Вісткар #1444
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 16 жовтня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Прокуратура зареєструвала майже 60 тис проваджень щодо СЗЧ в армії з початку 2022 року
У відповіді Офісу генерального прокурора на запит УП зазначається, що з січня 2022 до вересня 2024 року зареєстровано 59 606 кримінальних проваджень за фактом самовільного залишення частини (СЗЧ) (стаття 407 Кримінального кодексу України), серед них закрито 2 592. Водночас за такий самий період зареєстровано 29 521 правопорушення у вигляді дезертирства (стаття 408 ККУ), з яких закрито 414.
За січень – вересень 2024-го зареєстровано втричі більше випадків СЗЧ і майже в чотири рази більше дезертирства, ніж за аналогічний період минулого року.
Однак кількість судових вироків за СЗЧ і дезертирство в десятки разів менша за чисельність зареєстрованих кримінальних правопорушень, йдеться у статті УП.
У 2022 році за СЗЧ винесено 1 505 вироків, у 2023 – 2 165, впродовж січня – вересня 2024 – 766. У 2022 році за дезертирство винесено 179 вироків, у 2023 році – 195, впродовж січня – вересня 2024 – 177. (УП)
Більше новин
Зеленський не презентуватиме "план перемоги" повністю. Як пояснив в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк, план має додатки, які не обговорюватимуть публічно. "Там є додатки, які, безумовно, не будуть публічно обговорюватися. Це все, що стосується математичної складової, тобто яка кількість зброї, в якому вигляді має бути надана Україні тощо", - сказав він. Подоляк зазначив, що в плані… є "логіка до розуміння", що війну можна закінчити винятково примусом РФ до усвідомлення наслідків від продовження агресії. "Росія буде втрачати кошти - це економіка. Вона буде втрачати своїх людей масово - а це зброя. Вона буде відчувати війну на своїй території в набагато більшому обсязі - а це бунти тощо. І от всі ці складові, які будуть розбиті на певні блоки, президент презентує", - сказав він. За його словами, завдяки презентації "плану перемоги" в парламенті Зеленський хоче, щоби суспільство зрозуміло - є "певна логіка", що саме потрібно робити, і що саме Україна хоче від партнерів. (DW)
Google підписала першу у світі угоду про купівлю ядерної енергії. Компанія Google підписала першу у світі корпоративну угоду про використання невеликих ядерних реакторів для генерації енергії, щоби живити свої центри обробки даних зі штучним інтелектом, повідомляють у прес-службі. Угоду підписали з компанією Kairos Power.
На першому етапі планують швидко й безпечно запустити перший модульний реактор Kairos Power до 2030 року, а потім розгорнути додаткові реактори впродовж п’яти років. Загалом угода забезпечить використання потужностей до 500 МВт для виробництва електроенергії в режимі 24/7 для електромереж США. (village)
Камала Харріс погодилася на інтерв'ю з журналістом каналу Fox News. Інтерв'ю, яке проведе ведучий Брет Баєр із Пенсільванії, вийде в ефір Fox News у середу о 6 вечора за східним часом. Очікується, що інтерв’ю триватиме 25-30 хвилин. Це перше офіційне інтерв’ю Харріс для Fox News, чиї щоденні програми зосереджені на цитуванні консервативних експертів, які часто відкрито підтримують її опонента-республіканця, колишнього президента Дональда Дж. Трампа. Харріс матиме шанс донести своє повідомлення до глядачів, які можуть скептично поставитися до її кандидатури. Хілларі Клінтон у 2016 році була останнім кандидатом у президенти від Демократичної партії, який давав інтерв’ю для Fox News. (NYT)
Рівень свободи в Інтернеті знижується на глобальному рівні. Рівень свободи інтернету на глобальному рівні знижується вже 14-й рік поспіль. Про це йдеться у звіті міжнародної організації Freedom House, який оприлюднили 16 жовтня. Загалом оцінювали ситуацію у 72 країнах світу. Дослідники наголошують, що цього року онлайн-цензура та маніпуляції в Інтернеті стали екстремальнішими, порівняно з минулими роками. Вперше за 10 років Китай став країною із найгіршим середовищем для свободи в Інтернеті. Це місце він розділив із М’янмою. Звіт розповідає, що влада Китаю “наполегливо намагається ізолювати внутрішній Інтернет” від решти світу, блокує міжнародний трафік на деякі вебсайти уряду та накладає великі штрафи на людей, які використовують VPN (приватна мережа, що забезпечує зашифрований трафік між клієнтом та сервісом). У М'янмі військовий режим запровадив нову систему цензури, яка посилила обмеження на віртуальні приватні мережі, пишуть дослідники "Дому свободи". Третя країна за найбільшим придушенням свободи в Інтернеті - Іран. Офіційний Тегеран, як пишуть дослідники, криміналізував будь-який контент, що заохочує людей до бойкоту виборів чи протестів, або критикував кандидатів. Крім того, кандидатам на іранських виборах заборонили використовувати іноземні соціальні платформи, майже всі з яких й так заблоковані в країні. Найрізкіше зниження свободи в Інтернеті зафіксували у Киргизстані. Звіт Freedom House також критикує недотримання свободи в Інтернеті в Росії. Зокрема, напередодні “фіктивних президентських виборів в Росії, в березні 2024 року, Кремль ухвалив низку законів, які ще більше придушили те, що і без того було дуже обмеженим інформаційним середовищем”. Щонайменше у 56 країнах із 72-х, де оцінювали ситуацію, інтернет-користувачів заарештовували за їхні політичні, соціальні чи релігійні погляди, інколи вони отримували тюремні строки до 10 років. Найкращі показники зі свободи в онлайн-середовищі продемонструвала Ісландія. А Замбія показала найбільше покращення у рівні свободи на онлайн-платформах, порівняно з минулим роком. Freedom House оцінював свободу в Інтернеті за чотирма критеріями: прозорість в ухваленні рішень, взаємодія з місцевим громадянським суспільством, незалежне впровадження та демократичний нагляд, а також дотримання міжнародних стандартів прав людини. (VoA)
Доставку медикаментів з України запускають у 25 країн ЄС. Сервіс Liki24 запустив доставку медикаментів з України до 25 країн Європи. Відправляють препарати з понад 12 тисяч аптек. Ліки можна замовити у такі країни: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція. У цих країнах станом на липень 2024 року зареєстровані близько шести мільйонів українців, які вимушено покинули домівки, кажуть у Liki24. Це можуть бути тільки ліки для особистого використання. Замовлення може бути і для рідних за кордоном, але тоді треба вказати отримувача. Посилку доставлятимуть поштові служби DPD або UPS. Вони рахують вартість доставки за вазою і розміром товару. Вартість доставки – від 30 до 60 євро. У середньому, їх мають доставити за 10 робочих днів. Можна також замовляти рецептурні препарати. Для цього на сторінці оформлення замовлення потрібно прикріпити електронний рецепт. (village)
Новини коротко
Сили ППО збили 51 зі 136 дронів, які Росія запустила вночі по Україні.
18 військових з Північної Кореї, які воювали на боці Росії, втекли з позицій на кордоні України з Брянською і Курською областями РФ.
Уряд скоротив строк отримання та обміну термінового українського паспорта із 10 до 7 робочих днів.
ЄС розпочав фактичні переговори про членство Албанії.
У Нью-Йорку вперше з 2018 року відбулось Victoriaʼs Secret Fashion Show.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qlngy7esfee3kzq7pq4z5h8nf0fa7fafpqkpye8
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ