Вісткар #1488
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 19 грудня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Україна недостатньо сильна для тих чи інших дипломатичних кроків – Зеленський
Президент у Брюсселі зазначив, що партнери зробили важливі кроки щодо посилення української економіки, нагадавши, про програму Ukraine Facility, а також, що США передали до фонду Світового банку $20 млрд для України.
"Ми забезпечені фінансово на наступний рік. Я вважаю, що це також посилює Україну. Але не все виконано, щоб сказати, що Україна сильна для тих чи інших дипломатичних кроків", - заявив президент.
Він наголосив, що Україна робитиме все, "щоб наступного року вийшло нам бути сильними і вже переходити до дипломатії". "Якщо чесно, я не вірю, що Путін хоче завершення війни, тому будемо розбиратися. У будь-якому разі, з нашого боку, ми зробимо все, щоб закінчити цю війну справедливо для нас, для України", додав Зеленський. (УП)
Більше новин
Ключовими темами переговорів у Брюсселі будуть безпекові гарантії, посилення української армії та надання ППО. Про це розповів президент України Володимир Зеленський під час спільного підходу до преси з генсеком НАТО Марком Рютте.
“Я гадаю, що це дуже гарна можливість поговорити про безпекові гарантії для України”, - сказав Зеленський. Він зауважив, що дуже важливо за ці дні зустрітися з усіма партнерами України і мати спільну, не розділену позицію Європи, про те, як убезпечити Україну та українців. Володимир Зеленський вже зустрівся з президентом Франції Емануелем Макроном. Заплановані його зустрічі з іншими лідерами Європейського Союзу. Президент України Володимир Зеленський прибув у Брюссель для того, щоб провести переговори із партнерами та взяти участь у засіданні Європейської ради. (LB.ua)
Спецпредставник Трампа з питань України вважає, що Київ і Москва готові до переговорів. Таку думку спецпредставник новообраного президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог висловив 18 грудня в ефірі американського телеканалу Fox Business. Відповідаючи на запитання, чи вказує виснаженість обох сторін на можливість переговорів, Келлог відповів: “Безумовно. Я думаю, що обидві сторони готові”. “Уявіть собі бій у клітці. У вас є два бійці, і обидва хочуть здатися. Вам потрібен рефері, щоб розняти їх. І я думаю, що президент Дональд Трамп може це зробити. Я думаю, що у нього є бачення, як це зробити. Я думаю, у нього є енергія для цього. І я думаю, що у нього насправді є обидві сторони, які готові врешті-решт зібратися разом і поговорити”, – заявив він. Напередодні агенція Reuters з посиланням на джерела повідомила, що Келлог відвідає Київ і кілька інших європейських столиць на початку січня. Нещодавно Володимир Зеленський припустив закінчення гарячої фази війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО, що дасть змогу йому пізніше домовитися про повернення окупованих територій “дипломатичним шляхом”. Ці слова президента України відрізняються від попередніх заяв української влади, у яких йшлося про те, що жодних дипломатичних вирішень не буде без повернення на кордони 1991 року. (РС)
Майже половина вчителів хочуть звільнитися. Про це повідомила освітня омбудсменка Надія Лещик. "Згідно з даними дослідження, понад 40% вчителів у найближчі 5 років хочуть піти з професії. Ми брали інтерв’ю в молодих вчителів і з’ясовували, чому вони пішли з професії. Перша причина – це зарплата, яка не приваблює молодь. Другою проблемою вони назвали велику кількість звітів і паперів та несприятливу атмосферу в колективі. Іноді колектив школи не приймає молодь і з цим також потрібно працювати", – розповіла вона. За словами омбудсменки, аби врятувати галузь, її команда ініціює відповідні зміни до законодавства та домагатиметься збільшення зарплат для вчителів. Омбудсменка також нагадала про проблему із учнями, які повертаються із інших країн, де вони навчалися за іншою програмою, ніж в Україні. В багатьох країнах шкільна програма відстає від української на 1-3 роки. Школам в Україні можуть надати право залишати учнів на другий рік навчання. Це може стати можливим, якщо дитина помітно відстає у навчанні. При цьому згода батьків буде не потрібною. На тлі безперервної мобілізації кількість чоловіків-учителів почала зростати, адже робота вчителем дає відстрочку від мобілізації. За даними Міністерства освіти, у 2023 році у школах загалом було лише 14% чоловіків-педагогів. А вже 2024-го в деяких регіонах ситуація почала змінюватись. (УНІАН)
Nissan і Honda можуть об’єднатися, щоб досягти більшого на ринку електромобілів. Два японські автомобільні гіганти, Nissan і Honda, ведуть ранні переговори про злиття. Вони пішли на цей крок, щоб зміцнити свої позиції в умовах зростаючого впливу Китаю на ринку електромобілів (EV). Хоча жодних конкретних планів поки що не з’явилося — і обидві компанії залишаються мовчазними на цю тему — японська телекомпанія TBS припускає, що офіційне оголошення про ці обговорення може відбутися вже наступного тижня. Ще в березні Nissan і Honda заявили про свою готовність до співпраці, погодившись вивчити стратегічне партнерство щодо електромобілів. За даними BBC, Honda і Nissan невпинно втрачають позиції в Китаї, ринку, на який станом на листопад припадало майже 70 відсотків світових продажів електромобілів. (mashable)
Байден схвалив рішення Каліфорнії щодо заборони бензинових авто. Трамп обіцяє скасувати це рішення. Адміністрація Байдена схвалила два запити з Каліфорнії щодо дотримання суворих стандартів щодо викидів від автомобілів і вантажівок, що працюють на бензині. Перший планує заборонити продаж нових традиційних автомобілів у Каліфорнії до 2035 року, тоді як другий планує зменшити забруднення від великих вантажівок. У 2019 році Трамп вже скасовував рішення Каліфорнії щодо викидів, які адміністрація президента Джо Байдена пізніше скасувала в 2022 році. Під час президентської кампанії 2024 року Трамп і його команда неодноразово заявляли, що його адміністрація скасує законодавство Байдена, спрямоване на підтримку електромобілів. Національна асоціація автомобільних дилерів закликала Трампа відкликати “антиспоживацький мандат”, коли він прийде на посаду. (qz.com)
Нові дослідження показують, що Місяць виник набагато раніше, ніж ми думали. Згідно з новим аналізом дослідників із США, Франції та Німеччини, постійний супутник Землі міг сформуватися ще 4,53 млрд років тому – на сотні мільйонів років раніше, ніж попередні оцінки. Це може допомогти нам краще зрозуміти історію та еволюцію нашої власної планети, каже команда під керівництвом геолога Френсіса Німмо з Каліфорнійського університету Санта-Круз. Вчені вважають, що Місяць утворився, коли великий об’єкт, розміром приблизно з Марс, зіткнувся з новонародженою Землею, яка була ще теплою. Величезна частина маси Землі могла бути викинута на орбіту, де вона перетворилася на Місяць. На основі зразків місячних порід, які, як припускали, утворилися в цьому магматичному океані, оцінюють, що все це відбулося 4,35 млрд років тому. Але нещодавно крихітні зерна місячного циркону показали іншу картину. Кристали циркону є чудовим способом визначити вік зразка. З часом радіоактивний уран у цирконі розпадається на свинець з дуже добре зрозумілою швидкістю. Кристали циркону з Місяця були датовані віком, який значно перевищує 4,35 млрд років. Один мав 4,46 млрд років; інший — 4,51 млрд років. У той же час існує велика кількість місячних порід віком 4,35 млрд років. І те, і інше може бути правдою, якщо Місяць утворився раніше, а потім зазнав широкомасштабного переплавлення кори 4,35 млрд років тому. Дослідження опубліковано в журналі Nature. (sciencealert)
Новини коротко
У 2024 році закрилися понад 250 тисяч ФОПів.
Вартість будівництва Подільського мосту зросла вдвічі.
Тепер можна оформити лише електронне пенсійне в “Дії”.
ChatGPT Search тепер доступний для всіх користувачів.
Китай заявив про рекорд перебування астронавтів у відкритому космосі - 9 годин.
В мережі X зявилося відео, створене ШІ, на якому прем’єр-міністр Канади оголошує про свою відставку.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ