Вісткар #1066
Доброго ранку! Вітаю вас у п'ятницю 3 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Україна найближчим часом може відновити експорт електрики
Україна уже найближчим часом планує вирішити питання забезпечення електроенергією Одеського регіону, що в перспективі дозволить поновити експорт електроенергії. Про це повідомив журналістам член наглядової ради НЕК "Укренерго" Юрій Бойко. “Питання експорту розглядається… я думаю, що воно буде прийнято“, – сказав Бойко. Він підкреслив, що відмовлятися від ідеї, яка принесла за період з липня по 10 жовтня близько 6 млрд гривень тільки за право використовувати транскордонний перетин, досить не розумно. Як повідомлялося, дефіцит потужності в енергосистемі України відсутній 18 днів і наразі не прогнозується. (Укрінформ)
Більше новин
Міністри закордонних справ країн G20 не змогли погодити спільну заяву. Міністри закордонних справ країн “Великої двадцятки” не змогли погодити спільну заяву через позицію щодо війни в Україні. Китай та росія виступили проти. Оскільки країни не погодили спільну заяву, Індії, яка зараз головує у G20, довелося опублікувати власні підсумки дискусій міністрів. Там сказано, що війна в Україні продовжує негативно впливати на світову економіку, а переважна більшість країн світу підтримують територіальну цілісність України та засуджують російську агресію. Крім цього, у документі вказано, що всі країни світу мають поважати міжнародне право та не порушувати статут ООН. Погрози ядерною зброєю теж є неприйнятними. Також на полях саміту відбулася коротка зустріч між очільником МЗС росії Сергієм Лавровим і державним секретарем США Ентоні Блінкеном. Блінкен зачепив у розмові з Лавровим три теми: війну в Україні, договір СНО-3 та звільнення американця Пола Вілана з російської вʼязниці. (babel)
Грошей від трудових мігрантів надходить все менше. Обсяг приватних переказів в Україну з інших країн у січні поточного року становив $967 млн. Це на 4,7% менше, ніж роком раніше ($1015 млн). Такі дані опублікував Національний банк України (НБУ). Ці оцінки враховували як формальні, так і неформальні канали переказу грошей в Україну. За даними НБУ, за весь 2022 рік в Україну надійшло $13,073 млрд, що на 6,7% менше, ніж роком раніше ($14,019 млрд). НБУ погіршив прогноз надходжень від трудових мігрантів в 2023 році з $16,4 млрд до $15,9 млрд. (ZN.ua)
США у п'ятницю оголосять про пакет військової допомоги Україні. Адміністрація США у п'ятницю повідомить про новий пакет військової допомоги, заявив у четвер представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі. За словами Кірбі, "пакет включатиме, насамперед, боєприпаси, які будуть потрібні українцям для вже отриманих ними систем озброєння, у тому числі - для реактивних систем залпового вогню HIMARS та артилерії". (Інтерфакс-Україна / Reuters)
Україна змінить стратегію деокупації Криму. Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що з урахуванням теперішніх обставин у питанні звільнення Криму Україна не може керуватися стратегією, яку керівництво держави підтримало у 2021 році. "… Первинна пропозиція була вирішувати це питання політико-дипломатичним шляхом. Втім, з урахуванням тих обставин, які відбуваються сьогодні на території нашої країни, ми маємо… внести до неї відповідні зміни, проголосувати на засіданні РНБО за ці зміни і після цього президент має або видати новий указ, або внести зміни у ту стратегію, яка ухвалювалася". (УП)
США: Сенат скасував дозвіл керівникам пенсійних фондів враховувати екологічні та соціальні фактори у своїх інвестиціях. Конгрес у середу схвалив блокування норми Міністерства праці, яка дозволяє керівникам пенсійних планів включати кліматичні та соціальні міркування у свої інвестиційні рішення. Сенат ухвалив резолюцію 50 голосами проти 46 після того, як два демократи приєдналися до всіх республіканців. Радники Байдена заявили, що він планує накласти на це рішення вето. Правило дозволяє пенсійним фондам враховувати, зокрема, зміни клімату та інші фактори ухвалюючи свої інвестиції. Раніше, правило, запроваджене в 2020 році адміністрацією Трампа, обмежувало можливість пенсійних планів враховувати ці питання. “Адміністрація Байдена хоче, щоб керівники пенсійних програм інвестували гроші людей не на основі найкращої прибутковості — ні — на основі ідеології “соціальної відповідальності”, ідеології “woke“ , — заявив у середу сенатор Джон Баррассо, республіканець від Вайомінгу, характеризуючи пріоритети Байдена як “радикально ліві”. Республіканці також стверджують, що це правило призведе до вилучення інвестицій із промисловості викопного палива, що поставить під загрозу податкові надходження та робочі місця. Сенатор Шелдон Уайтхаус, демократ від Род-Айленда, сказав, що реакція Республіканської партії на законопроект була помилковою. “Республіканці хочуть, щоб ми повірили, що якась химерна епідемія “вокізму” поширилася на великі фінансові компанії Америки, на інвестиційних консультантів, на банки, і це потрібно якимось чином усунути”, — заявив Уайтхаус. “Цього не сталося”. (NYT)
Молдова: депутати побилися через румунську мову. Депутати парламенту Молдови побилися під час голосування у першому читанні за проєкт про відмову від назви "молдовська мова". Правляча партія PAS пропонує називати "молдовську” мову "румунською”. Під час презентації законопроєкту до трибуни вийшли депутати комуністів і соціалістів з плакатом "Moldova. Moldoveni. Moldovenesc" ("Молдова. Молдовани. Молдовська"). Пізніше у парламенті почалася бійка. Проєкт схвалили у першому читанні 55 голосами депутатів PAS. Згідно з документом, слова "державна мова", "офіційна мова" і "рідна мова" в будь-якій граматичній формі, де йдеться про державну мову Республіки Молдова, замінюються словами "румунська мова" у відповідній граматичній формі. Конституція Молдови визначає "молдовську мову" як національну мову країни. У грудні 2013 року Конституційний суд Молдови постановив, що текст декларації про незалежність (де йдеться про румунську мову) має перевагу над положеннями конституції. (ЄП)
Гаррі та Меган "попросили звільнити" маєток. Герцога і герцогиню Сассекських попросили звільнити їхній британський маєток Фрогмор Котедж, підтвердив прес-секретар пари. Герцог і герцогиня зараз живуть у Каліфорнії зі своїми двома дітьми Арчі та Лілібет. У 2020 році вони припинили життя в якості членів королівської сім’ї та незабаром після цього залишили Великобританію. Повідомляється, що в січні у Букінгемському палаці їм сказали виїхати з помешкання. Це сталося за кілька днів після того, як Гаррі опублікував свої вибухові мемуари. (BBC)
Всеукраїнський рейтинг "Книжка року" назвав переможців. Всеукраїнський рейтинг "Книжка року" заснований 1999 року і щороку визначає найкращі книжки, видані українськими видавцями самостійно або у співпраці з іноземними партнерами. Оскільки публічну церемонію вшанування лауреатів рейтингу’2022 унеможливлює воєнний стан – цьогоріч організатори розіслали готові до самостійного поліграфічного відтворення макети Дипломів усім 18-ти переможцям. (УП)
Новини коротко
Дослідження: До 2035 року більш як половина населення світу матиме надлишкову вагу або ожиріння.
SpaceX і NASA відправили міжнародний екіпаж астронавтів, включно з росіянином, на МКС.
Українка Олена Шевченко стала жінкою року за версією журналу Time.
Європейський суд дозволив російському гонщику виступати у Формулі-1 під нейтральним прапором.
Ваша підтримка є критично важливою.
Підтримати “Вісткар” можна тут: PATREON | monobank
bitcoin: bc1qmxcvyl6cq0rahh363py7y73au7dxw3ff2h8x7n
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ