Вісткар #1425
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 19 вересня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Важке економічне пробудження Німеччини
Німеччина нарешті виходить із першої стадії - заперечення - у ставленні до проблем в економіці.
Після багатьох років заплющування очей на те, що бачила решта світу, німці поволі повертаються до реальності, і визнають, що вони перебувають у великій біді, оскільки чотири вершники їхнього економічного апокаліпсису вже тут: відтік великого промислового виробництва; стрімке погіршення демографічної ситуації; руйнування інфраструктури і брак інновацій.
Коаліція канцлера Олафа Шольца переживає внутрішні суперечки та, схоже, у неї закінчилися ідеї щодо того, що робити.
На прохання оцінити “найважливіші проблеми країни” німці поставили економіку на друге місце після міграції в нещодавньому опитуванні громадського телебачення. Лише 18 відсотків німців задоволені роботою Шольца. Для порівняння, найнижчий рівень, коли-небудь зареєстрований для Ангели Меркель за 16 років її перебування на посаді, становив 40 відсотків.
Останні економічні показники точно не підвищать шанси Шольца. Німеччина вже є найслабшою економікою в G7. З індустріальною базою, що ґрунтується на технологіях XIX століття, таких як хімія та машинобудування, і величезним “цифровим” дефіцитом, Німеччині стає все важче конкурувати. Зі 100 найдорожчих компаній світу, наприклад, лише одна — розробник програмного забезпечення SAP — є німецькою. Американська Tesla, компанія, над якою колись глузували німецькі виробники автомобілів, зараз коштує вчетверо більше, ніж німецька автомобільна промисловість разом узята.
Останній вибух німецької катастрофи пролунав в понеділок, коли американський гігант чіпів Intel оголосив про те, що він відкладає заплановане розширення в Німеччині вартістю $30 млрд. Інвестиція, яка обіцяла створити 3000 робочих місць, була б найбільшою в історії Німеччини. На початку цього місяця Volkswagen заявив, що розглядає можливість закриття заводів у Німеччині вперше за свою 87-річну історію.
На додаток до глибоко вкорінених проблем, з якими стикається Німеччина, таких як швидке старіння суспільства та низька продуктивність робочої сили, країна також сильно постраждала від циклічних явищ, зокрема уповільнення економіки в Китаї та падіння внутрішніх споживчих витрат.
ThyssenKrupp, колишній національний лідер сталеливарної промисловості, намагається залишатися конкурентоспроможним, незважаючи на обіцянки близько 2 млрд євро державних субсидій. За минулий рік акції ThyssenKrupp впали майже на 60 відсотків. Іншими словами, настав час німцям перейти до наступного етапу скорботи за своєю колись чудовою економікою: прийняття. (Politico)
Більше новин
ФБР стверджує, що Іран надіслав викрадену інформацію стосовно Трампа співробітникам кампанії Байдена. Раніше цього літа іранські хакери надіслали конфіденційну інформацію, викрадену з кампанії Трампа, до кампанії президента Джо Байдена, заявили американські слідчі в середу. Електронні листи були надіслані в червні та липні особам, “пов’язаним з кампанією Байдена”, і “містили уривки з викрадених, непублічних матеріалів із кампанії колишнього президента Трампа”, йдеться в заяві Офісу директора національної розвідки, ФБР і CISA. Іранці також продовжували намагатися злити “непублічні” передвиборчі матеріали Трампа в ЗМІ з червня, повідомляють агентства. Морган Фінкельштейн, речник кампанії віце-президента Камали Гарріс, заявив у заяві в середу, що “ми співпрацювали з відповідними правоохоронними органами, відколи нам стало відомо” про інформацію, надіслану співробітникам кампанії Байдена. “Ми рішуче засуджуємо будь-які спроби іноземних акторів втрутитися у вибори в США, включаючи цю небажану та неприйнятну зловмисну діяльність”, додав він. Керолайн Лівітт, речниця кампанії Трампа, заявила, що ця подія “є ще одним доказом того, що іранці активно втручаються у вибори, щоб допомогти Камалі Харріс і Джо Байдену, оскільки вони знають, що президент Трамп відновить свої жорсткі санкції та виступить проти їх панування терору”. (Politico)
Google виграв суд щодо штрафу ЄС у €1,49 млрд. У своєму рішенні від 2019 року Європейська комісія заявила, що Google зловживав своїм домінуючим становищем, щоб запобігти веб-сайтам використовувати інші рекламні рішення, крім своєї платформи AdSense. Практика, яка була названа незаконною, мала місце з 2006 по 2016 рік. Cуд, що базується в Люксембурзі, здебільшого погодився з оцінкою справи, але скасував штраф, заявивши, що Комісія не врахувала всі відповідні обставини. Рішення підкреслює неоднозначну репутацію колишнього голови антимонопольного законодавства ЄС Маргрете Вестагер у її дільяності з придушення Big Tech у суді. Минулого тижня вона здобула дві великі перемоги проти Google в іншій справі та проти угоди Apple з ірландською владою у сфері податків. У Google заявили, що справа стосувалася вузької підгрупи лише текстових пошукових оголошень, розміщених на обмеженій кількості веб-сайтів видавців. Комісія, яка може подати апеляцію до Суду ЄС (CJEU) з питань права, заявила, що вивчить рішення та обміркує можливі наступні кроки. В той же час, у справі ЄС проти Qualcomm американському виробнику мікросхем вдалося лише переконати суд скоротити штраф ЄС до 238,7 млн євро з 242 млн євро. Судді відкинули всі його аргументи. Комісія наклала штраф у 2019 році, заявивши, що Qualcomm продавала свої чіпсети нижче собівартості між 2009 і 2011 роками щоб перешкодити британському виробнику Icera, який зараз є частиною Nvidia Corp. (Reuters)
Швейцарська фондова біржа вивчає можливість запуску торгівлі криптовалютами. Швейцарська фондова біржа, власником якої є SIX Group, вивчає можливість створення в Європі майданчика для торгівлі криптовалютами, пише Financial Times. Група хоче зайняти місце на ринку, на якому давно домінують такі компанії, як Binance, OKX і Coinbase. Вона розглядає можливість використання своєї репутації і просунутих законів Швейцарії про криптовалюти як приманки для великих традиційних інвесторів, які все більше цікавляться торгівлею цифровими активами. Кілька великих гравців, таких як Deutsche Boerse, Nomura і Standard Chartered, створили власні криптовалютні біржі, але, як правило, окремо від свого основного бізнесу. Хоча ціна біткойна, найпопулярнішої криптовалюти у світі, впала нижче $60 тис. з рекордного максимуму цього року приблизно в $72 тис., вона залишається на 40% вищою за рівень на кінець минулого року. (Інтерфакс-Україна)
Готель “Україна” продали за 2,5 млрд грн. Стартова вартість готелю становила понад один мільярд гривень. За лот змагались три учасники. Переможцем аукціону стала компанія, що належить Максиму Кріппі, який у 2023 році придбав бізнес-центр “Парус”, а також готель “Дніпро” на Хрещатику у 2020-му. Кріппа також є кінцевим бенефіціаром компанії GSC Game World, яка розробляє другу частину відеогри S.T.A.L.K.E.R. Переможець має впродовж 30 робочих днів сплатити його вартість. Крім того, відповідно до умов продажу, потрібно: зберегти основний вид діяльності підприємства; упродовж шести місяців сплатити майже 14,7 млн грн боргів із заробітної плати й перед бюджетом; погасити прострочену кредиторську заборгованість у розмірі 21 млн грн. Також не можна звільняти працівників упродовж шести місяців. (village)
Новини коротко
Сили ППО збили всі 42 дрони, які росіяни вночі запускали по Україні.
Армія Ізраїлю зосереджує свою увагу на північному напрямку, де знаходиться кордон з Ліваном.
У Лівані мала місце повторна серія вибухів — детонували рації та радіоприймачі.
НАЗК знайшла в деклараціях чиновниці ознаки незаконного збагачення.
Депутати планують перейменувати ще понад 300 населених пунктів.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qlngy7esfee3kzq7pq4z5h8nf0fa7fafpqkpye8
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ