Вісткар #1236
Доброго ранку! Вітаю вас у п'ятницю 17 листопада. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
TIME: Чому безвихідь в Україні триватиме ще рік
Ян Бреммер – оглядач із закордонних справ і один з провідних редакторів TIME. У своїй статті він зазначає, що український контрнаступ не досяг успіху, посилюючи побоювання на Заході, що платники податків США та Європи фінансують тупикову ситуацію. Під контролем РФ залишається приблизно 18% території України. Цього року Росія розширила власне виробництво ракет і боєприпасів.
США та Європа сильно відволікаються бійнею в Газі. Західна допомога, яка могла надійти Україні, зараз зосереджена на підтримці Ізраїлю та гуманітарній допомозі для палестинців. Погіршують ситуацію розбіжності між західними урядами. Війна в Газі також допомагає Росії стверджувати, що Америкою керують лицеміри-неоколоніалісти, які виголошують промови про права людини і, одночасно, дають зелене світло нападу Ізраїлю на палестинців, які не можуть втекти, як це зробили українці.
Західні лідери попереджають президента України Володимира Зеленського, що час не на його боці. Невизначеність щодо майбутнього американської підтримки все більше посилюється. Проте спроби Заходу змусити Зеленського почати торгуватися з Путіним наразі ні до чого не приводять. Президент України не в змозі віддати захоплену українську землю, за яку полягли десятки тисяч його воїнів.
Що міг запропонувати Захід Зеленському в обмін на його готовність почати торгуватися з Путіним? З економічного боку Захід може пообіцяти фінансувати повну реконструкцію країни. Європейський Союз може пообіцяти членство. Але члени НАТО по обидва боки Атлантики будуть протистояти переміщенню великої кількості зброї в Україну та вступу в війну з Росією. Лідери НАТО можуть використати саміт наступного липня, щоб взяти певні зобов’язання щодо майбутнього членства України. Але що станеться, якщо Дональд Трамп виграє Білий дім? Що це означатиме для майбутнього самої НАТО?
Знаючи все це, Путін не пропонуватиме будь-яку поступку. Йому легко призвати більше новобранців у кількості, з якою Україна не може зрівнятися. Він також може почекати і подивитися, що станеться з підтримкою Заходу і як проголосують американці наступного листопада.
Усвідомлюючи все це, Зеленський не має стимулу пропонувати щось, що, як він знає, Путін розцінить лише як ознаку слабкості.
З усіх цих причин тупикова ситуація в Україні, ймовірно, затягнеться ще (принаймні) на рік. (TIME)
Більше новин
Волинська облрада обмежила військову адміністрацію у використанні бюджетних коштів. Волинська обласна рада ухвалила проект рішення, за яким обмежила Волинську обласну військову адміністрацію у використанні бюджетних коштів. Зокрема 75% залишку коштів обласного бюджету, що залишиться на 1 січня 2024 року, спрямують на підтримку Збройних сил України. “Це рішення обмежує обласну державну військову адміністрацію, яка зараз керує обласним бюджетом в ручному режимі”, – зазначено у повідомленні. “Бюджет-2023, який таємно ухвалила ОВА, ніхто з депутатів не читав. І є інформація, що Волинська ОВА розпоряджається ним не надто ефективно. Наприклад, з якого дива вона направляє 45 млн грн Ківерцівській громаді? Це тій громаді, де хотіли будувати стадіон за 145 млн гривень. Так само незрозуміло, чому Волинська ОВА забирає собі на зарплати додаткові 28 млн гривень. Є й інші питання”, – наголосив Анатолій Вітів під час виступу на сесії. Під стінами Волинської обласної ради жителі міста зібралися на мітинг “Спочатку дрони”, на якому вони вимагають спрямовувати кошти із бюджету першочергово на підтримку ЗСУ. (zaxid.net)
Російські нафтові танкери не підпадають під санкції ЄС. 15 листопада дипломати ЄС заявили, що російські нафтові танкери не є ціллю пропозиції Європейської комісії щодо посилення обмеження цін на сиру нафту. Раніше Financial Times повідомила, що Данії буде доручено інспектувати та потенційно блокувати російські нафтові танкери, які проходять через її води згідно з новими планами ЄС, як спосіб запровадження обмеження ціни на нафту з РФ в $60 за барель. FT повідомила, що Данія буде націлюватися на танкери з російською нафтою, які не мають західного страхування, що сильно вдарить по доходах від російського експорту нафти. “Ми нічого такого не бачили в пропозиції Комісії”, — сказав один дипломат ЄС, знайомий з текстом Комісії, а двоє інших підтвердили, що не знайшли таких вимог в пропозиції. Троє морських експертів заявили, що блокування комерційних суден у данських протоках суперечило б основним морським правилам, включаючи Конвенцію ООН з морського права. “Блокування комерційних перевезень у данських протоках було б близьким до оголошення війни”, – сказав Ганс Петер Міхаельсен, незалежний оборонний аналітик. В FT процитували речника командування оборони Данії: “Ми не перевіряємо документи або кораблі, що проходять або пливуть через протоки, якщо це не стосується безпеки”. (euractiv)
“Паралельний” імпорт до РФ з Казахстану процвітає. Згідно з офіційною статистикою, торік обсяг паралельного імпорту в Росію перевищив $20 млрд. Якщо ж говорити про Казахстан, то 2022 року казахстанський експорт до Росії зріс майже на $2 млрд і досяг позначки у майже $9 млрд. Між тим країни Заходу намагаються чинити тиск на Казахстан. У азійській країні з 1 квітня діє онлайн-система моніторингу за ввезенням і вивезенням товарів закордонного виробництва. Крім того, наприкінці вересня президент Казахстану запевнив, що Казахстан "буде дотримуватися санкційного режиму щодо Росії". Однак численні лазівки для паралельного імпорту в Росію залишаються. Сухопутний кордон - 7500 км. Місць для ввезення та вивезення задосить. Обидві країни входять до Митного союзу ЄАЕС, тож товари між двома країнами переміщуються відносно легко. На Заході періодично погрожують Казахстану вторинними санкціями. Але, судячи з усього, сіра торгівля з Росією триватиме й далі. (DW)
Байден застеріг Ізраїль від окупації сектора Гази. "Єдиний спосіб врегулювати ізраїльсько-палестинський конфлікт — це створити дві окремі держави”, каже президент США. “Я чітко дав зрозуміти Ізраїлю, що вважаю їхню окупацію Гази великою помилкою”, — наголосив американський президент. (babel / Reuters)
Німці не переконані в перевагах “цифровізації“. Уряд Німеччини взяв курс на нову стратегію ефективнішого використання інформації, але останні опитування показують, що громадськість і бізнес не переконані в її перевагах. Опитування показало, що 75% із 2500 респондентів не бачать жодної економічної вигоди в обробці цифрових даних, і лише 10% вважають, що особисті дані сприяють національній економіці. Лише 14% переконані, що цифрова обробка персональних даних полегшує їхнє повсякденне життя. Ця недовіра також поширюється на цифровізацію адміністративних процесів. Більшість німців (54%) не впевнені, що вона допомагає прискорити процеси. Ризик витоку даних часто вважається вищим, ніж користь від обміну даними. Іншим джерелом невизначеності та небажання для бізнесу є різноманітні чинні законодавчі акти ЄС. Багато компаній не розуміють законодавчих вимог, яких вони повинні дотримуватися при обміні даними з іншими компаніями. (euractiv)
Новини коротко
Силами ППО вночі збито дев'ять із десяти БПЛА, які атакували Україну.
На Хмельниччині лунали вибухи, працювала ППО.
ЗСУ підтвердили закріплення на лівому березі Херсонщини.
Байден підписав тимчасовий бюджет без допомоги Україні, щоб уникнути шатдауну.
Проти Арестовича відкрили нову кримінальну справу.
На Львівщині викрили першого заступника районної військової адміністрації на розтраті 25 млн грн бюджетних коштів.
Апеляційний суд залишив Коломойського під вартою, однак зменшив розмір застави.
Київське метро закупить літери для нових назв станцій майже на мільйон гривень.
Палата депутатів Італії заборонила створену в лабораторіях їжу.
Ваша підтримка дуже важлива!
“Вісткар” - це незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1q6caj93tawkkv5hfvtf92zrp0hzc2rs4509u86c
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ