Вісткар #1393
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 9 липня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Ювілейний саміт НАТО: питання про запрошення України на порядку денному не стоїть
Очікується, що ювілейний, 75-й саміт НАТО покликаний показати успіх Альянсу, заснованого 1949 року для стримування СРСР. До таких успіхів відносять збільшення витрат на оборону і розширення. Наслідком російського вторгнення в Україну став вступ до НАТО Фінляндії та Швеції, що збільшило кількість країн-учасниць до 32-х.
Господар саміту, президент США Джо Байден, після провальних теледебатів перебуває під дедалі більшим тиском зняти свою кандидатуру з майбутніх виборів у листопаді. Саміт у Вашингтоні може виявитися останнім перед поверненням до Білого дому Трампа. У Європі ключові країни, Франція і Німеччина, ослаблені результатами виборів і зростаючим впливом ультраправих, які вимагають скоротити підтримку Києва.
Рік тому Україна й країни Східної Європи намагалися домогтися рішення про запрошення Києва, членство якому в Альянсі було обіцяно ще 2008 року, але без конкретної дати. Перед Вільнюсом президент України Володимир Зеленський у соцмережах жорстко критикував робоче формулювання, назвавши його "абсурдним". Це, як писала преса, викликало роздратування США.
Після Вільнюса в Україні сподівалися, що проривним стане саміт у Вашингтоні. Але цього не станеться. США дали зрозуміти, що питання про запрошення не стоїть. Закликів дати таке запрошення в НАТО майже не чути. Єдності в цьому ключовому для Києва питанні в Альянсі як не було, так і немає.
Одним із головних рішень саміту очікується створення центру допомоги Україні в німецькому Вісбадені, у федеральній землі Гессен. Він координуватиме постачання озброєнь і навчання українських солдатів. Німеччина заблокувала назву "Місія НАТО щодо України", побоюючись, що Росія може інтерпретувати це як втручання у війну. НАТО всіляко підкреслює, що хоч і допомагає Україні, але не є учасником її протистояння з РФ. Компромісна назва нового центру - "Підтримка НАТО Україні у сфері безпеки та в навчанні".
Одне з ключових для України питань - фінансування з боку НАТО. Генсек Альянсу Єнс Столтенберг пропонував навесні такий варіант - $100 млрд на п'ять років. Потім він змінив цифру на $40 млрд на рік, і країни НАТО погодилися проголосувати за це у Вашингтоні, але тільки на один рік, а не на кілька, як хотів глава Альянсу. Таким чином, Києву поки що не вдалося отримати гарантії фінансування його військових потреб у короткостроковій перспективі. (DW)
Більше новин
Макрон не прийняв відставку прем'єра заради "стабільності держави". Габріель Атталь, попри лише друге місце очолюваних ним центристів на дострокових парламентських виборах, залишиться прем'єр-міністром Франції. Президент Емманюель Макрон у понеділок відмовився приймати від голови уряду заяву про відставку. Як пише BBC, Макрон заявив, що Атталь має продовжити виконання своїх обов'язків задля "забезпечення стабільності у державі". Подальші кроки щодо формування нового уряду президент прагне відкласти до того моменту, як у новому скликанні парламенту "буде зрозуміла повна картина". (LB.ua)
Україна та Польща планують розробити механізм збиття російських ракет і дронів, які випущені в напрямку Польщі. Про це повідомив президент Володимир Зеленський на брифінгу у Варшаві. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск пояснив, що йдеться про ракети та снаряди, які прямують у напрямку Польщі, але ще перебувають на території Україні, із розрахунком спробувати їх збити, не чекаючи, коли вони залетять на територію НАТО. Туск заявив, що «це здається абсолютно логічним», але такі акції потребують схвалення інших країн-членів НАТО. Він додав, що не має ілюзій, що це буде легке рішення. Саме тому в домовленостях України та Польщі прописали про “бажання, потребу такої розмови”. Туск зазначив, що до ідеї ставляться серйозно, але роботу ще не завершено. Загалом Польща надала Україні вже 44 пакети допомоги, цього року планується передання ще кількох пакетів, а також розвиток співпраці оборонних підприємств країн. (hromadske)
Дослідження журналу The Lancet: число вбитих у Газі, ймовірно, сягає 186 000. У статті, опублікованій найстарішим у світі медичним журналом The Lancet, проаналізовано дані, на підставі яких стверджується, що кількість смертей, спричинених діями Ізраїлю в Газі, досягає 186 000, що вчетверо перевищує опубліковану офіційну цифру. Використовуючи оцінку чисельності населення Сектора Гази на 2022 рік у 2 375 259 осіб, це означає 7,9% від загального населення Сектора Газа. У своїй доповіді рецензований науковий журнал стверджує, що, використовуючи оцінку чотирьох “непрямих” смертей на кожну людину, убиту бомбами, кулями та осколками, – що в статті вважається низьким “консервативним” співвідношенням – кількість загиблих до цього часу набагато перевищує будь-яку офіційну цифру. (The Lancet)
Собаки, щури і бджоли здатні виявляти захворювання у людей. Є багато випадків, коли власники домашніх тварин дізнавалися про проблеми зі здоров’ям від свого вихованця. Наприклад собаки, вилизують, нюхають і навіть намагаються розжувати плями на шкірі свого власника – плями, які пізніше були діагностовані як злоякісна меланома. Фактично, багато видів тварин – від мікроскопічного хробака C elegans до мурах , мишей і собак – успішно продемонстрували здатність виявляти хвороби у людей та в біологічних зразках під час експериментів. Виявлені захворювання різноманітні – від раку та інфекцій сечовивідних шляхів до COVID-19 і шлунково-кишкової інфекції Clostridium difficile. Собаки, мабуть, є найвідомішим прикладом тварин, які можуть виявляти низку захворювань, включаючи хворобу Паркінсона, рак сечового міхура та малярію. Епілептичні припадки та низький рівень цукру в крові у хворих на цукровий діабет також можуть бути виявлені спеціально навченими медичними собаками. Схоже, що вражаючий нюх собак є ключовим для їхньої здатності виявляти специфічні запахи, навіть у неймовірно низьких концентраціях. Щури також чудово вловлюють специфічні запахи. Африканського гігантського щура навчили виявляти запах вибухівки наземних мін у Мозамбіку. Ці щури також відіграють важливу роль у виявленні туберкульозу в зразках мокротиння, взятих із підозрілих випадків. Щури швидкі, їм потрібно лише 20 хвилин, щоб переглянути 100 зразків пацієнтів. Щури мають неймовірний рівень успіху – точно виявляють позитивні випадки туберкульозу в 81% випадків. Навіть медоносні бджоли можуть виявити ознаки певних захворювань у зразках, включаючи рак легенів, туберкульоз і COVID-19. Медоносні бджоли надзвичайно чутливі до запахів низької концентрації, завдяки чому вони здатні виявляти хімічні зміни. Дослідники змогли навчити медоносних бджіл реагувати на наявність специфічних запахів, висуваючи язики за винагороду цукром. Їх розмір може зробити їх ще більш ефективним і недорогим варіантом для швидкого скринінгу зразків. Здатності тварин виявляти хвороби також корисні не тільки людям. Черв’як C elegans може не лише виявляти рак у зразках людей, їхній чудовий нюх означає, що вони також можуть виявляти рак у зразках собак і котів. (The Conversation)
Новини коротко
У Києві - День жалоби за загиблими внаслідок ракетної атаки Росії.
Фонд «Таблеточки» запустив збір на потреби підопічних фонду та лікарні «Охматдит». Підтримати можна за посиланням.
У результаті ліквідації наслідків ракетної атаки в Києві врятовано 7 осіб, 27 людей загинуло, 117 поранено.
Офіс президента України опублікував текст двосторонньої безпекової угоди з Польщею.
Байден повідомив донорам партії, що не збирається зніматись з виборів, - ЗМІ.
Обмеження для ЗСУ на удари по Росії американською зброєю залишаться в силі після атаки на “Охматдит”.
“Укренерго” перенесла вимірювання споживання. Днів без відключень світла 9—24 липня не буде.
“Вісткар” - це незалежний приватний проект.
Якщо ви хочете підтримати “Вісткар”, то це можна зробити тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qlngy7esfee3kzq7pq4z5h8nf0fa7fafpqkpye8
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ