Вісткар #1487
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 18 грудня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Україна вивчає європейські моделі виборчого законодавства, включно з електронним голосуванням
“Ми маємо зрозуміти, як ми можемо демократично провести вибори, використовуючи найкращі та найефективніші практики”, – сказала POLITICO Олена Шуляк, голова комітету з питань організації державної влади в українському парламенті.
До війни в Україні все ще проводилося виключно очне голосування на парламентських, президентських і місцевих виборах. Тим часом всенародних виборів не було з 2019 року, тобто президент Володимир Зеленський і український парламент прострочили свої повноваження.
“У нас зараз величезна проблема з виборчим реєстром, тому що люди виїхали за кордон”, – сказала Шуляк. “За різними оцінками, лише внутрішньо переміщеними особами є 6,5 мільйонів”.
Навіть після війни однією з ключових проблем залишатиметься надання можливості громадянам, розкиданим по всьому світу, голосувати, зокрема й на українській території, яка контролюється Росією. “Де вони зараз, де вони будуть голосувати — це все треба вирішувати”, — додала Шуляк.
“Нас цікавлять [нюанси] електронного голосування та технічна оцінка інших альтернативних варіантів голосування, в тому числі з точки зору ІТ-безпеки”, — сказала Шуляк, додавши, що депутати також розглядають можливість голосування поштою, голосування за кордоном у день виборів, голосування за довіреністю та онлайн-голосування.
Згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії при Раді Європи та Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, суттєві зміни до виборчого законодавства мають бути ухвалені щонайменше за рік до дати наступних виборів в Україні. У вересні Центральна виборча комісія України почала оновлювати інформацію про виборчі дільниці, які залишилися в країні, враховуючи, що Росія все ще окупує близько 20 відсотків території України.
За словами Шуляк, після закінчення воєнного стану для проведення виборів знадобиться “щонайменше півроку”. (Politico)
Більше новин
НАТО координуватиме військову допомогу Україні замість США. Про це пише Reuters з посиланням на джерела. Це планували зробити, однак виникла затримка на кілька місяців. Публічно про причини затримки не повідомляли. Штаб-квартира нової місії НАТО в Україні під назвою “Допомога НАТО в галузі безпеки та навчання Україні” (NSATU), розташована на американській базі “Клей Баракс” у німецькому місті Вісбаден, уже працює. (babel)
Демократи в Сенаті запропонували поправку до конституції, яка скасовує Колегію вибірників. Запропонована 16 грудня поправка забезпечить проведення виборів президента США шляхом всенародного голосування. “Настав час відправити на пенсію цей винахід XVIII століття, який позбавляє мільйони американців прав”, — сказав голова судового органу Сенату Дік Дурбін (штат Іллінойс) у прес-релізі. Він і сенатори Браян Шатц (D-Гаваї) і Пітер Велч (D-Vt.) запропонували закон після того, як минулого тижня в Палаті представників з’явилася інша пропозиція. Шатц заявив у прес-релізі, що “колегія виборців застаріла і недемократична. Настав час покінчити з цим”. В свою чергу Дональд Трамп стверджує, що “перевага Колегії вибірників полягає в тому, що ви повинні відвідати багато штатів, щоб перемогти”, додавши, що без неї менші штати втратять владу. Згідно зі статтею V Конституції, Конгрес може направити питання до штатів після того, як дві третини Палати представників і Сенату схвалять поправку. Після цього три чверті законодавчих зборів штатів або ратифікаційних конвенцій штатів також повинні схвалити запропоновані зміни. Законопроект і поправка, схоже, зазнають провалу у Конгресі, де домінуватимуть республіканці. У вересні дослідницький центр Pew Research Center заявив, що більше шести із 10 американців підтримують народне голосування, яке визначає, хто буде наступним президентом. Лише 35 відсотків висловилися за збереження Колегії вибірників. (ET)
2024 рік стане рекордним для використання вугілля. 18 грудня Міжнародне енергетичне агентство повідомило, що світове використання вугілля досягне історичного максимуму в 2024 році. Цей рік, напевно, буде також найспекотнішим в історії. Незважаючи на заклики припинити спалювання людством найбруднішого викопного палива, що “спричиняє зміну клімату”, енергетичний наглядовий орган очікує, що глобальний попит на вугілля досягне рекордного рівня третій рік поспіль.
Опублікований у середу звіт МЕА “Вугілля 2024” прогнозує, що світ досягне піку видобутку вугілля у 2027 році після перевищення рівня у 8,77 млрд тонн цього року. Але це залежатиме від Китаю, який за останню чверть століття спожив на 30% більше вугілля, ніж решта країн світу разом узятих, заявили в МЕА. Більше третини вугілля, що спалюється в усьому світі, йде на електростанції Китаю. У МЕА заявили, що попит на китайське вугілля у 2024 році досягне 4,9 млрд тонн, що є ще одним рекордом. Збільшення попиту на вугілля в Китаї, а також у країнах з економікою, що розвивається, наприклад в Індії та Індонезії, компенсувало тривалий спад у використанні вугілля у розвинутих економіках. Однак у Європейському Союзі та Сполучених Штатах цей спад сповільнився. Споживання вугілля там скоротиться лише на 12 і 5 відсотків відповідно, порівняно з падінням на 23 і 17 відсотків у 2023 році. Вибух енергоспоживання центрами обробки даних, зокрема внаслідок поширення технологій штучного інтелекту, також може призвести до зростання попиту на виробництво електроенергії з використанням вугілля. Звіт за 2024 рік фактично скасовує минулорічний прогноз МЕА про те, що використання вугілля почне скорочуватися після піку в 2023 році. МЕА, створене після нафтової кризи 1973 року, називає себе “провідним світовим енергетичним авторитетом”. (euractiv)
ЄС почав розслідування щодо TikTok через втручання у вибори. В Європейському союзі розпочато розслідування щодо соцмережі TikTok через звинувачення в тому, що Росія використовувала її для впливу на результати першого туру президентських виборів у Румунії. “Після серйозних ознак того, що іноземні діячі втручалися у президентські вибори в Румунії за допомогою TikTok, ми зараз ретельно розслідуємо, чи порушив TikTok закон про цифрові послуги, не впоравшись із такими ризиками”, – заявила 17 грудня голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. “Рішення про початок розслідування бере до уваги інформацію, отриману з розсекречених звітів румунської розвідки, а також повідомлень від третіх сторін”, – додала вона. Тепер TikTok повинен буде надати відповідні дані й документи, сказала фон дер Ляєн. Маловідомий раніше незалежний кандидат Келін Джорджеску здобув перемогу в першому турі голосування на виборах 24 листопада, набравши приблизно 23 відсотки голосів. Однак після того, як Рада національної безпеки Румунії розсекретила документи, які вказують на можливе втручання неназваного “державного суб’єкта” (ймовірно, йдеться про Росію), Конституційний суд скасував перший тур голосування і наказав провести нові вибори, які мають пройти в найближчі кілька місяців. (РС)
Новини коротко
США заявляють, що не знали про спецоперацію СБУ з ліквідації генерала Кириллова в Москві.
Комітет Ради вдруге підтримав до повторного читання законопроєкт №10242, який може обмежити свободу слова.
Рада прийняла за основу законопроєкт про множинне громадянство в Україні.
Акції російського “Газпрому” впали до мінімумів січня 2009 року.
Екс-міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба стане доцентом Інституту політичних досліджень у Парижі із січня 2025 року.
Десять найкращих альбомів 2024 року – за версією музичних експертів.
Вінісіус Жуніор став найкращим футболістом 2024 року за версією ФІФА.
На Новий рік комендантську годину в Києві не скасують – КМВА.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ