Вісткар #1244
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 29 листопада. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Підписано закон про Держбюджет на 2024 рік
Доходи держбюджету очікуються на рівні 1,768 трлн грн, видатки — 3,35 трлн. Дефіцит державного бюджету складе 1,57 трлн. Зовнішні запозичення зменшили з $42,9 млрд до $41 млрд, щоб погодити з МВФ. Внутрішні запозичення виростуть на 81,4 млрд грн.
Головний пріоритет держбюджету — оборона та безпека України, на ці цілі піде майже половина всіх видатків або понад 21% ВВП. Серед інших пріоритетів — соціальна галузь, освіта, медицина, підтримка ветеранів.
Очікується, що ВВП зросте на 4,6%, інфляція становитиме близько 9,7%, а курс валют буде 40,7 гривні за долар. (babel)
Більше новин
Путін не піде на мир в Україні до виборів у США – представник Держдепу. Президент Росії не піде на мир в Україні до результатів виборів у США в листопаді 2024 року, заявив високопоставлений чиновник Державного департаменту США. “Я очікую, що Путін не піде на мир або конструктивний мир до того, як побачить результат наших виборів”, – сказав чиновник, який говорив на умовах анонімності, повідомляє Reuters. Відповідаючи на запитання, чи висловлював він особисту думку, чи позицію уряду США, чиновник сказав, що це “дуже поширена думка”. (РС)
Трамп привітав публікацію відеозаписів з подіями “6 січня” і каже, що кадри покажуть, “що насправді сталося”. Колишній президент Дональд Трамп похвалив спікера Майка Джонсона за оприлюднення відео, знятих під час “нападу на Капітолій США 6 січня”, сказавши, що цей крок вимагав “мужності та сили духу”. Джонсон, республіканець від Луїзіани, днями оголосив, що адміністративний комітет Палати представників почне оприлюднювати записи з камер безпеки під час заворушень на Капітолійському пагорбі, починаючи з перших 90 годин відео. Джонсон сказав, що протягом кількох місяців на веб-сайті комітету буде опубліковано понад 40 000 годин відеозапису. Однак не все відео буде опубліковано. Близько 5% відзнятих матеріалів не будуть доступні для публічного перегляду, оскільки вони можуть “містити конфіденційну інформацію безпеки, пов’язану з архітектурою будівлі”, — повідомив Джонсон. (WT)
Хантер Байден хоче публічних свідчень перед комітетом Палати представників. Адвокат Хантера Байдена заявив у листі у вівторок, що син президента США готовий дати публічні свідчення в грудні перед комітетом з нагляду Палати представників. Республіканці Палати представників викликали Хантера Байдена та Джеймса Байдена, брата президента, на початку цього місяця в рамках розслідування щодо імпічменту президента. “Ми бачили, як ви використовуєте закриті засідання, щоб маніпулювати, навіть викривляти факти та дезінформувати громадськість”, — написав у листі адвокат Хантера Байдена. “Тому ми пропонуємо відкрити двері”. Голова наглядового комітету Палати представників Джеймс Комер заявив на це, що “Хантер Байден намагається грати за власними правилами замість того, щоб дотримуватися правил, які вимагаються від усіх інших”. “Ми очікуємо повного співробітництва щодо надання показань, але також погоджуємося, що Хантер Байден повинен мати можливість дати свідчення в публічній обстановці в майбутньому”, — сказав Комер. (Axios)
Словенія поверне громадянам стягнені штрафи за порушення коронавірусних обмежень. Жителям Словенії відшкодують штрафи за порушення обмежень, запроваджених через пандемію коронавірусу. Відповідний закон вже набув чинності. В країні діяли суворі карантинні обмеження – нічна комендантська година та заборона виїзд за межі своїх районів. За понад два роки пандемії поліція виписала штрафів на суму майже 6 млн євро. Але за новим законом, ці гроші необхідно повернути – відшкодування отримають понад 60 тисяч словенців. (zaxid.net)
Тімоті Снайдер, Сергій Плохій і ще десятки науковців починають масштабне дослідження історії України. Професор історії Єльського університету Тімоті Снайдер, професор історії й директор Українського наукового інституту Гарвардського університету Сергій Плохій, професор Українського католицького університету Ярослав Грицак і ще десятки науковців запускають проєкт “Українська історія: глобальна ініціатива”. Його мета — протягом трьох років дослідити глибинну історію земель сучасної України і народів, які їх населяли. Над проєктом працюватимуть близько 50 українських і 40 міжнародних науковців. Більшість учасників – історики, але також залучать фахівців із природничої історії, зоології, палеонтології та археології. Дослідники опрацьовуватимуть 70 тем — від передісторії українських земель до сьогодення. Проєктом керуватиме Міжнародна академічна консультативна рада, до якої увійдуть, зокрема, політик і дипломат Карл Більдт, митрополит-архієпископ Української Католицької Архиєпархії Філадельфії Борис Ґудзяк, лауреат Пуліцерівської премії Енн Епплбаум, поет Сергій Жадан та ініціатор проєкту бізнесмен Віктор Пінчук. (babel)
В Україні викрили хакерів, які завдали понад 3 млрд грн збитків провідним світовим компаніям. Для здійснення атак хакери самостійно розробили шкідливе ПЗ та кілька вірусів-шифрувальників. Вони зламували облікові записи працівників підприємств та розповсюджували з привласнених акаунтів шкідливий програмний код у корпоративній екосистемі. Так хакери отримували доступ до серверів та викрадали інформацію. Потім дані зашифровували й робили непридатними для використання, а за дешифрування хакери вимагали мільйони в криптовалюті. “Зловмисники атакували найпотужніші світові компанії Франції, Норвегії, Німеччини, Нідерландів, Канади та США, починаючи з 2018 року. У результаті багатомісячної кропіткої роботи українські правоохоронці за сприяння колег зі США, Норвегії, Нідерландів, Німеччині та Франції ідентифікували 32-річного лідера хакерського угруповання та його чотирьох найактивніших спільників”, — розповів начальник Департаменту кіберполіції Юрій Виходець. Трьом фігурантам повідомлено про підозру. (ain / euractiv)
Використання Інтернету не шкодить психічному здоров’ю. Дослідження користування Інтернетом більш ніж 2 млн людей не виявило жодної шкоди для психічного здоров’я від онлайн-активностей, як-от перегляду соціальних мереж та ігор, незважаючи на широку думку про те, що ці речі можуть викликати депресію та тривогу. Дослідники з Оксфордського Інтернет-інституту, які кажуть, що їх дослідження є найбільшим у своєму роді, заявили, що вони не знайшли жодних доказів на підтримку “популярних ідей про те, що певні групи піддаються більшому ризику” через використання сучасних технологій. Будь-яке регулювання, спрямоване проти такого використання, повинно базуватися на набагато більш “переконливих” доказах, кажуть вчені. Стаття “Глобальне благополуччя та психічне здоров’я в епоху Інтернету” була опублікована в журналі Clinical Psychological Science у вівторок. Звіт науковців контрастує зі зростаючою кількістю досліджень за останні роки, які пов’язують початок ери смартфонів, приблизно у 2010 році, зі зростанням рівня тривоги та депресії, особливо серед дівчат-підлітків. Великі технологічні компанії зазнають дедалі більшого тиску з боку законодавців і регуляторів, щоб вони боролися з очевидним впливом їхньої продукції. Однак один з авторів дослідження Оксфордського Інтернет-інституту стверджує, що у таких висновків “… стандарти доказів досить низькі”. (FT)
Новини коротко
Сили ППО збили 21 «шахед» і дві ракети Х-59.
Політична гризня шкодить Україні - The Economist.
Фінляндія закриває всі пункти пропуску на кордоні з Росією.
Онлайн-продажі у США в кіберпонеділок сягнули рекордних $12,4 млрд.
Українську енергосистему синхронізували з європейською.
Прокуратура вимагає жорсткішого покарання Остапу Ступці за "п'яну" ДТП.
Компанія EA може дозволити геймерам озвучувати власних персонажів.
Ваша підтримка дуже важлива!
“Вісткар” - це незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1q6caj93tawkkv5hfvtf92zrp0hzc2rs4509u86c
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ