Вісткар #1072
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 13 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
США: Палата представників проголосувала за розсекречення даних розвідки про походження COVID-19
У п’ятницю Палата представників Конгресу США одноголосно проголосувала за законопроект, яким наказує розсекретити дані розвідки про походження COVID-19 у Китаї, і направила законопроект президенту Байдену.
Законопроект , який уже ухвалив Сенат, вимагатиме від директора національної розвідки Авріл Хейнс розсекретити будь-яку інформацію про зв’язки між походженням пандемії COVID-19 та Уханьським інститутом вірусології.
Прес-секретар Білого дому Карін Жан-П'єр не відповіла прямо, чи підпише президент цей закон, сказавши, що "ми розглядаємо законопроект".
Розвідувальне співтовариство досі остаточно не дійшло згоди щодо походження пандемії. (CBSNews)
Більше новин
Жорстока битва між Україною та Росією в Бахмуті триває, втрати зростають. У понеділок українські війська зіткнулися з серією атак росіян у Бахмуті на сході Донецької області, причому обидві сторони повідомляють про зростаючі втрати ворога під час битви через невелику річку, яка ділить зруйноване місто навпіл і тепер позначає лінію фронту. Ситуація в майже безлюдному місті була складною, зазначив командувач сухопутними військами України, але додав, що його сили відбивають усі спроби росіян його захопити. “Усі спроби ворога захопити місто відбиваються артилерією, танками та іншими вогневими засобами”, – заявив генерал-полковник Олександр Сирський. Українські війська контролюють західну частину Бахмута, тоді як російська група найманців Вагнера контролює більшу частину східної частини. У своєму нічному зверненні Зеленський сказав, що минулого тижня українці знищили “понад 1100” росіян у Бахмуті, а ще 1500 вибули через серйозність поранень. За його словами, також знищено склади російської техніки та боєприпасів. Аналітики кажуть, що місяці кровопролитних боїв у Бахмуті дорого обійшлися обом сторонам. Засновник групи Вагнер Пригожин заявив у неділю, що ситуація "важка, дуже важка". Він також зазначив, що російські військові допомагають йому боєприпасами. Раніше Пригожин скаржився , що російське керівництво навмисно позбавило його людей боєприпасів. Російське військове керівництво могло дозволити Групі Вагнера нести основний тягар втрат у битві за східне українське місто, щоб послабити політичний вплив Пригожина в Росії, вважають аналітики Інституту вивчення війни. (Reuters /WP)
Нафтовий гігант Saudi Aramco отримав у 2022 році рекордний прибуток у $161 млрд. Вчора нафтовий гігант Saudi Aramco заявив про рекордні прибутки, пояснюючи їх високими цінами на сиру нафту. Тим часом високі ціни на енергоносії вже спричинили напружені відносини між Ер-Ріядом і Вашингтоном. Прибуток зріс на 46,5% порівняно з результатами компанії за 2021 рік ($110 млрд). Saudi Aramco заробила $49 млрд у 2020 році, коли світ зіткнувся з пандемією коронавірусу. Aramco оцінює видобуток сирої нафти на рівні близько 11,5 мільйонів барелів на день у 2022 році та заявила, що сподівається досягти 13 мільйонів барелів на день до 2027 року. Aramco також оголосила про дивіденди в розмірі $19,5 млрд за четвертий квартал 2022 року, які мають бути виплачені в першому кварталі цього року. Нафта Brent зараз торгується приблизно за $82 за барель, хоча в червні ціни перевищували $120. Aramco продає близько 60% своєї сирої нафти в Азію, більшість - за довгостроковими контрактами, ціни на які переглядаються щомісяця. Найбільшими покупцями є Китай, Японія, Південна Корея та Індія. (AlJazeera)
Вкладники Silicon Valley Bank отримають доступ до своїх коштів із 13 березня. Клієнти банку Silicon Valley Bank (SVB), що зазнав банкрутства, зможуть отримати доступ до всіх своїх коштів від понеділка, заявили федеральні агентства США в неділю. "Платник податків не зазнає жодних збитків, пов'язаних із ліквідацією Silicon Valley Bank", - ідеться в спільній заяві американських Мінфіну, Федеральної резервної системи та Федеральної корпорації зі страхування вкладів (FDIC). Агентства також підтвердили, що банківська система США загалом "залишається стійкою і стоїть на міцному фундаменті, значною мірою завдяки реформам, що були проведені після фінансової кризи і забезпечили найкращі гарантії для банківської сфери". Банк SVB виставляють на продаж у рамках зусиль зі стримування наслідків історичного краху банку минулого тижня. Федеральні регулятори закрили SVB в п'ятницю, що стало найбільшим банківським крахом від фінансової кризи 2008 року. (Інтерфакс-Україна)
Екстремальну бідність можна буде викорінити в усьому світі до 2050 року – звіт. Згідно з новим економічним прогнозом, до 2050 року нарешті можна покласти край екстремальній бідності завдяки економічному зростанню в країнах з низьким рівнем доходу. Незважаючи на те, що пандемія Covid обмежила прогрес у викоріненні крайньої бідності, втрати матимуть дуже обмежений вплив на загальну траєкторію економічного зростання, йдеться у звіті Центру глобального розвитку (CGD ). Чарльз Кенні, старший науковий співробітник CGD та один із авторів звіту, заявив, що нерівність, ймовірно, залишиться, а бідність все ще існуватиме, але зростання означатиме, що більшість людей мають стабільну роботу та доходи, а не покладаються на нестабільну працю чи натуральне господарство. Він додав, що до 2050 року жодна країна не буде класифікуватися як країна з низьким рівнем доходу (така, що має ВВП на душу населення у $1085 або менше). Згідно з прогнозом, за рівнем крайньої бідності – життя з доходом менше ніж на $2,15 на день – до 2050 року житимуть менше 2% людей у всьому світі (їх було приблизно 8% у 2022 році). В Африці, де він найвищий, цей рівень впаде з 29% до 7%. До 2050 року понад дві третини світу можуть жити на понад $10 на день, порівняно з приблизно 42% населення сьогодні. Прогнози також свідчать про перспективу незначного зростання в багатих країнах – старіння населення може призвести до того, що вони займуть ізоляціоністську та авторитарну політику у відповідь на рецесію. (Guardian)
Стали відомі переможці премії OSCAR. У Лос-Анджелесі стали відомі переможці 95-ї премії OSCAR Американської академії кіномистецтв. Найкращим фільмом визнали американську фантастичну комедію “Все скрізь і одразу”. Кінострічка була представлена у 11 номінаціях та перемогла в семи з них. За сюжетом, матір сімейства, іммігрантка з Китаю намагається поєднатися з версіями себе із паралельних світів, щоб врятувати мультивсесвіт. Продюсером стрічки є Ден Кван, сценаристом – Деніел Шайнерт. Вони ж і стали володарами премії як найкращі режисери. Найкраща чоловіча роль у Брендана Фрейзера, який зіграв головного героя у фільмі “Кит”, а жіноча – у Мішель Єо, яка виконала головну роль у фільмі-переможці. Найкращий фільм іноземною мовою – німецька стрічка “На Західному фронті без змін”. Картина стала четвертою стрічкою з Німеччини, удостоєною премії як найкращий іноземний фільм. Найкращий документальний фільм – “Навальний” про російського опозиціонера. Найкращим анімаційним фільмом визнали "Піноккіо" Гільєрмо дель Торо. (РС / DW)
Новини коротко
Розстріляний росіянами Олександр Мацієвський - герой України.
Після скандалу з Шевченківською премією голова комітету Юрій Макаров подав у відставку.
На Херсонщині на місяць скасовують "сухий закон".
Роботу терміналів IBox відновили.
УПЦ МП остаточно “виселяють” з території Києво-Печерської лаври.
Чотири астронавти повернулися з МКС на Землю ввечері в суботу на капсулі SpaceX.
Ваша підтримка є критично важливою.
Підтримати “Вісткар” можна тут: PATREON | monobank
bitcoin: bc1qmxcvyl6cq0rahh363py7y73au7dxw3ff2h8x7n
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ