Вісткар #1416
Доброго ранку! Вітаю вас у п'ятницю 6 вересня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Чехія не повертатиме українців примусово
Посол України в Чехії Василь Зварич заявив, що Чехія не повертатиме примусово в Україну чоловіків, зокрема тих, які вже мобілізаційного віку, передає "Радіо Свобода".
"Я скажу і заспокою всіх, що тут не йдеться про якісь примусові заходи щодо повернення українців в Україну - тих, особливо, які мобілізаційного віку. Звичайно, мотивація - це свідомість кожного громадянина України", - наголосив посол України.
"Звичайно, це вибір кожного громадянина, який з тих чи інших причин опинився за межами своєї країни. Наше завдання як держави - це створити умови громадянам, які хочуть захищати свою державу в Україні, створити всі умови для такого повернення", - пояснив Зварич.
За інформацією МВС Чехії, у країні постійно або тимчасово проживають 253 тис чоловіків з України. Серед них тих, хто перебуває в Чехії за візою тимчасового захисту і у віці від 18 до 65 років - понад 95 тисяч. (Інтерфакс-Україна)
Більше новин
Європейці купили більше мільйона тон російського чавуну. Європейські металургійні компанії достроково вичерпали квоту на імпорт чавуну походженням з РФ обсягом 1,14 млн т. При цьому імпорт до ЄС українського чавуну скорочується. Повна заборона на російський чавун буде встановлена лише у 2026 році. Але є підозра, що європейці спробують "протягнути" для чавуну такі ж послаблення, як і для слябів, пише GMK Center. Основний обсяг чавуну російського походження спрямовується до Італії, Латвії та Польщі. З початком війни європейські металурги в рази скоротили імпорт чавуну з України. "Євросоюз з самого початку війни у 2022 році почав нарощувати імпорт чавуну з Росії… У випадку зі слябами ЄС послабив обмеження та дозволив продовжувати імпорт з Росії. Існує ризик, що цей кейс будуть намагатися використати для зняття обмежень на імпорт чавуну з РФ. Продовження імпорту чавуну з РФ негативно вплине на позиції українських виробників, які б могли замістити цю продукцію російського виробництва", – вважає аналітик GMK Center Андрій Глущенко. Кремлю вдалося продовжити квоти на російські сляби ще на чотири роки, хоча вони мали завершитися у вересні 2024 року. Це дасть РФ змогу імпортувати в ЄС продукції на понад 8 млрд євро. (УНІАН)
Заходу, як і раніше, потрібен російський газ, який іде через Україну, - The Economist. Як пише видання The Economist, новин про те, що Україна захопила Суджу - місто в Росії, де розташований великий термінал для експорту палива в Європу через Україну, - було достатньо, щоб базова ціна на газ на континенті досягла найвищого рівня. Україна і Росія домовилися - на даний момент - продовжувати транспортування газу через Суджу. Угода, за якою російський газ постачатиметься на Захід через Україну, має закінчитися наприкінці цього року. ЄС, який має намір відмовитися від російського газу до 2027 року, не хоче її продовжувати. Україна теж.
Але деякі країни, як і раніше, сильно залежать від російського газу і постраждають від раптового припинення поставок через Україну. Російські поставки становили близько 47% імпорту газу в Угорщину 2023 року. Для Словаччини вони становили 89%. Австрія залежала ще більше: у січні 97% її імпорту газу припадало на Росію. Левова частка цього газу проходить через Україну. Україна вивчає можливість поставок газу з Азербайджану, хоча деталі цієї схеми незрозумілі. Уперше за майже два роки країни ЄС за один квартал імпортували більше газу з Росії, ніж зі США. (УНІАН)
Зеленський вимагає від новопризначених міністрів показати результати впродовж осені. У вечірньому відеозверненні президент сказав, що уряд має працювати над збільшенням інвестицій партнерів в оборонне виробництво України; активнішим просуванням в перемовному процесі із Євросоюзом, підготовкою майбутньої угоди про вступ; збільшенням взаємодії та взаєморозуміння між центральною владою та громадами; збільшенням підтримки для фронту (зокрема — постачання зброї) й для всіх громадян; захистом об’єктів енергетики та відбудовою зруйнованого; чіткою ветеранською політикою; чіткою протидією російській пропаганді за кордоном; роботою з глобальною українською спільнотою; забезпеченням фінансової стабільності держави і, зокрема, активізацією роботи з партнерами, щоб гроші від російських активів були спрямовані для України. “Є десятки таких цілком конкретних завдань, і на своїй посаді кожен протягом осені повинен дати визначені результати”, — наголосив глава держави. (hromadske)
Адміністрація Байдена намагається використати мільярди допомоги Україні, оскільки наближається крайній термін. Адміністрація Байдена веде термінові переговори з Конгресом, щоб використати кошти на допомогу Україні до 30 вересня. Більшість із $7,8 млрд, виділених згідно із законопроектом, підписаним Байденом у квітні, не були використані, тому чиновники намагалися знайти спосіб використати $6 млрд, що залишилися, до закінчення терміну - 30 вересня 2024 року закінчується фінансовий рік. Цього місяця Зеленський поїде до Сполучених Штатів де сподівається представити Байдену "план перемоги". Співробітники Конгресу сказали, що не зовсім зрозуміло, чому потік зброї в Україну сповільнився цього року, але сказали, що частково це сталося через стурбованість Міністерства оборони США тим, що його власні запаси виснажуються. Конгрес схвалив майже $175 млрд допомоги для України та країн-союзників після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. Значна частина цих ресурсів надійшла у формі довгострокового фінансування оборонного виробництва США, оскільки Пентагон намагається замінити обладнання, надіслане до Києва. Такі компанії, як RTX Raytheon в Арізоні, яка виробляє ракетні системи Patriot, і заводи General Dynamics з виробництва 155-міліметрової артилерії в Пенсільванії отримують контракти на продукцію, яка замінить ту, що відправляється в Україну. Арізона і Пенсільванія є одними з “ключових” штатів, які, як очікується, вирішуватимуть долю виборів президента США. Офіційні особи адміністрації також зазначають, що є ще один доступний ресурс: близько $3 млрд, які є результатом бухгалтерської помилки Пентагону. Термін використання цих коштів не закінчується. (Reuters)
У Білому домі прокоментували анонсований Зеленським "план закінчення війни". США планують допомогти Україні перебувати в сильній позиції перед початком імовірних переговорів про закінчення війни. Про це заявив радник Білого дому з комунікацій у сфері нацбезпеки США Джон Кірбі під час аудіобрифінгу для преси в четвер, 5 вересня. Володимир Зеленський в інтерв'ю NBC News заявив, що Україна підготує детальний план закінчення війни до другого саміту миру. За його словами, план закінчення війни підготують разом із партнерами, які підтримали комюніке першого саміту. "Ми опрацюємо кожен пункт цих криз, які приніс Путін. Ми опрацюємо наш варіант закінчення війни", - сказав Зеленський. Раніше Зеленський підтвердив згоду на участь Росії у наступній міжнародній зустрічі для припинення російської війни проти України. (VoA)
Новини коротко
Під Львовом у ніч на 6 вересня впали уламки "Шахеда": горять склади.
СБУ підозрює керівника відділу Міноборони у вимаганні хабарів з поранених військових.
Хантер Байден визнав провину у справі про ухилення від сплати податків, - CNN.
Місія МВФ відвідає РФ для обговорення “економічного розвитку і політики країни”.
Поліція Джорджії заарештувала батька підлітка, який влаштував стілянину у школі.
Китай заборонив усиновлення дітей іноземцями.
“Вісткар” - це незалежний приватний проект.
Якщо ви хочете підтримати “Вісткар”, то це можна зробити тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qlngy7esfee3kzq7pq4z5h8nf0fa7fafpqkpye8
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ