Клеменс Фуест. “Німеччина на межі рецесії”. (Politico)
HIMARS краще для України, ніж система залпового вогню, каже колишній генерал. Генерал армії США у відставці Марк Гертлінг каже, що ракетна система дальнього радіусу дії, надана українським військовим, краща за інші ракетні установки. Гертлінг розповів, що спочатку Україна просила установки реактивної системи залпового вогню (РСЗВ). Але Гертлінг сказав, що РСЗВ M270 — це “гусенична машина”, розроблена, щоб не відставати від танків на пересіченій місцевості. За його словами, M142 HIMARS — це швидкохідний колісний транспортний засіб, який рухається зі швидкістю 100 км/год і вище по дорогах і 50 км/год на пересіченій місцевості. “HIMARS — це фактично вантажівка з ракетами”, каже генерал. Простіша в технічному обслуговуванні HIMARS здатна швидко маневрувати на сході України, що також має значення, додав Гертлінг. За його словами, 16 HIMARS в руках українських сил, кожна з яких запускає по дві касети з ракетами на день, означає 5800 запущених ракет. За його словами, ракети дальнього радіусу дії з GPS-наведенням мають точність 90 відсотків і успішно вражають 5200 цілей. (Newsweek)


Йонас Вінгегард з Данії виграв Тур де Франс. Данський велогонщик Йонас Вінгегард з команди Jumbo-Visma виграв багатоденні велоперегони Тур де Франс у неділю, завершивши 21-й і останній етап гонки на паризьких Єлисейських полях з загальним часом 79 годин 33 хвилини 20 секунд. Для Вінгегарда це друга участь у Тур де Франс і лише третій рік в якості професіонала. (The Washington Post)
Дорослі в усьому світі розмовляють з дітьми однаково. Дослідники визначили, що співоча розмова з дитиною — більш відома науковцям як “батьківська” — здається, є майже універсальною для людей у всьому світі. У наймасштабнішому дослідженні такого роду понад 40 вчених зібрали і проаналізували 1615 голосових записів 410 батьків із шести континентів 18 мовами з різних спільнот: сільських і міських, ізольованих і космополітичних, “підкованих” в Інтернеті і ні, від мисливців-збирачів у Танзанії до міських жителів у Пекіні. Результати, опубліковані в журналі Nature Human Behavior, показали, що в кожній із цих культур те, як батьки розмовляли та співали своїм немовлятам, відрізнялося від того, як вони спілкувалися з дорослими — і що ці відмінності були дуже схожими від групи до групи. Дослідники виявили, що слухачі могли визначити з точністю близько 70 відсотків, коли звуки були спрямовані на немовлят, навіть якщо вони були абсолютно незнайомі з мовою та культурою людини, яка звучить. (NYT)
Новини одним рядком
Зеленський звільнив Григорія Галагана з посади командувача Сил спеціальних операцій.
Війська РФ вночі та вранці завдали ракетних обстрілів по Харкову, Миколаєву та Одещині.
В Україну прибули перші німецькі зенітки Gepard.
Польща передала Україні танки.
Adidas відновив роботу чотирьох магазинів у Житомирі, Львові та Ужгороді.
“Євробачення-2023” пройде у Британії. Україна автоматично у фіналі.
Друзі, я щиро дякую всім, хто підтримує “Вісткар”! Запрошую вас приєднатися до читачів, які вже підтримують Вісткар у зручний спосіб:
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ