ВІСТКАР | Новини

Share this post

Вісткар #1073

vistkar.substack.com

Вісткар #1073

Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 14 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.

Сергій Рачинський
Mar 14
2
Share this post

Вісткар #1073

vistkar.substack.com

ЄС розробляє закон про "іноземних агентів"

В ЄС працюють над законом, який змусить неурядові групи, консультантів та наукові установи розкривати будь-яке фінансування з-за меж ЄС у рамках боротьби з іноземним впливом у блоці.

Підготовку законопроєкту планують завершити не раніше травня. Європейський закон про "іноземних агентів" навряд чи буде спрямований проти фізичних осіб, але змусить як комерційні, так і неприбуткові організації розкривати фінансування з-за меж ЄС.

Від неурядових організацій вже просять вказати джерела фінансування. Це запитання про фінансування “здивувало багатьох людей”, – каже керівник відділу політики та адвокації Transparency International.

У Грузії спроба ухвалити законопроєкт про "іноагентів", який опозиція назвала "російським законом", спричинила масові протести. (УП / Politico)


Більше новин

ВВП України в четвертому кварталі 2022 року впав майже на третину. Валовий внутрішній продукт України впав на 31,4% порівняно з четвертим кварталом 2021 року. Аналогічний показник у третьому кварталі склав 30,8%, повідомила Державна служба статистики 13 березня. (РС)

Бої на сході жорсткі та болісні - Зеленський. У боях на Донбасі зараз вирішується, яким буде наше майбутнє, сказав у відеозверненні в понеділок президент України Володимир Зеленський. "Дуже жорстко на сході – дуже болісно. Треба знищити військову потугу ворога – і ми знищимо", - сказав він. (Інтерфакс-Україна)

The Washington Post: Україні не вистачає кваліфікованих військових, втрати і песимізм зростають. Якість української армії погіршилася внаслідок втрат на полі бою багатьох найдосвідченіших бійців, це змусило деяких українських чиновників поставити під сумнів готовність Києва до довгоочікуваного весняного наступу. За оцінками американських і європейських чиновників, пише видання, з початку російського вторгнення загинули або були поранені до 120 тис українських солдатів. Військовослужбовці, які перебувають у зоні бойових дій, розповіли виданню, що українська армія страждає від нестачі артилерійських снарядів і мінометних мін, а недосвідченість мобілізованих, які поповнюють втрати, відображається на якості. “Солдатів, які мають бойовий досвід, дуже мало. На жаль, всі вони вже загинули або поранені", – розповів командир батальйону 46-ї десантно-штурмової бригади з позивним "Купол". Поточна ситуація на полі бою може не відображати повної картини боєздатності ЗСУ, оскільки Київ готує війська до майбутнього контрнаступу окремо та утримує їх від участі у бойових діях, розповів WP на умовах анонімності американський чиновник. Командувач Сухопутних військ України, генерал-полковник Олександр Сирський в інтерв'ю виданню заявив, що перемога України до кінця року можлива. Однак, відзначає WP, на лінії фронту настрої не такі оптимістичні. "Купол" розповів, що сотні українських солдатів з підрозділів, які воювали разом з його батальйоном, просто залишали свої позиції, коли бойовики "Вагнера" просувалися вперед. За рік війни, пише видання, у батальйоні "Купола" з приблизно 500 солдатів близько 100 були вбиті, а ще 400 – поранені, що призвело до повної ротації особового складу. Комбат також поскаржився на брак боєприпасів. "Вони йдуть на вас, а стріляти нічим", – розповів він. Німецький чиновник на умовах анонімності заявив WP, що Берлін оцінює українські втрати у 120 000 загиблими і пораненими. "Вони (українська влада, – ред.) не діляться з нами цією інформацією, тому що не довіряють нам", – сказав чиновник. За словами українського урядовця, Україна втратила багато молодших офіцерів, які пройшли підготовку в США протягом останніх 9 років, що призвело до розмивання різниці у якості підготовки між українськими і російськими силами, яка була на початку вторгнення. Американські військові, пише WP, вважають, що українських сил недостатньо для наступу на всьому фронті, де РФ побудувала оборону. (УП / WP)

В Україні хочуть на законодавчому рівні ввести поняття "рашизм". Народні депутати України пропонують на законодавчому рівні визначити політичний режим у Російській Федерації як "рашизм". По це йдеться у проєкті постанови №9101 "Про визначення існуючого в Російській Федерації політичного режиму як рашизму та засудження його ідеологічних засад і суспільних практик як тоталітарних та людоненависницьких". Автори даного проєкту зазначають: "Жорстока, неспровокована війна Російської Федерації проти України викрила всьому світові реальну сутність політичного режиму Владіміра Путіна, як неоімперської, тоталітарної диктатури, яка наслідує найгірші практики минулого та втілює ідеї фашизму та націоналсоціалізму в сучасній версії російського фашизму (рашизму)". (ZN.ua)

Кремль навряд чи готує нову хвилю масової мобілізації, вважають в ISW. Аналітики Інституту вивчення війни переконані, що наміри Державної Думи підняти призовний вік у РФ свідчать про те, що Кремль не планує проводити повну мобілізацію. 13 березня у Держдумі РФ зареєстрували законопроєкт про підвищення призовного віку. Максимальний призовний вік у Росії хочуть підвищити з 27 до 30 років негайно, а мінімальний планують підвищити з 18 до 21 року поетапно, щороку піднімаючи вік призову на один рік. Можливо, Кремль намагається захистити нове покоління росіян від демографічних і соціальних наслідків конфлікту в Україні, розподіляючи ці наслідки серед однієї групи росіян", – йдеться у звіті інституту. Аналітики ISW вважають, що запропоноване розширення вікового діапазону призову вказує на те, що Кремль все ще дуже неприхильний до перспективи повної мобілізації. (УП)

Адміністрація Байдена схвалила проект буріння нафти на Алясці. Це сталося незважаючи на заперечення племінних громад, екологів і демократів, які попереджали, що розробка загрожує незайманій дикій природі, а викиди парникових газів у проекті суперечать обіцянці Байдена боротися зі зміною клімату. Це рішення дозволяє розпочати розробку трьох ділянок у Національному нафтовому резерві Аляски. Очікується, що проект вироблятиме близько 180 тис барелів нафти на день, що еквівалентно приблизно 40% поточного видобутку сирої нафти на Алясці. Оголошення в понеділок, швидше за все, не буде останнім словом, оскільки очікується судовий процес за ініціативою екологічних груп. Одночасно Байден заборонив буріння на кількох інших ділянках у Національному нафтовому резерві на Алясці. (Associated Press)

В Італії виступили проти європейської заборони на авто з двигунами внутрішнього згоряння. Обговорювана в ЄС пропозиція про заборону продажу нових автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння в разі схвалення стане ударом по Європі і подарунком для Китаю, заявив у понеділок міністр транспорту Італії Маттео Сальвіні. "У нас відбулася важлива зустріч із представниками урядів восьми європейських країн. Мета зустрічі - сказати "ні" забороні на автомобілі, що працюють на бензині та дизелі", - зазначив Сальвіні. "Захисту природи ця ідея ніяк не допоможе", - додав італійський міністр. У зустрічі, про яку розповів Сальвіні, взяли участь міністри з Італії, ФРН, Польщі, Чехії, Угорщини, Румунії, Словаччини та Португалії. Раніше в березні Швеція, яка головує в Раді ЄС, повідомила, що ухвалення Євросоюзом нових стандартів щодо викидів вуглекислого газу для легкових автомобілів і автобусів відкладається на пізніший термін. Законодавці ЄС та уряди країн-членів союзу домовилися, що виробники мають скоротити викиди у нових автомобілів на 100% вже у 2035 році. Фактично це означає, що продаж нових автомобілів, що працюють на вуглеводневому паливі, такому як нафтопродукти, буде заборонено. (Інтерфакс-Україна)

Новини коротко

  • Місце вручення повісток не регламентовано законом — їх можуть виписувати де завгодно.

  • МЗС уперше в історії оголосило конкурси на посади послів. Податися може будь-хто.

  • Анулювання закордонних паспортів з хибною транслітерацією зупинили.

  • Українським біженцям ще рік дозволили перебувати в США.

  • Playboy перезапускає свій культовий журнал як цифрове видання.


Ваша підтримка є критично важливою.
Підтримати “Вісткар” можна тут: PATREON | monobank
bitcoin
: bc1qmxcvyl6cq0rahh363py7y73au7dxw3ff2h8x7n

Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ

Share this post

Вісткар #1073

vistkar.substack.com
Comments
TopNewCommunity

No posts

Ready for more?

© 2023 Сергій Рачинський
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing