Вісткар #1491
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 9 січня. Новорічні канікули позаду. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Що змінилося для біженців у країнах Європи у 2025 році
Біженці з України у Німеччині отримують соціальну допомогу за програмою Bürgergeld: 563 євро – для самотніх дорослих, 471 євро – для підлітків, 357 євро – для дітей до 12 років. З січня 2025 року працездатним біженцям, які відмовляються від запропонованої роботи, участі в інтеграційних курсах, семінарів із працевлаштування, виплати зменшуватимуть: на 10% за перше порушення (на 1 місяць); на 20% за повторне порушення (на 2 місяці); на 30% за третє порушення (на 3 місяці). Українські біженці у Польщі, які мають Pesel UKR, у 2025 році зможуть отримати карту побиту CUKR. Цей документ дозволяє легально проживати та працювати в Польщі протягом трьох років, залишати територію Польщі, але не довше ніж на шість місяців поспіль. Карту CUKR можуть отримати українці, які мали статус Pesel UKR станом на 4 березня 2024 року. Програма "Сім'я 800": надається допомога в розмірі 800 злотих (8276 грн) на місяць на кожну дитину до 18 років. Щоб отримати допомогу, дитина повинна навчатися в польській школі. Литва пропонує біженцям з України безкоштовний проїзд у громадському транспорті до кінця 2025 року. Тимчасовий захист діє до березня 2026 року, тому необхідно оновити посвідки на проживання. Слід зазначити, що у Литві 62% працездатних біженців (34 тисячі осіб) вже працюють легально. У Латвії для біженців з України державну допомогу продовжено ще на рік. Термін тимчасового проживання збільшено до трьох років. Разова допомога зросла до 377 євро для дорослого та 264 євро для дитини. Для вразливих категорій залишиться компенсація витрат на житло, харчування та ліки. Швейцарія розглядає можливість обмежити надання дозволу S, який забезпечує право на міжнародний захист, соціальні виплати та офіційне працевлаштування. Так, нові правила передбачають, що дозвіл S видаватимуть лише тим українцям, хто виїхав із зони бойових дій або окупованих територій. Громадяни України, які прибули до Великої Британії після 24 лютого 2022 року, можуть подати заявку на продовження візи ще на 18 місяців. Заявки прийматимуть із 4 лютого 2025 року. Подати заявку слід не пізніше ніж за 28 днів до завершення чинної візи. Під час розгляду заявки (до 8 тижнів) залишати країну заборонено. З березня 2025 року новоприбулі українці в Ірландії більше не матимуть доступу до безкоштовного житла. Норвегія переглядає правила прийому біженців із західних регіонів України (Львівська, Волинська, Тернопільська, Рівненська, Івано-Франківська, Закарпатська області): заявки розглядатимуть індивідуально через те, що ці регіони вважаються безпечними. Допомога для тих, хто живе поза центрами прийому, скасовується. Українським біженцям у Молдові продовжено термін тимчасового захисту. Він діятиме до 1 березня 2025 року. (zn.ua)
Більше новин
Ворог просунувся в Торецьку, Кураховому та низці інших населених пунктів. Російським окупантам вдалось просунутися біля цілої низки населених пунктів на Донбасі. Зокрема, за даними проєкту DeepState, ворог просунувся в Торецьку, Піщаному, біля Воздвиженки, Баранівки, Солоного, Слов'янки, Петропавлівки, Новоєлизаветівки та Курахового. Раніше повідомлялося про жорстокі бої в районі Торецька та Курахового. (УНІАН)
У Данії визнали можливість отримання Гренландією незалежності. Міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен заявив, що країна визнає наявність у Гренландії "власних амбіцій", які "за умови втілення можуть призвести до її незалежності". Дискурс щодо політичної самостійності найбільшого на планеті острова у середу поновився на тлі візиту прем'єр-міністра Гренландії Муте Егеде до Копенгагена.
У той час як багато жителів Гренландії мріють про незалежність від Данії, король Фредерік залишається популярним на острові. Минулого місяця королівський двір змінив свій герб, збільшивши білого ведмедя, який символізує Гренландію. У МЗС Данії переконані, що навіть у випадку надання незалежного статусу Гренландія не стане частиною Сполучених Штатів. Міністр Расмуссен "не бачить ознак міжнародної кризи", адже Данія "відкрита до діалогу з американцями щодо того, як взаємодіяти тісніше і разом усунути побоювання Вашингтона щодо безпеки в Арктиці". Гренландія, яка є частиною НАТО через членство Данії, має стратегічне значення для армії США та для її системи раннього попередження про балістичні ракети. (LB.ua / Reuters)
Німеччина та Франція застерігають Трампа від застосування сили щодо Гренландії. У поспішно влаштованій телевізійній заяві канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що останні заяви Трампа викликали “нерозуміння” серед європейських лідерів. “Принцип непорушності кордонів поширюється на кожну країну – незалежно від того, чи вона на схід від нас, чи на захід – і кожна держава повинна поважати це, незалежно від того, маленька це країна чи дуже могутня”. Раніше міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що Європа стане на захист міжнародного права. “Немає жодного питання про те, щоб ЄС дозволяв іншим державам у світі, ким би вони не були, атакувати його суверенні кордони”. Барро додав, що, хоча він не вірить, що США “вторгнуться” в Гренландію , “ми вступили в епоху, коли повертається закон найсильнішого”. На годинній прес-конференції у вівторок Трамп відмовився виключити використання військової сили для захоплення Панамського каналу та Гренландії, а також припустив, що має намір використати “економічну силу”, щоб зробити Канаду частиною США. Акі-Матильда Хоег-Дам, член парламенту від Гренландії, яка представляє партію Siumut у парламенті Данії, сказала Guardian, що сприйняла коментарі Трампа про примус як “скоріше спрямовані до Панами, ніж до Гренландії”. Але, за її словами, його коментарі “підкреслюють зростаюче геополітичне значення Гренландії”. (guardian)
Іранський генерал каже, що Росія бомбардувала в Сирії порожню пустелю, коли ніби “атакувала повстанців”. Високопоставлений іранський генерал звинуватив Росію в брехні. Генерал Бехруз Есбаті заявив, що літаки РФ атакували не сирійських повстанців, а замість цього бомбардували відкриту пустелю. Під час виступу в мечеті в Тегерані він поклав на Москву частину відповідальності за падіння уряду Башара Асада. “Ми зазнали поразки, і поразки дуже серйозної, ми зазнали дуже сильного удару”, — сказав Есбаті про падіння Асада. Старший командир Корпусу вартових іранської революції сказав, що Росія повідомила Тегерану, що бомбить штаб-квартиру Хаят Тахрір аль-Шам, повстанського угруповання, яке очолює повалення Асада, але натомість удари Москви були “націлені на пустелю”, сказав Есбаті. Крім того, Есбаті звинуватив Росію у вимкненні радарів, коли Ізраїль завдав ударів по Сирії в 2024 році, що дозволило силам Тель-Авіва атакувати ефективніше. Він додав, що відносини між Дамаском і Тегераном загострилися за останній рік, оскільки Асад відмовив Ірану в проханні сприяти атакам на Ізраїль через Сирію. (BI)
Meta змінює правила фактчекінгу. Meta анонсувала зміни в правилах фактчекінгу й модерування контенту у Facebook й Instagram, щоб зменшити цензуру й відновити “свободу слова”. Фактчекінг замінять на “примітки спільноти”, тобто самі користувачі зможуть перевіряти контент, як у соцмережі X (твітер). Більше того, скасують обмеження щодо тем, які повʼязані з імміграцією й гендерною ідентичністю. Meta зосередиться на боротьбі із “серйозними порушеннями”, як-от: наркотики, тероризм, експлуатація дітей. За словами CEO Meta Марка Цукерберга, системи, які створила компанія для модерації, роблять занадто багато помилок. Також фактчекери стали занадто політично упередженими. Meta співпрацюватиме з Дональдом Трампом, щоб “протистояти урядам у всьому світі, які переслідують американські компанії й посилюють цензуру”. (village)
Британський необанк Revolut тестує свої послуги для українців. Revolut проводить бета-тестування своїх послуг з обмеженою групою українських клієнтів. Одна з таких груп отримала доступ 6 січня. Щоб взяти участь у бета-тестуванні, потрібно завантажити застосунок Revolut і долучитися до списку очікування. Наразі в компанії не готові сказати, коли саме необанк повноцінно запуститься в Україні. (AIN)
Новини коротко
У Запоріжжі закінчили аварійно-рятувальні роботи — відомо про 13 загиблих.
Reuters: Найбільші порти Китаю закрили вхід для танкерів тіньового флоту Росії.
Нардепа Дубінського судитимуть за організацію незаконного виїзду за кордон.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ