Вісткар #1470
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 21 листопада. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Можливості військової економіки Росії вичерпуються
Детальне дослідження доказів дозволяє зробити висновок про те, що Росії бракує ресурсів, щоб тривалий час воювати і перемогти тоді, коли вона захоче, йдеться у статті видання Foreign Policy.
Росія продовжує експортувати величезну кількість нафти, газу та інших товарів — результат ухилення від санкцій і лазівок, навмисно створених західними політиками. Поки що макроекономічне управління дозволяло Кремлю підтримувати російську фінансову систему у відносно здоровому стані.
У 2023 році ВВП зріс на 3,6 відсотка і, як очікується, зросте на 3,9 відсотка в 2024 році. Безробіття впало з приблизно 4,4 відсотка до війни до 2,4 відсотка у вересні. Москва розширила свої збройні сили та оборонне виробництво. Повідомляється, що Росія втричі збільшила виробництво артилерійських снарядів до 3 млн на рік і виробляє плануючі бомби та безпілотники в значних кількостях.
Але незважаючи на ці досягнення, військова економіка Росії заходить у глухий кут. Кремль не може розширити виробництво настільки, щоб замінювати зброю з тією швидкістю, з якою вона втрачає її на полі бою. У якийсь момент у другій половині 2025 року Росія зіткнеться з серйозним дефіцитом кількох категорій зброї.
Мабуть, головною проблемою російського озброєння є нездатність замінити великокаліберні гармати. За даними дослідників з відкритих джерел, Росія в середньому втрачає понад 100 танків і приблизно 220 артилерійських гармат на місяць. Для виробництва танкових і артилерійських стволів потрібні величезні інженерні споруди вагою від 20 до 30 тонн кожна, і кожна з них може виробляти лише близько 10 стволів на місяць. У Росії всього два такі верстати. Лише рішення Китаю постачати стволи зі своїх власних запасів може запобігти цій кризі Росії.
Щоб поповнити свої сили, Росія вилучає стволи танків і артилерії з величезних запасів, успадкованих їй від Радянського Союзу. Але ці запаси вичерпалися з початку війни. За нинішніх темпів втрат на полі бою, з урахуванням переробки із запасів і нового виробництва, Росія, схоже, залишиться без гарматних стволів десь у 2025 році.
Іншу зброю Росія також споживає набагато вищими темпами, ніж вона здатна її виробляти. Дослідники відкритих джерел підрахували втрати щонайменше 4955 БМП з початку війни, тобто в середньому 155 одиниць на місяць. Російські оборонні підрядники можуть виробляти приблизно 200 на рік, або близько 17 на місяць, щоб компенсувати ці втрати.
Російським оборонним компаніям зараз важко залучити працівників. Вони конкурують за той самий персонал, що й російські збройні сили, яким щомісяця потрібно набирати 30 000 нових військовослужбовців, щоб замінити втрати. Виробникам оборонної промисловості, у свою чергу, довелося підвищити зарплати в п’ять разів, що призвело до значної інфляції.
Парадоксально, але ті самі чинники, які обмежують здатність Росії вести війну, також означають, що вона не може легко укласти мир.
Економічні показники Росії, відзначені низьким рівнем безробіття та зростанням зарплат, є продуктом військового кейнсіанства. Іншими словами: величезні військові витрати, які є невигідними в довгостроковій перспективі, штучно підвищують зайнятість і зростання. Майже всі нові робочі місця пов’язані з армією та не мають великої цінності для цивільної економіки, де більшість секторів мають великі труднощі з пошуком працівників.
Витрати на оборону офіційно підскочили до 7 відсотків російського ВВП і, за прогнозами, наступного року споживатимуть понад 41 відсоток державного бюджету. Справжній обсяг військових витрат значно вищий.
Скорочення цих величезних витрат на оборону неминуче призведе до економічного спаду. Якщо Кремль скоротить збройні сили, то велика кількість травмованих ветеранів і добре оплачуваних працівників оборони виявляться зайвими. Натовпи демобілізованих солдатів і безробітних - рецепт політичної нестабільності.
Масштаби післявоєнної рецесії будуть ще гіршими, оскільки цивільна економіка Росії — особливо малі та середні підприємства — скоротилася через війну. Політика російського Центрального банку щодо підвищення процентних ставок значно ускладнила необоронним компаніям залучення капіталу. У післявоєнній Росії скорочений цивільний сектор не зможе поглинути солдатів і робітників, звільнених з військового і оборонного секторів.
Росія не може продовжувати вести нинішню війну після кінця 2025 року, коли у неї почнуть закінчуватися ключові системи озброєнь. Укладення мирної угоди, однак, породжує інший набір проблем. Якщо РФ скоротить збройні сили та оборонну промисловість, це спровокує рецесію, яка може загрожувати режиму. Якщо натомість російські політики підтримуватимуть високі витрати на оборону та роздуті війська в мирний час, це задушить російську економіку.
Проте третій варіант доступний і, ймовірно, спокусливий: замість того, щоб збанкрутувати, російські лідери могли б використати свою армію, щоб отримати економічні ресурси, необхідні для її підтримки. Прецедентів багато. У 1803 році французький імператор Наполеон Бонапарт поклав кінець 14-місячному миру в Європі, оскільки він не міг дозволити собі фінансувати свою армію лише за рахунок французьких доходів, а також відмовився її демобілізувати. У 1990 році лідер Іраку Саддам Хусейн подібним чином вторгся в багатий нафтою Кувейт.
Росія також могла б використати свою армію, щоб отримати ренту з інших держав. Її сили будуть здатні до точкових актів агресії. Росія може використовувати погрози, а не фактично воювати, щоб змусити європейські держави зняти санкції, розморозити російські активи або знову відкрити газо- та нафтопроводи.
Припинення повномасштабних бойових дій в Україні не припинить проблем Заходу з Росією. (FP)
Більше новин
Україна може повернути Крим лише дипломатичним шляхом, а не військовим – Зеленський. Президент зазначив це в інтерв'ю Fox News. “Йдеться про ті території, які були окуповані … до повномасштабного вторгнення з 2014 року. Юридично ми цього не визнаємо… З іншого боку, ми розуміємо, що поки що не маємо такої сили, щоб зі зброєю в руках відкинути путіна на лінію 1991 року”, – сказав президент. (mind)
Химерний ребрендинг Jaguar відлякує клієнтів. Рішення Jaguar змінити стиль свого бренду цього тижня – зосередившись на рекламі, повній моделей, але без автомобілів – вже названо у британських медіа одним із найбільших маркетингових провалів усіх часів. Протягом останніх років Jaguar була компанією з проблемами, але незважаючи на все, її бренд залишався неймовірно сильним. Його знищення тільки ще більше зашкодить компанії.
Напередодні свого перезапуску як марки виключно електричних транспортних засобів, бренд оприлюднив новий логотип, який, мабуть, мав би бути написаний як JaGUar, який “плавно поєднує символи верхнього та нижнього регістру у візуальній гармонії” – що б це не означало. Зник і звір, який раніше прикрашав капот багатьох найкласичніших автомобілів і який існує з 1950-х років. Конкурувати з такими моделями, як BYD і Geely, а також Tesla, новим Jags завжди буде важко, але з таким слабким, прісним брендом це може виявитися неможливим. (telegraph)
Гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» на першому місці за продажами у Steam. Гра поєднує елементи шутера, хорора й імерсивного симулятора. Події відбуваються в зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Основний сюжет гри триває приблизно 40 годин, і також є варіативність у проходженні сюжету, який закінчується чотирма різними кінцівками.
Новини коротко
Під час ранкової атаки 21 листопада росіяни вперше атакували Україну міжконтинентальною балістичною ракетою.
У США хочуть списати понад $4 мільярди боргу для України.
У Microsoft Teams можна буде обрати мову, якою слухати й говорити під час дзвінка.
Компанію Ілона Маска SpaceX оцінюють у $255 млрд.
У США більшість прихильників демократів знову хотіли б бачити Камалу Харріс кандидаткою на виборах.
Багаторазовий чемпіон світу з тенісу Рафаель Надаль завершив кар’єру.
Сьогодні в Україні відзначають День Гідності та Свободи.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ