Вісткар #1185
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 7 вересня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Електронні "візи" для в'їзду в ЄС
2024 року ЄС запровадить електронні дозволи на в'їзд для країн із безвізом - це означає, що для громадян держав, які користуються безвізовим режимом, правила в'їзду ускладняться.
Європейську систему ETIAS поки що не запроваджено, але навіть коли це станеться, громадяни третіх країн не зобов'язані будуть отримувати дозвіл на в'їзд упродовж усього перехідного періоду, що триватиме щонайменше шість місяців.
Коли ETIAS запрацює повноцінно, громадянам третіх країн, які не потребують візи, перед поїздкою в ЄС необхідно буде подавати заявку на в'їзд. При цьому, громадяни третіх країн можуть бути звільнені від необхідності отримання дозволу на в'їзд ETIAS з гуманітарних міркувань. Згадані вище директиви передбачають, що цей відступ від правил застосовується для допуску всіх, хто рятується від війни в Україні.
Потрапивши в ЄС, українці та особи, які користуються міжнародним захистом, отримують дозвіл на проживання, тому ETIAS їм не буде потрібен.
Вартість дозволу ETIAS - сім євро, це одноразовий внесок. Він дійсний три роки і розрахований на багаторазовий в'їзд.
Завдяки ETIAS перевірка безпеки проводитиметься до прибуття мандрівника на пункт перетину кордону. Це дасть змогу скоротити кількість відмов на кордоні та прискорити процедуру прикордонного контролю. (DW)
Більше новин
Кількість ФОПів в Україні перевищила 2 млн. Станом на початок осені в Україні офіційно працюють 2 052 326 ФОПів. В середньому, зараз на місяць реєструється близько 25 тис нових підприємців. Закривається близько 17 тис підприємців на місяць. (the-village)
У Нідерландах планують створити додаткові місця для прийому українських біженців. Уряд Нідерландів закликає муніципалітети створити додаткові місця, щоб приймати українців. Очікують, що до лютого буде потрібно 97 тис місць для прийому біженців, написав у листі до мерів регіонів державний секретар Ерік ван дер Бург. В міністерстві юстиції та безпеки Нідерландів зазначають, що наплив біженців з України триває й “не схоже, що ситуація зміниться найближчим часом”. Припустили, що до кінця року біженців з України буде понад 104,4 тисячі. (the-village)
Країни G7 відкладають перегляди російських нафтових обмежень через різке зростання цін. G7 та союзники відклали регулярні перегляди схеми обмеження цін на російську нафту, повідомили Reuters люди, знайомі з цим питанням, навіть незважаючи на те, що більшість російської нафти торгується вище ліміту через підвищення світових цін на нафту. Російські виробники знайшли способи продавати нафту, використовуючи менше західних суден і страхових послуг, що ускладнює Заходу дотримання існуючого ліміту ціни. Країни Великої семи (G7) разом з Європейським Союзом і Австралією запровадили механізм обмеження цін на російську нафту в грудні минулого року, а з лютого – на паливо. Спочатку країни ЄС погодилися переглядати ліміт ціни кожні два місяці та коригувати його, якщо необхідно, тоді як G7 переглядатиме ліміт “за необхідності”. Однак G7 не переглядала обмеження з березня, і чотири особи, знайомі з політикою G7, заявили, що група не планує найближчим часом коригувати цю схему. Джерела сказали, що, хоча деякі країни ЄС були зацікавлені в перегляді, вони сказали, що у Сполучених Штатів і членів G7 мало бажання вносити зміни. Механізм дозволяє третім країнам купувати російське паливо за умови західного страхування суден, якщо є докази, що покупка не перевищує ліміт ціни в $60 за барель для сирої нафти, $45 за барель важкого палива та $100 за барель легкого палива, такого як бензин і дизельне паливо. Міністерство фінансів Росії повідомило, що середня ціна на сорт Urals відновилася до $74 за барель у серпні в середньому, що значно перевищує максимальну межу. Росії вдалося перемістити більшу частину свого експорту до своїх або іноземних вантажовідправників, які не потребують західного страхового покриття. (Reuters)
В світі бракує фахівців, здатних ремонтувати електромобілі. Нестача техніків і ремонтних майстерень, кваліфікованих для ремонту електромобілів, загрожує збільшенням витрат на ремонт і гарантію для водіїв. Bласників автосервісів відлякують витрати на навчання та обладнання для ремонту електромобілів із системами напругою 400 та 800 вольт, які можуть вбити необережних чи непідготовлених техніків за лічені секунди. Крім ризику ураження електричним струмом, слід серйозно ставитися до ризику пожеж електромобілів, які, як відомо, важко загасити. За прогнозами, в Британії до 2032 року може не вистачати 25 тис електротехніків. У Сполучених Штатах, другому у світі автомобільному ринку після Китаю, зростання продажів електромобілів відстає від європейського, але Бюро статистики праці прогнозує, що щорічно до 2031 року буде потрібно близько 80 тис робочих місць електриків, включаючи техніків для ремонту електромобілів або встановлення зарядних пристроїв для електромобілів. Дані, надані агентству Reuters, показують, що витрати вже зростають: річна гарантія на Tesla Model 3 коштує втричі більше, ніж середня вартість для моделей, що працюють на викопному паливі. Лише 1% британських автомобільних техніків мають кваліфікацію, щоб виконувати щось більше, ніж звичайне обслуговування. В лондонській компанії з обслуговування автомобілів преміум-класу Addison Lee кажуть, що “ремонт електрокарів уже займає набагато більше часу”, ніж ремонт дизельних автомобілів. (Reuters)
Нові моделі великих автомобільних брендів провалили тести конфіденційності та безпеки. Якщо ваш автомобіль був виготовлений протягом останніх кількох років, ви, ймовірно, їздите на машині для збору даних. Виявлено, що кожен великий автомобільний бренд не дотримується найпростіших стандартів конфіденційності та безпеки в нових моделях, підключених до Інтернету, і всі 25 брендів, перевірених Mozilla, провалили тест організації. Mozilla виявила, що такі бренди, як BMW, Ford, Toyota, Tesla та Subaru, збирають дані про водіїв, включаючи вирази обличчя, вагу, інформацію про здоров’я та місце, де ви їдете. За даними Mozilla, деякі з перевірених автомобілів збирали дані, включаючи подробиці про сексуальну активність та імміграційний статус. “Багато людей сприймають свою машину як приватний простір — звідки можна зателефонувати своєму лікарю, особисто поговорити з дитиною по дорозі до школи, виплакатися через розрив стосунків або поїхати кудись подалі від усього світу”, — сказала Джен Калтрідер, керівник програми проекту Privacy Not Included, у прес-релізі. “Але це сприйняття вже не відповідає дійсності. Усі нові автомобілі сьогодні – це кошмари конфіденційності на колесах, які збирають величезну кількість особистої інформації”. Автомобілі використовують різні засоби збору даних, включаючи мікрофони, камери та телефони водіїв. Політика конфіденційності Nissan передбачає, що виробник збирає інформацію, включаючи сексуальну активність, дані про діагностику здоров’я та генетичні дані, хоча немає подробиць про те, як саме ці дані збираються. Nissan залишає за собою право ділитися та продавати “вподобання, характеристики, психологічні тенденції, схильності, поведінку, ставлення, інтелект, здібності та здібності” брокерам даних, правоохоронним органам та іншим третім особам. Volkswagen, наприклад, збирає дані про вашу поведінку за кермом і поєднує це з деталями, такими як вік і стать, для цільової реклами. Політика конфіденційності Kia залишає за собою право контролювати ваше “статеве життя”, а Mercedes-Benz постачає автомобілі з TikTok, попередньо встановленим на інформаційно-розважальній системі, додатком, який має свої проблеми з конфіденційністю. У Mozilla заявили, що не змогли визначити, чи бренди шифрують будь-які дані, які вони збирають. В Subaru, наприклад, кажуть, що, як пасажир автомобіля, ви вважаєтеся “користувачем”, який дав компанії згоду на збір інформації. (gizmodo)
Новини коротко
Росія вдарила по Костянтинівці Донецької області — 17 загиблих.
США виділять понад $1 млрд на допомогу Україні.
Втрату танка Challenger 2 підтвердив міністр оборони Великої Британії.
Парламент призначив новим міністром оборони Рустема Умєрова.
США передають Україні снаряди зі збідненим ураном для танків Abrams.
Ваша підтримка є дуже важливою!
“Вісткар” - це незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут: PATREON | monobank
bitcoin: bc1qmxcvyl6cq0rahh363py7y73au7dxw3ff2h8x7n
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ