Вісткар #1115
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 11 травня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Стартувала програма компенсації за пошкоджене житло «єВідновлення»
Від 10 травня українці, чиє житло отримало незначні пошкодження і яке ще не було відремонтоване, зможуть отримати грошову допомогу. Наразі йдеться про заміну вікон чи дверей, ремонт покрівлі. Максимальна сума допомоги – 200 тис грн.
Подати заявку на допомогу можна в «Дії». Протягом місяця спеціальна комісія при громаді повинна ухвалити рішення щодо надання допомоги. У програмі можуть брати участь мешканці квартир, приватних будинків й інших житлових приміщень, наприклад, кімнат у гуртожитку.
Власники, які вже відремонтували своє житло, наразі не можуть претендувати на державну допомогу. Міністерство поки що працює над механізмом відшкодування для цієї категорії житла.
Буде потрібно відкрити спеціалізований рахунок «єВідновлення» в одному з банків-учасників програми. До програми підключені банки: «Ощадбанк», Monobank, «ПриватБанк», Sense Bank, «А-Банк» і ПУМБ. Після цього слід подати заяву на компенсацію в «Дії». Суму допомоги розраховуватимуть за ухваленим урядом чеклістом.
Кошти надходитимуть на спеціалізовану картку «єВідновлення». Їх можна буде використати на придбання будівельних матеріалів, а також на оплату будівельних робіт. Витратити кошти можна буде протягом року тільки в тих продаців і підрядників, які подали заявку на участь у програмі в порталі «Дія». (the-village)
Більше новин
Столтенберг: не треба недооцінювати російські сили. Генеральний секретар НАТО заявляє, що, попри військову допомогу Україні, не треба недооцінювати російські сили. “Ми ніколи не повинні недооцінювати росіян. Лінія фронту була статичною тривалий час, російські сили змогли створити значні оборонні рубежі для відбиття запланованого контрнаступу”, – сказав він в ефірі CNN. Поставки від початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому минулого року становлять “понад 98 відсотків бойових машин, обіцяних Україні”, сказав Столтенберґ. (РС)
Доходи РФ від нафти і газу впали на понад 50%. У січні-квітні нафтогазові доходи Росії скоротилися на 52% у порівнянні з показниками минулого року за аналогічний період. Про це повідомило міністерство фінансів РФ. За перші чотири місяці цього року нафтогазові доходи Росії склали 2,3 трлн рублів, а ненафтогазові – 5,5 трлн рублів. Загалом за період з січня по квітень бюджет РФ отримав 7,8 трлн рублів, що на 22% менше, ніж за аналогічний період минулого року. У російському мінфіні падіння нафтогазових доходів пояснили зниженням котирувань цін на нафту марки Urals та скороченням експорту газу. (УП)
Росія відчуває суттєвий брак зброї, хоча роками накопичувала боєприпаси. Росія використовує проти України нещодавно вироблені крилаті ракети, що свідчить про те, що Кремль стикається зі значним скороченням запасів боєприпасів. Про це пише видання Breaking Defense. Військова розвідка Міноборони Великої Британії зауважила, що 28 квітня та 1 травня цього року Росія вперше за останні 50 днів завдала ударів крилатими ракетами по Україні. "В обох ударах була використана менша кількість ракет, ніж у попередніх атаках, що, ймовірно, пов’язано зі спробами Росії відновити свої запаси крилатих ракет повітряного базування". Згідно зі звітом CSIS від травня 2023 року, Росія використала понад 5000 ракет і ударних безпілотників з початку війни в Україні в лютому 2022 року і витратила "значну частину свого довоєнного запасу високоточних ракет". Звіт описує російську ракетну ударну кампанію як "стратегічно неефективну" й визначає потенційні недоліки російських ракет. Нещодавно Пентагон підтвердив, що Київ вперше збив ракету Х-47 "Кинджал" американською системою Patriot. (VoA)
США: Переговори щодо дефолту зайшли в глухий кут. Демократи та республіканці, як і раніше, не можуть досягти домовленості про підвищення ліміту державного боргу. Як заявив президент США Джо Байден після чергового раунду переговорів увечері у вівторок, 9 травня: "Є багато політики та метушні, і це ще триватиме якийсь час. Але відповідальні особи беруться за справу". Зі свого боку спікер Палати представників Конгресу США республіканець Кевін Маккарті констатував відсутність будь-якого прогресу. "Я не побачив жодних зрушень", - сказав він після переговорів із Байденом. Наступний раунд переговорів запланований на 12 травня. (DW)
The Economist назвав країни, які найбільше страждають від “кланового капіталізму”. Згідно з опитуванням, за останні 25 років статок “кланових капіталістів” у всьому світі експоненціально зріс на 850% до $3 трлн. “Приблизно 65% збільшення надійшло з Америки, Китаю, Індії та Росії. Загалом 40% добробуту crony capitalism походить від автократичних країн і становить 9% їхнього ВВП”, — повідомляє тижневик The Economist раніше. Росія залишається країною з найвищим рівнем “кумівського” капіталізму. 19% її ВВП припадає на статки друзів тих, хто при владі. У США багатство “кланового” сектора становило близько 2% ВВП країни. У Китаї спостерігалося зниження статку “друзів” влади з 4,4% у 2018 році до 2,5%. Високопоставлені магнати перевезли свої активи до Сінгапуру, йдеться у звіті. Статок індійських “кланових капіталістів” у таких секторах, як банківська справа, оборона, видобувна промисловість і будівництво, склав майже 8% ВВП країни. (qz.com)
США: Влада Флориди відхилила деякі підручники з суспільних наук і змушує видавців змінювати інші. Офіційні органи Флориди відхилили десятки підручників з суспільних наук. Адміністрація губернатора-республіканця Рона ДеСантіса намагається вплинути на те, що викладають у державних школах штату. Департамент освіти оголосив, що схвалив лише 66 із 101 заявок на нові підручники з суспільних наук. Деякі з них отримали дозвіл лише після того, як видавці внесли зміни, які вимагав штат. Зміни, які були оприлюднені на веб-сайті відомства, стосувалися питань політичної та соціальної справедливості. В одному випадку згадки про вбивство Джорджа Флойда та рух Black Lives Matter були видалені. В іншому, фрагменти, де згадуються “питання соціальної справедливості” в єврейській Біблії”, було змінено на “ключові принципи” в релігійному тексті”. Описи соціалізму та комунізму також були змінені. Флорида також відкидає 54 математичні книжки, стверджуючи, що в них з’явилася критична расова теорія. (NPR)
Американська психологічна асоціація вважає, що соціальні мережі “за своєю суттю не приносять користі чи шкоди”. У звіті APA не засуджуються соціальні медіа і стверджується, що соціальні мережі “не приносять користі чи шкоди” молодим людям, хоча їх слід використовувати обдумано. У рекомендаціях APA засуджуються алгоритми, які підштовхують молодь до потенційно шкідливого контенту. APA рекомендує батькам залишатися пильними, щоб соціальні мережі не переривали режим сну та фізичну активність — дві сфери, які безпосередньо й серйозно впливають на психічне здоров’я дітей. APA наголошує, що результати в соціальних мережах також формуються офлайн-досвідом, а він дуже відрізняються від дитини до дитини. (TC)
До 30% українців слухають музику виконавців із Росії. Компанія Gradus Research провела дослідження, в якому дослідила тенденцію переходу громадян на українську мову в побуті. За результатами дослідження, більшість респондентів у повсякденному житті спілкується українською — 61%. Раніше ситуація була протилежною: до повномасштабної війни більшість респондентів у побуті зазвичай розмовляла російською мовою (56%), а українською користувалися 43%. Найактивніше переходить на українську в побуті молодь (18–24 роки) та старша вікова група (55–60 років). Майже половина опитаних громадян України (45%) відмовилися повністю від прослуховування музики виконавців із Росії. Ще 20% респондентів стверджують, що не слухали її й до війни. Близько чверті респондентів (22%) слухають, але значно менше, ніж раніше. І лише 7% опитаних слухають такий контент у тому ж обсязі. (ДМ)
Новини коротко
Експрезидент заводу «Мотор Січ» Богуслаєв просить обміняти його в Росію.
Уряд Грузії підтримав рішення Путіна про відновлення авіарейсів між країнами.
Ваша підтримка є дуже важливою!
Підтримати “Вісткар” можна тут: PATREON | monobank
bitcoin: bc1qmxcvyl6cq0rahh363py7y73au7dxw3ff2h8x7n
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ