Вісткар #1479
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 4 грудня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Звіт Конгресу США: Коронавірус “найімовірніше” виник у лабораторії в Китаї
Очолюваний республіканцями комітет Палати представників США, який два роки досліджував пандемію Covid-19 та її наслідки у США, опублікував звіт. У ньому йдеться, що коронавірус, “найімовірніше, виник у лабораторії в Ухані, Китай”. Висновки підкріплюються такими факторами, як біологічні характеристики вірусу та захворювання серед дослідників з Інституту вірусології Уханю восени 2019 року.
Звіт під назвою “Аналіз дій після пандемії Covid-19: вивчені уроки та шляхи до майбутнього” складається з 520 сторінок. У ньому зазначають, що якщо б існували докази природного походження вірусу, вони б уже з’явилися.
Водночас більшість американських спецслужб стверджують, що вірус не створювали за допомогою генної інженерії, хоча досі не зрозуміло, як почалася пандемія. Жодне федеральне агентство США не вважає, що вірус, який викликає Covid-19, створювався як біологічна зброя.
У своєму звіті комітет Палати представників засудив зусилля Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з боротьби з пандемією, мовляв, вона поставила політичні інтереси Комуністичної партії Китаю вище місії допомагати людям у всьому світі та нібито навіть дозволила партії контролювати своє розслідування про походження вірусу.
У звіті також критикують заходи пом’якшення наслідків Covid: вимоги про соціальне дистанціювання і носіння масок “не ґрунтуються на наукових даних”, а “тривалі карантинні заходи завдали величезної шкоди не лише американській економіці, а й психічному та фізичному здоров’ю американців, особливо негативно вплинувши на молодих громадян”.
Водночас у звіті пишуть, що посадовці зі сфери охорони здоров’я та Адміністрація президента США Джо Байдена переоцінили потужність вакцини, що, можливо, спричинило малу довіру населення до щеплень від коронавірусу та до вакцин загалом. Там звинуватили цих посадовців в участі в “скоординованих зусиллях … з ігнорування природного імунітету та придушення голосів незгодних”. (babel)
Більше новин
Україна не може розраховувати на запрошення до НАТО через відсутність єдності серед країн-членів Альянсу. Головними противниками такого кроку наразі є Сполучені Штати та Німеччина. "Проблема здебільшого полягає у позиції США та Німеччини. Ми можемо лише припускати, що викликає їхню стурбованість, але питання вступу України наразі не розглядається", – зазначило джерело в НАТО. Додатково, за словами співрозмовника, Словаччина та Угорщина також виступають проти запрошення України. Це підтверджується публічними заявами політиків обох країн. У НАТО визнають, що для запрошення України до членства потрібна згода всіх 32 країн-членів, а консенсусу з цього питання поки що досягти не вдалося. Натомість новий генеральний секретар Альянсу Марк Рютте заявив, що пріоритетом для України наразі є зброя, а не обговорення можливого мирного процесу. (zn.ua)
Доступ до інтернету у 2023 році мали понад 90% жителів ЄС. Доступ до інтернету 2023 року мали 95% міських і 91% сільських домогосподарств у країнах Європейського союзу, йдеться в повідомленні статистичного управління ЄС (Eurostat). За даними Eurostat, у 2023 році 89% жителів великих міст ЄС віком від 16 до 74 років використовували для доступу в інтернет смартфони або мобільні телефони. У невеликих містах і передмістях показник становив 86%, а в сільських районах - 82%. Лептопи для виходу в мережу використовували 60% жителів великих міст, 52% жителів невеликих міст і передмість і 49% сільських жителів, а планшети - 33%, 31% і 25% відповідно. Городяни також частіше виходять в інтернет для читання новин (70% у містах проти 59% у сільських районах) і для банківських операцій (69% проти 58%). (Інтерфакс-Україна)
Британія: Уряд розглядає можливість націоналізації компанії British Steel. Даунінг-стріт розглядає цей захід у разі невдачі переговорів між власниками та інвесторами. Всю металургічну компанію можуть націоналізувати, повідомляє Telegraph. Залізничні компанії перейдуть у державну власність у найближчі роки. Останніми роками прибутки та інвестиції British Steel скоротилися: у 2022 році в компанії працювало лише 23 000 осіб, порівняно з 250 000 у 1970 році. Джерело в уряді повідомило Telegraph, що “це один із кількох варіантів, які розглядаються”. Клер Коутіньо, секретар з енергетики у тіньовому уряді консерваторів, сказала виданню, що вона проти цього кроку. Вона сказала: “Лейбористи не можуть очікувати, що британські платники податків візьмуть на себе витрати кожної галузі, яку вони зроблять неконкурентоспроможною”. В той же час профспілки підтримали націоналізацію: “Недавня історія показала, що ми повинні зберегти контроль над такими ключовими галузями промисловості, як металургія. Залишати внутрішнє виробництво на примхи відкритого ринку — це суцільна дурість”. (LBC)
Уряд США є найбільшим державним власником біткойнів. Станом на липень 2024 року світові уряди спільно контролюють близько 2,2% загальної пропозиції біткойнів. Згідно з даними CoinGecko, уряд у Вашингтоні має у своєму розпорядженні приголомшливі 213 297 біткойнів. За поточними ринковими цінами це становить приблизно $19,6 млрд. Більшість цих біткойнів набуто шляхом конфіскації криптовалюти, часто в результаті операцій правоохоронних органів, спрямованих проти незаконної діяльності, такої як торгівля на чорному ринку та транзакції на ринках даркнету. Незважаючи на несприятливе для криптовалют середовище, уряд Китаю володіє значними резервами біткойнів, отриманими в основному шляхом арешту активів, пов’язаних із незаконною діяльністю. Наразі Китай є другим за величиною державним власником біткойнів, у володінні якого приблизно 190 000 біткойнів. Уряд Великої Британії конфіскував приблизно 61 000 біткойнів, отриманих в основному в результаті ліквідації схем з відмивання грошей. Сальвадор увійшов в історію як перша країна в світі, яка у 2021 році прийняла біткойн як законний платіжний засіб. З листопада 2022 року уряд Сальвадору зобов’язався купувати 1 BTC щодня, незалежно від його ринкової ціни. В результаті цих зусиль Сальвадор зараз володіє приблизно 5800 біткойнами. Україна може здатися несподіванкою для багатьох, однак більшість біткойнів у резервах України були отримані як пожертвування від прихильників з усього світу. На даний момент уряд України володіє 186 біткойнами. (qz.com)
Львівський медуніверситет реорганізовують. Там почне діяти перша в Україні університетська лікарня. Заклад стане державним некомерційним підприємством й матиме два статуси: заклад охорони здоров’я й заклад вищої освіти. Він матиме автономію в управлінні й зможе самостійно розпоряджатися коштами, зокрема визначати зарплатні. На базі університету вперше в Україні запустять університетську лікарню. Там постійно будуть залучати студентів і викладачів до надання медичної допомоги. Утім, постанова Кабінету Міністрів все ж регулює, як працюватиме і фінансуватиметься ЛНМУ, як розпоряджатимуться коштами, яке буде освітнє навантаження і як надаватимуть допуск до медичної практики. (village)
Новини коротко
Між Швецією та Фінляндією обірвалися два кабелі мережевої компанії Global Connect.
В США позитивно сприйняли рішення президента Південної Кореї скасувати воєнний стан.
У Франції назріває відставка уряду.
Верховна Рада на вісім місяців відтермінувала введення в дію закону про лобіювання.
Українську писанку визнали культурним надбанням людства.
Яку музику українці слухали у 2024 році - рейтинг від Apple Music.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ