Вісткар #1239
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 22 листопада. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Представник ЄС Мішель у Києві попередив про труднощі у переговорах про вступ
Президент України Володимир Зеленський і голова Європейської ради Шарль Мішель попередили у вівторок, що зустріч Європейського Союзу наступного місяця, щоб вирішити, чи починати офіційні переговори про вступ для Києва, буде складною.
Мішель, який відвідав Київ з раптовою поїздкою, сказав на спільній прес-конференції з Зеленським і президентом Молдови Майєю Санду, яка сподівається, що переговори про вступ Молдови також будуть схвалені, що він працюватиме над подоланням цих викликів.
На прес-конференції Зеленський попередив, що відсутність єдності в ЄС щодо рішення про початок офіційних переговорів також викличе питання щодо інших питань, включаючи життєво важливу фінансову допомогу для України, а також санкції проти Росії.
Рішення мають розглянути на саміті 14-15 грудня.
"Це буде важка зустріч, але я не збираюся здаватися", - сказав Мішель, додавши, що світові потрібен сильний Європейський Союз для забезпечення стабільності та процвітання.
Мішель оцінив прогрес України як "чудовий". Він заявив журналістам, що зробить усе, щоб переконати всі 27 членів блоку підтримати початок переговорів з Україною та Молдовою.
І Зеленський, і Санду пообіцяли продовжувати роботу над реформами. (Reuters)
Більше новин
Bloomberg: ЄС розробив проєкт гарантій безпеки для України. Європейський Союз запропонував державам-членам основу для надання Україні довгострокових гарантій безпеки. У списку — довгострокова військова підтримка, навчання українських військ і допомога в розвитку оборонної промисловості країни. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на проєкт документу. Програма ЄС включає наступні пропозиції: ефективний, стійкий та довгостроковий механізм постачання військової техніки в Україну, який мобілізує європейську оборонну промисловість; навчання українських військових; розширення співпраці з українською оборонною промисловістю; зміцнення здатності України протистояти кібер- і гібридним загрозам, а також дезінформації; допомога Україні в розмінуванні; допомога Україні з реформами, які потрібні для вступу до ЄС, а також підвищення її здатності контролювати запаси зброї, боєприпасів і протидіяти будь-якому їхньому незаконному обігу; підтримка енергетики країни; обмін розвідданими та супутниковими знімками. Bloomberg пише, що початковий план ЄС виділити €20 млрд протягом чотирьох років на оплату озброєння для України ризикує провалитися, оскільки деякі держави-члени, включно з Німеччиною, не змогли домовитися про умови. Натомість держави-члени сподіваються принаймні домовитися про виділення €5 мільярдів на наступний рік із зобовʼязаннями продовжувати підтримку й надалі. (babel)
Майбутній голландський уряд схилятиметься до євроскептицизму. Останні електоральні опитування свідчать про те, що обидві можливі права та центристська коаліції, ймовірно, матимуть більш жорстку позицію щодо ЄС, ніж попередня виконавча влада. У той час як права коаліція мала б набагато жорсткішу позицію щодо ЄС через ультраправу PVV, центристська коаліція також була б дещо євроскептичною в певних сферах через позицію партії NSC. Через більш жорстку позицію щодо ЄС і ймовірні конфлікти між правлячими партіями через розбіжності у поглядах на ключові теми, “цілком імовірно, що новий голландський уряд більше не буде конструктивним учасником угод і розробником порядку денного в ЄС”, – сказала Euractiv завідуюча кафедрою Жана Моне та доцент Маастрихтського університету Жизель Боссе. PVV, наприклад, хоче відмовитися від правил ЄС за якими усі громадяни ЄС мають дозвіл на роботу в Нідерландах. NSC виступає проти подальшої інтеграції в ЄС, відкидаючи “щодалі тісніший союз” у своїй програмі. У неділю лідер NSC Пітер Омцайт заявив RTL News, що Нідерланди повинні зайняти більш жорстку позицію на рівні ЄС, як і Угорщина та Польща. “…Вони кілька разів заявляли: ми хочемо по-іншому. І тоді всі починали реагувати. Зрештою вони частково добилися свого, бо чітко сформулювали, чого хотіли. І іноді Нідерландам просто доведеться це робити”, – сказав він. NSC закликає до запровадження правового механізму, який би зобов’язав уряд поважати думку голландського парламенту під час голосування за законодавчі пропозиції на рівні ЄС – фактично надаючи національним парламентам право вето. (euractiv)
Польща: Туск виступає проти змін договору ЄС. Лідер польської опозиції та переможець виборів Дональд Туск з Громадянської платформи (PO, EPP) не залишив місця для спекуляцій, коли відкрито заявив, що його партія, яка, ймовірно, повернеться до влади в Польщі після восьми років опозиції, виступає проти змін у базових договорах ЄС, як і консервативна правляча партія Польщі PiS. У середу Європейський парламент голосуватиме за доповідь про запропоновані зміни до договорів ЄС, включаючи суперечливу пропозицію скасувати одностайне голосування з ключових питань. Усі депутати Європарламенту від очолюваної PO Громадянської коаліції проголосують проти звіту. “Європа потребує ремонту в багатьох аспектах”, – сказав колишній президент Європейської Ради Дональд Туск. Проте він попередив, що “найдурніший спосіб” досягти цього — впасти в наївний “євроентузіазм”, який був однією з причин Brexit. “Документ, за який буде проголосовано,… послаблює європейську спільноту”, – заявив євродепутат від PO Анджей Галіцький. Польща під правлінням Туска може не стати “раєм, на який сподівається ЄС” – пропозиція щодо реформування договору ЄС є лише одним із питань, де PiS і Туск мають більш-менш подібні погляди. (euractiv)
У Європарламенті поки обговорюють створення офісу в Києві. У Брюсселі та Страсбурзі поки що не підтверджують ухвалення рішення про створення офісу Європарламенту в Києві, однак це питання давно опрацьовується, повідомили джерела DW. Дискусії тривають, але конкретних домовленостей поки що немає. Президент України Володимир Зеленський звернувся до Мецоли з проханням створити таке представництво під час її візиту до Львова 4 березня. Наприкінці квітня це питання знову порушив Стефанчук. (DW)
Електровелосипеди та скутери скорочують попит на нафту в 4 рази більше ніж усі електромобілі у світі. Для коротких поїздок електричний велосипед або мопед може бути кращим вибором для вас і для планети. Вони фактично витісняють у чотири рази більше попиту на нафту, ніж усі електромобілі у світі на даний момент, через їх приголомшливе поширення в Китаї та інших країнах, де мопеди є поширеним видом транспорту. Минулого року на дорогах світу було понад 20 млн електромобілів і 1,3 млн комерційних електромобілів, таких як автобуси, мікроавтобуси та вантажівки. Але минулого року на дорогах було понад 280 млн електричних мопедів, скутерів, мотоциклів і триколісних транспортних засобів. Їх величезна популярність вже скорочує попит на нафту на мільйон барелів нафти на день — приблизно 1 відсоток загального світового попиту на нафту, згідно з оцінками Bloomberg New Energy Finance. Розглядати електрокари як безперечне благо — помилка. Це чистіші автомобілі, але вони все одно залишаються автомобілями, займають місце на дорогах і вимагають багато електроенергії для їх живлення. Батареї роблять їх важчими, ніж традиційний автомобіль, і вони використовують рідкоземельні елементи. Електромобілі дешевші в експлуатації за бензинові. Але їхня ціна значно вища. Зрештою, в автомобілях часто їде лише один пасажир. Якщо ви проїжджаєте на електровелосипеді 20 км на день, п’ять днів на тиждень, вартість зарядки становитиме приблизно $20 на рік. (arstechnica)
Новини коротко
Сили ППО знищили усі 14 дронів-камікадзе під час нічної атаки росіян.
Ізраїль і ХАМАС домовились про тишу в обмін на заручників.
COVID-19 “усе ще становить загрозу” – ВООЗ.
Ваша підтримка дуже важлива!
“Вісткар” - це незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1q6caj93tawkkv5hfvtf92zrp0hzc2rs4509u86c
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ