Вісткар #1067
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 6 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Влада Києва витратила 50 млн грн на облаштування “пунктів незламності”
Зараз у столиці облаштовано 728 пунктів, де кияни можуть зігрітися та зарядити гаджети у разі потреби. Сюди ж входять 49 пунктів, які розгорнули ДСНС, 197 – місцевий бізнес та 482 облаштувала КМВА. За увесь час пункти відвідали 36 тис людей.
Зараз пункти незламності попитом не користуються, заявив в інтерв'ю “Укрінформу” перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.
“Кияни їх відвідували, але масовим відвідуванням я б це не назвав. За весь цей час декілька тисяч людей відвідали пункти незламності. Насправді, майже кожен киянин у своїй квартирі вже побудував, обладнав свій пункт незламності”, – сказав Поворозник.
Попри низьку відвідуваність “пунктів незламності”, їх поки не планують згортати. Влада готова відкрити ще 284 пункти у разі виникнення або загрози надзвичайної ситуації. Наразі вони облаштовані і готові до використання. (the-village)
Більше новин
Україна проводить обмежене тактичне відведення військ у Бахмуті – ISW. При цьому зарано робити оцінки щодо намірів України про повний відхід з міста. Аналітики інституту вважають, що українські сили, можливо, відходять зі своїх позицій на східному березі річки Бахмутка, враховуючи руйнування залізничного мосту через річку на північному сході Бахмута. В ISW зазначили, що сили ПВК "Вагнер" продовжували просуватися в північно-східній частині Бахмута і 5 березня просунулися в районі залізничної станції Ступки. В ISW переконані, що українська оборона Бахмута залишається стратегічно обґрунтованою, оскільки вона "продовжує поглинати російську живу силу і техніку тоді, як українські війська не зазнають надмірних втрат". "Українські війська навряд чи вийдуть з Бахмута одразу. Вони можуть продовжувати поступовий відхід з боями, щоб виснажити російські війська у міських боях”. (УП)
WSJ: План "Вагнера" під Бахмутом – виснажити українські сили – певною мірою спрацював. Метою ПВК "Вагнер" було не стільки взяття Бахмута, скільки виснаження українських військових. До певної міри цей план спрацював, оскільки за вісім місяців боїв за місто Україна втратила частину військ, необхідних для весняного наступу. The Wall Street Journal пише, що, попри значні втрати, "Вагнеру" вдалося досягнути певних результатів під Бахмутом. Видання зазначає, що за вісім місяців боїв за Бахмут Україна також зазнала великих втрат, втративши частину військ, необхідних для весняного наступу з новим озброєнням, наданим США та іншими союзниками. WSJ вважає, що такі втрати в районі Бахмута ставлять під загрозу здатність Києва здійснити стратегічний контрнаступ. "Війну виграє не та сторона, яка здобуває територію, а та, яка знищує збройні сили супротивника. Тут ми витрачаємо занадто багато наступального потенціалу, який нам знадобиться для прориву, коли висохнуть українські чорноземи", – сказав старший лейтенант Горбатенко. (УП)


В Україні необхідно провести роботу з децентралізації енергетики - Зеленський. Україні необхідно до наступного опалювального сезону посилити захист енергооб'єктів і провести роботу з децентралізації енергетики, заявив у відеозверненні в неділю президент України Володимир Зеленський. "За півроку наші енергетики, урядовці, сектор безпеки й оборони та всі, хто залучений до виконання відповідних завдань, мають зробити цілком конкретні речі", - сказав він. За словами президента, необхідно "… щоб люди могли на своїй приватній території, на своїх приватних обʼєктах генерувати й постачати електрику. Це велика робота, вона вже почалася". (Інтерфакс-Україна)
Українці “готові до миру”, але спершу Путін має відвести війська – Шольц. Канцлер Німеччини Олаф Шольц у інтерв’ю журналісту CNN визнав, що наразі ані Росія, ані Україна не досягають помітних успіхів на фронті, але заявив, що Захід продовжить підтримувати Київ. На питання журналіста, чи можливі безпекові гарантії для України в обмін на “визнання втрати Криму й частини Донбасу”, канцлер відповів, що “рішень без українців не буде”. “Ми не будемо ухвалювати рішення замість них. Ми сказали їм, що вони можуть претендувати на членство в ЄС, і вони працюють, аби досягнути прогресу у відповідності критеріям. Я думаю, вони знають, що ми готові організувати певні безпекові гарантії на мирний час, але ми ще туди не дійшли… Якщо ви подивитеся на пропозиції українців, легко зрозуміти, що вони готові для миру, але дещо має бути зроблено, і це має зробити Путін”, – заявив голова німецького уряду. (РС)
Електроенергія і газ будуть значно дорожчими — Павлюк. Роботи по захисту об’єктів енергетики різко підіймають вартість самого об’єкта, розповідає Святослав Павлюк, виконавчий директор Асоціації “Енергоефективні міста України”. Відповідно, ця вартість буде лягати в тариф на передачу енергії. Це не може бути безкоштовним. Думаю, до наступного опалювального сезону ми матимемо різке зростання вартості електроенергії та газу. Тут є два варіанти: держава може платити виробникам енергії за те, що вони продають дешевше. Тут ми маємо можливість зловживань на рівні виробників; держава може давати додатково гроші вразливим споживачам, які не мають достатньо коштів, щоб заплатити за те, щоб купити цю енергію на ринку. (hromadske)
Війна в Україні загострила демографічну кризу в Росії. За останні три роки країна втратила приблизно на 2 млн людей більше, ніж зазвичай, у результаті війни, хвороб і масового виїзду. Очікувана тривалість життя російських чоловіків у віці 15 років скоротилася майже на п'ять років, до того ж рівня, що і на Гаїті. Кількість росіян, народжених у квітні 2022 року, була не більшою, ніж у часи гітлерівської окупації. І оскільки так багато чоловіків призовного віку загинули або виїхали з країни, жінок принаймні на 10 млн більше, ніж чоловіків. По суті, втрати у війні ще більше обтяжують хворе суспільство. Можливо, Росія вступає в фатальне коло демографічного спаду. Росія досягла піку чисельності населення в 1994 році, коли налічувалося 149 млн осіб. У 2021 році - вже 145 млн. За даними ООН населення може скоротитися до 120 млн за 50 років. Це зробило б Росію 15-ю за розміром населення країною світу. (Була шостою у 1995 році). Росія втратила від 1,9 млн до 2,8 млн людей у 2020-23 роках на додачу до свого нормативного демографічного падіння. Демографічна катастрофа робить Росію меншою, біднішою країною з поганим рівнем освіти, з якої тікає молодь і де чоловіки помирають у віці 60 років. (Economist)
ChatGPT провалив конкурсний іспит для держслужбовців в Індії. Запитання іспиту стосувалися географії, економіки, історії, екології та поточних подій. Сам бот визнав, що для складання потрібні не лише знання, а й критичне мислення, яким програма не володіє. Бот ChatGPT від компанії OpenAI провалив іспит із державної служби Індії. Екзамен вважається одним із найскладніших у світі. Аналітики поставили ChatGPT усі 100 запитань із першої частини екзамену UPSC 2022, відповіді на які є у вільному доступі. Чатбот зміг правильно відповісти лише на 54 з них. Раніше на сторінці ChatGPT вказали, що знання чатбота обмежені вереснем 2021 року, тому він не зможе відповідати на запитання щодо поточних подій. Однак індійський журнал стверджує, що ChatGPT дав неправильні відповіді навіть на теми економіки та географії, які не обов’язково стосуються конкретного часу. Також програма неправильно відповіла на просте запитання з історії. “Для складання … іспиту UPSC потрібні не лише знання, але й навички критичного мислення і керування часом. Тому я не можу дати однозначну відповідь, чи зможу я скласти попередній іспит для UPSC”, — зазначив бот. (ДМ)
Новини коротко
У ЄС “немає доказів”, що Китай розглядає надання зброї Росії – фон дер Ляєн.
Дизельні автобуси заборонять в Україні з 2036 року.
Контроль за виїздом військовозобовʼязаних чоловіків за кордон посилять після скандалу зі стендап-коміком.
ТРЦ Ocean Plaza планують конфіскувати на користь держави.
Ваша підтримка є критично важливою.
Підтримати “Вісткар” можна тут: PATREON | monobank
bitcoin: bc1qmxcvyl6cq0rahh363py7y73au7dxw3ff2h8x7n
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ