

Discover more from ВІСТКАР | Новини
Вісткар #1183
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 5 вересня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Залишитися за кордоном можуть до 3 млн українців, їхня кількість зростає
Ситуація з українськими біженцями не покращується, заявляє Центр економічної стратегії (ЦЕС) у звіті "Біженці з України: наміри повернутися, вплив на українську економіку та рекомендації щодо державної політики".
"За кордоном за різними сценаріями можуть залишитися від 1,3 млн до 3,3 млн українців", - зазначається в документі.
За оцінками ЦЕС, у результаті українська економіка може щорічно втрачати до 6,9% ВВП.
Як зазначили дослідники, кількість українців, які виїхали за кордон, становить 5,6-6,7 млн осіб. 63% біженців, згідно з дослідженням Info Sapiens на замовлення ЦЕС, мають намір повернутися в Україну, але ця частка падає.
Все більше українців адаптуються до життя за кордоном. “Крім цього, деякі українці (6,8%) вважають, що перспективи для їхніх дітей кращі за кордоном", - йдеться в документі. Люди з вищим доходом до війни більш схильні до повернення, тоді як менш схильні повертатися люди з вищим доходом зараз. Крім того, студенти є однією з найбільших груп, які хотіли б залишитися за кордоном.
Зазначається, що більшість біженців - це жінки (найбільша частка жінок віком 35-49 років - 18%) і діти. Дещо зменшилася частка дітей - з 52% до 51%. Серед дорослих трохи збільшилася частка чоловіків - до 22% у травні 2023 року, зокрема серед людей зі статусом тимчасового захисту в ЄС - до 29%.
Змінився також розподіл українських біженців за країнами перебування: з 42% до 29% скоротилася частка Польщі, тоді як частка Німеччини зросла з 18% до 26%.
Станом на травень 2023 року економічне становище українських біженців за кордоном покращилось: із 40% до 35% скоротилась частка тих, кому доводиться заощаджувати на харчуванні або вистачає лише на їжу.
За допомогою кластерного аналізу в ЦЕС є чотири групи біженців. Перша група (25% усіх біженців) - це класичні біженці: переважно жінки середнього віку з дітьми, які виїхали до Польщі. Вони не дуже адаптовані до життя за кордоном. Основною причиною виїзду за кордон були побоювання за власну безпеку.
Друга група (29% усіх біженців) - це ті, хто виїхали за кордон не лише через війну, а й для роботи. Вони найбільш адаптовані до життя в іншій країні. Для цієї групи зовнішні чинники - як бойові дії, так і політика української держави - найменше впливатимуть на їхні рішення щодо повернення в Україну.
Третя група (29% усіх біженців) - це професіонали, особи, які переважно працюють за фахом і менше готові працювати не за ним. Також до війни вони часто мали власний бізнес. Ця група більш лояльна до України і частіше, ніж інші, має намір повернутися в Україну.
Четверта група (16% усіх біженців) - це люди із зони бойових дій, українці, які найбільше постраждали від війни. Люди з цього сегмента найбільш готові робити кроки з адаптації за кордоном. Водночас вони також висловлюють найбільшу готовність до повернення в інший регіон України, якщо повернутися в їхній рідний буде неможливо. Їхнє рішення про повернення залежатиме від створених умов для цього. (Інтерфакс-Україна)
Більше новин
Резніков заявив, що волонтери забезпечують 3% потреб Сил оборони. Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що один день війни коштує Україні 100 млн доларів. За його словами, постачання від волонтерів з початку повномасштабного вторгнення до сьогодні – це 3% від потреб Сил оборони. “Несправедливо пред'являти претензії державі, що все роблять волонтери. Це не так. Насправді це роблять громадяни України – працюючі, бо вони сплачують податки і ці податки йдуть до бюджету, а з цього бюджету йдуть, зокрема, і на армію. Армія сьогодні – найбільший споживач коштів”, – сказав Резніков в інтерв’ю, опублікованому в понеділок, 4 вересня. Водночас він додав, що також держава витрачає гроші на утримання країни. (zaxid.net)
На Запоріжжі ЗСУ просунулися до позицій за протитанковими ровами і «зубами дракона» – ISW. Українська піхота просунулася до позицій за протитанковими ровами та протитанковими перешкодами, які складають нинішню російську оборонну лінію у західній Запорізькій області, і українські сили, ймовірно, мають намір утримувати ці позиції. Про це йдеться в звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). В ISW не готові зробити висновок, що українські сили прорвали цю російську оборону за відсутності зафіксованої української важкої техніки в цих районах. “Українські сили розширюють прорив, який вони вже зробили в одній російській оборонній лінії і, як повідомляється, перекидають більше техніки та особового складу в тактичні тили. Схоже, що українські сили досягають успіхів у безпосередній близькості від ще не пробитого російської оборонної лінії, який тягнеться на північний захід від Вербового на північ від Солодкої Балки (20 км на південь від Оріхова), атакуючи піхотою та обстрілюючи важкою артилерією російські позиції далі та на південь від цієї лінії”, – зазначають аналітики ISW. Напередодні командувач угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський підтвердив, що українські війська прорвали першу оборонну лінію Росії у Запорізькій області після тижнів кропіткого розмінування. За його словами, надалі очікуються швидші успіхи, оскільки друга лінія російських військ є слабшою. (РС)
Державний борг України в серпні зріс на 3,1%. Сукупний державний борг України в серпні 2023 року зріс на 3,1% до нового історичного максимуму: у доларовому вираженні - до $132,92 млрд, у гривневому - до 4 трлн 860,6 млрд грн, свідчать дані на сайті Міністерства фінансів. Сукупний зовнішній держборг України в серпні-2023 збільшився на 4,1%, або на $3,58 млрд, - до $90,77 млрд, тоді як сукупний внутрішній - на 1,0%, або на 15,2 млрд грн, до 1 трлн 541,4 млрд грн. 64,86% держборгу має фіксовану процентну ставку, тоді як 12,89% прив'язано до ставки МВФ, 7,85% - до SOFR, 3,88% - до EURIBOR, 0,72% - до TORF. (Інтерфакс-Україна)
Лідер Китаю не братиме участь у саміті G20. На зустрічі лідерів 20-ти провідних промислово розвинених країн і країн з економікою, що розвивається (G20), Китай представлятиме прем'єр-міністр Лі Цян. Причини відсутності Сі на засіданні G20 не повідомляються. Це вперше, коли китайський лідер не братиме участь у зустрічі G20. Під час пандемії Covid-19 Сі хоча і не прибув на зустріч G20 у Римі, але брав участь у ній через відеозв'язок. Кілька днів тому речник Кремля повідомив, що президент Росії Володимир Путін не братиме очно участь у саміті G20. Щодо включення через відео-зв'язок, то формат уточнюється, зазначив представник Кремля. Окрім країн-членів G20, на саміт, що відбудеться 9-10 вересня в Індії, запрошено ще дев'ять країн. Але Україна до цього переліку не потрапила. (DW)
Керівник Mercedes: витрати на виробництво електромобілів залишатимуться вищими. Витрати на виробництво електромобілів залишаться вищими порівняно з моделями з двигунами внутрішнього згоряння в осяжному майбутньому, заявив у неділю виконавчий директор Mercedes-Benz. “Змінні витрати на електромобіль вищі. Так і залишиться в доступному майбутньому”, — сказав Ола Каелленіус журналістам на автосалоні IAA в Мюнхені, додавши, що вищі витрати не можна перекладати на клієнтів. Змінні витрати, що впливають на ціну виробництва електромобілів, включають, серед іншого, сировину для акумуляторів, розробку програмного забезпечення та ціни на електроенергію. Каелленіус сказав, що саме тому вони працюють над оптимізацією постійних витрат і розподілу ресурсів, щоб досягти такої ж прибутковості з електромобілями, як і з авто з двигунами внутрішнього згоряння. (Reuters)
Дрібні монети й старі банкноти вилучають з обігу. Дрібні монети й старі банкноти зразку до 2003 року випуску вилучають з обігу, попереджає Національний банк. Ідеться про розмінні монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок і банкноти номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 та 200 гривень. Їх треба обміняти до 30 вересня. Обмін таких розмінних банкнот і монет у сумах, кратних 10, безоплатний. (the-village)
Новини коротко
Триває наступ ЗСУ південніше Бахмута.
В РФ скасували масштабні військові навчання "Захід-2023".
Британський актор і письменник Стівен Фрай прибув до Києва і завтра проведе Саміт перших леді та джентльменів.
СБУ проводить обшуки вдома у в.о. мера Чернігова.
Ваша підтримка є дуже важливою!
“Вісткар” - це незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут: PATREON | monobank
bitcoin: bc1qmxcvyl6cq0rahh363py7y73au7dxw3ff2h8x7n
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ