Вісткар #1406
Доброго ранку! Вітаю вас у п'ятницю 26 липня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги. Наступний випуск дайджеста вийде 26 серпня.
Fitch знизив рейтинг України до переддефолтного рівня
Міжнародне агентство Fitch Ratings знизило довгостроковий рейтинг дефолту України в іноземній валюті до "C". Відповідне повідомлення опубліковано на сайті агентства.
Зниження довгострокового рейтингу України відображає думку Fitch про те, що принципова угода, досягнута 22 липня між українським урядом і деякими власниками єврооблігацій про умови реструктуризації після того, як парламент минулого тижня схвалив закон, що дозволяє уряду призупинити виплати за зовнішнім комерційним боргом, знаменує початок процесу, схожого на дефолт.
На думку Fitch, угода із зовнішніми комерційними кредиторами, про яку повідомляється, являє собою обмін проблемних боргів (DDE) відповідно до критеріїв суверенного рейтингу, оскільки передбачає суттєве скорочення умов, включаючи зменшення основної суми та відсотків, а також продовження термінів погашення.
18 липня Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє уряду тимчасово призупинити виплати за державним і гарантованим державою зовнішнім комерційним боргом. Fitch очікує, що держава не буде обслуговувати свій зовнішній комерційний борг, включаючи купон за єврооблігаціями 2026 року, термін погашення якого настає 1 серпня, доки не буде укладено угоду про реструктуризацію з власниками облігацій.
У червневому огляді агентство прогнозувало, що дефіцит загального державного бюджету залишатиметься високим на рівні 17,1% ВВП у 2024 році, і вважали, що значна фіскальна консолідація буде обмежена продовженням війни (витрати на оборону становили 31,3% ВВП у 2023 році). Збережеться підвищена залежність від іноземного фінансування. Також прогнозується, що борг зросте до 92,5% ВВП у 2024 році, що значно перевищує прогнозований середній показник у 70,3% для суверенних держав з рейтингом «B»/«C»/«D», не враховуючи впливу реструктуризації зовнішнього комерційного боргу. (fitchratings.com)
Більше новин
Кулеба: Ми отримали чіткий сигнал, що Китай працює на “стратегічне розв'язання проблеми війни”. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що за результатами переговорів із китайським колегою Ван Ї у Гуанчжоу отримав чіткий сигнал, що Китай не шукає "тимчасових рішень", а працює на стійке і стратегічне розв'язання проблеми розпочатої РФ війни проти України. Зокрема Кулеба в інтерв’ю ТСН зазначив, що перший і найважливіший пункт щодо переговорів – це те, що Китай підтримує територіальну цілісність України. За його словами, від Ван Ї "дуже чітко і неодноразово" прозвучало, що позиція щодо підтримки суверенітету і територіальної цілісності України є непорушною для Китаю. Другий важливий дипломатичний момент, за його словами – позиція щодо встановлення стійкого справедливого миру в Україні. (УП)
Економіка США у минулому кварталі виросла на 2,8% на рік і перевершила очікування. Минулого кварталу економіка країни зросла на 2,8% порівняно з попереднім роком. У звіті міністерства торгівлі США, опублікованому в четвер, зазначається, що темпи росту ВВП у квітні-червні виросли, перевершивши очікування економістів. Без урахування волатильних цін на продукти харчування та енергоносії, так звана базова інфляція за паритетом купівельної спроможності (ПКС) зросла на 2,9%. Це менше, ніж 3,7% у січні-березні. Зростає впевненість у тому, що економіка США знаходиться на межі рідкісної “м'якої посадки”, коли високі відсоткові ставки, встановлені Федеральним резервом, приборкують інфляцію, але не доводять економіку до рецесії. Стан економіки захопив увагу американців на фоні активізації президентської кампанії. Хоча інфляція різко сповільнилася - до 3% з 9,1% у 2022 році, ціни залишаються значно вищими, ніж до пандемії. Вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року погіршило ситуацію, спричинивши зростання цін на енергоносії та зерно. Ціни різко зросли по всій країні та у світі загалом. Проте споживачі, чиї витрати становлять близько 70% ВВП, продовжували купувати товари, підбадьорені сильним ринком праці та заощадженнями, які вони зробили під час локдауну. (VoA).
Антимонопольний комітет України схвалив купівлю lifecell французьким мільярдером за $525 млн. Антимонопольний комітет України (АМКУ) 25 липня схвалив заявку французької компанії DVL Telecom на придбання українського оператора lifecell. Про це йдеться на сайті АМКУ. DVL Telecom є дочірньою компанією французької інвестиційної компанії NJJ Capital, що належить мільярдеру Ксав'є Ньєлю. Назва DVL є абревіатурою назв компаній Datagroup, Volia та lifecell, які об'єднаються після завершення угоди. Придбання lifecell та «Датагруп-Воля» потенційно стане однією з найбільших угод злиття та поглинання в Україні за останнє десятиріччя. Ксав'є Ньєль готовий заплатити $525 млн за оператора lifecell, який є третім за кількістю абонентів в Україні. Сума угоди з придбання «Датагруп-Volia» може становити $120 млн. CEO «Датагруп-Воля» та майбутній керівник об'єднаної компанії Михайло Шелемба називав цю оцінку «скромною». Зазначається, що купівля Datagroup та групи Лайфселл становлять єдину трансакцію. (mind.ua)
Уряд затвердив новий стандарт профільної середньої освіти. Його застосовуватимуть в академічних ліцеях від 10 до 12 класу навчання, закладах професійно-технічної, а також фахової передвищої та спеціалізованої освіти. Учні шкіл і закладів професійно-технічної та фахової передвищої освіти зможуть обирати профіль навчання, який пропонуватиме навчальні предмети або інтегровані курси для поглибленого чи професійно орієнтованого вивчення. Також учні зможуть обирати предмети та інтегровані курси поза профілем. Навчатися за новим стандартом учні почнуть з 1 вересня 2027 року. З новим стандартом учні 10—12 класів і студенти зможуть обрати профіль навчання, як-от математичний, STEM (Інтегрований курс природничих наук, технологій, інженерії та математики), IT, мовно-літературний тощо. Також обрати можна буде й години для вивчення предметів чи інтегрованих курсів. Кількість часу зростає з кожним роком навчання. Після 10 класу учні академічних ліцеїв, якщо потрібно, зможуть змінити профіль навчання без будь-яких освітніх втрат, повʼязаних із заглибленням у певний профіль. Адже відмінність між профілями в цей адаптаційний рік буде мінімальною. (babel)
Москва перешкоджатиме доступу росіян до YouTube. Кремль навмисно вчинить різке падіння швидкості завантаження YouTube у країні у відповідь на нібито “антиросійську політику” відеосервісу, заявив один з урядовців у четвер. “До кінця цього тижня швидкість завантаження YouTube на настільних комп’ютерах може впасти [на] 40 відсотків, а до кінця наступного тижня [на] 70 відсотків”, – написав у Telegram Олександр Хінштейн, голова комітету з технологій. Ці зміни торкнуться лише користувачів ПК. (Politico)
Новини коротко
ППО вночі збила 20 із 22 російських БПЛА в чотирьох областях.
Пентагон знайшов для України додаткових $2 млрд через бухгалтерську помилку.
Єврокомісія відхилила прохання Угорщини змусити Київ дозволити транзит нафти з РФ.
В Україні значно збільшилась кількість справ про поширення порно.
До узбережжя Стамбула прибило безекіпажний катер з вибухівкою, ЗМІ стверджують, що він український.
Медіа не мали розкривати дані підозрюваного у вбивстві Фаріон, — медіаюристи та медіаексперти.
Динаміна карта ймовірних відключень світла в Києві.
Друзі, наступний випуск дайджеста новин “Вісткар” заплановано на 26 серпня. Протягом нетривалої відпустки ми будемо публікувати найцікавіші новини в телеграм-каналі. Ми будемо вдячні вам за поширення інформації про дайджест серед ваших друзів, колег по роботі, всіх, хто цікавиться новинами і намагається уникнути політичного спаму, пропаганди і фейків.
“Вісткар” - це незалежний приватний проект.
Якщо ви хочете підтримати “Вісткар”, то це можна зробити тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qlngy7esfee3kzq7pq4z5h8nf0fa7fafpqkpye8
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ