Вісткар #1508
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 3 лютого. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
В адміністрації Трампа говорять про “зустрічі та переговори” з Україною і Росією
Президент США Дональд Трамп заявив, що його адміністрація готує “зустрічі та переговори” з Україною, Росією та “різними сторонами”, повідомляє CNN.
“У нас заплановані зустрічі і переговори з різними сторонами, в тому числі з Україною і Росією. І я думаю, що ці дискусії проходять досить добре”, — сказав Трамп.
Cпеціальний посланник Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог сказав, що “президент України Володимир Зеленський “вже дав зрозуміти, що помʼякшить свою позицію щодо територій”. “І Путіну також доведеться помʼякшити свої позиції”, — сказав Келлог в інтервʼю Fox News.
Радник президента Зеленського з комунікацій Дмитро Литвин зазначив, що у випадку, якщо план Трампа з урегулювання війни — лише “припинення вогню і вибори, то це провальний план”. (babel)
Більше новин
Зеленський закликав не виключати Україну з перемовин про війну. Про це Зеленський заявив в інтерв'ю агенції Associated Press. Він попросив “більше обговорень” між Києвом і Вашингтоном для розробки плану щодо припинення вогню, пише AP. Напередодні президент США Дональд Трамп заявив, що його адміністрація вже провела "дуже серйозні" дискусії з Росією щодо її війни в Україні, і що він очікує, що незабаром він та президент Росії Володимир Путін зможуть досягти чогось "значного" для припинення конфлікту. “Ми будемо говорити, і я думаю, що, можливо, зробимо щось значне, — сказав Трамп під час спілкування з журналістами в Овальному кабінеті ввечері у п'ятницю, 31-го січня. – Ми хочемо покласти край цій війні”. Зеленський заявив, що його команда контактувала з адміністрацією Трампа, але ці обговорення відбуваються “на загальному рівні”. (VoA)
Трамп анонсував запровадження мита на товари з Європейського союзу. Президент США Дональд Трамп попередив американців, що вони можуть зіштовхнутися з економічним “болем” через нещодавно запроваджені ним мита проти трьох найбільших торговельних партнерів США, і анонсував мита на товари з Європейського союзу і, можливо, Британії. “Але... все це буде коштувати тієї ціни, яку доведеться заплатити”, – написав Трамп 2 лютого у своїй соціальній мережі щодо впливу тарифів на американських споживачів. Трамп додав, що мита на товари з ЄС “безумовно будуть” і що це станеться “досить скоро”. Він також припустив, що може запровадити мито на товари з Великої Британії. США з 1 лютого вже запровадили мито у розмірі 25% на імпорт із Канади та Мексики (10% - на канадську нафту), а також 10% – на товари з Китаю. Товари цих трьох країн разом становлять близько 40% всього американського імпорту. Приблизно 20–25% усієї нафтопереробної промисловості США використовують нафту з Канади. Загалом понад 70% всього експорту Канади припадає на експорт до Сполучених Штатів. Приблизно 64% всього імпорту овочів та фруктів у США приходять із Мексики. Премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Канада запланувала встановити 25-відсоткове мито на імпорт із США, включаючи напої, косметику та паперову продукцію. Президент Мексики Клаудія Шейнбаум також заявила про заходи у відповідь. Подробиць плану вона не розкрила. (РС)
Панама погодилася забезпечити безперешкодний прохід американських військових кораблів через Панамський канал. Також оголошено про намір країни вийти з китайської ініціативи "Один пояс, один шлях". Рішення ухвалене після візиту до країни державного секретаря США Марко Рубіо, який розкритикував панамський уряд за співпрацю з Китаєм, повідомляє Bloomberg.
Президент Панами Хосе Рауль Муліно заявив, що його країна не відмовиться від контролю над каналом, але готова піти на певні поступки. Муліно особисто запевнив Рубіо у вільному проході військових суден. Радник з національної безпеки США Майк Волтц привітав рішення Панами, назвавши його "кроком у правильному напрямку". Водночас він наголосив, що це не усуває повністю побоювань щодо зростаючого впливу Китаю в регіоні. Під час прес-конференції після зустрічі з Рубіо президент Панами назвав переговори "шанобливими та конструктивними". Він також запевнив, що не бачить реальної загрози для договору щодо управління каналом, а тим більше військового втручання з боку США. (zn.ua)
Адміністрація Трампа хоче реорганізувати USAID, але Маск заявив, що "їй час померти". Адміністрація президента США відправила у вимушену відпустку близько сотні співробітників Агентства з міжнародного розвитку (USAID), передає Reuters. Серед них двоє високопосадовців, які здійснюють нагляд за безпекою USAID. Раніше вони відмовилися передати секретні документи співробітникам Департаменту урядової ефективності (DOGE), очолюваного Ілоном Маском. Зазначається, що чистки відбуваються після більш як тижневого хаосу всередині USAID – головного американського відомства, яке займається фінансовою підтримкою різних програм в усьому світі. Веб-сайт USAID не працює з суботи. За даними Reuters, Білий дім вивчає юридичні можливості для указу президента про реорганізацію USAID. Тим часом мільярдер Ілон Маск, який виступає з критикою USAID, називає цю структуру "злочинною організацією" та зазначив: "Їй час померти". "Чи знали ви, що USAID, використовуючи ваші податки, фінансувало дослідження біологічної зброї, у тому числі COVID-19, яка вбила мільйони людей?" – написав Маск у своїй соцмережі Х. (Інтерфакс-Україна)
Рютте: Витрати НАТО на оборону будуть більші ніж 2% ВВП. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте підтримав позицію президента США Дональда Трампа щодо необхідності нарощування військових інвестицій та закликав Німеччину збільшити свій оборонний бюджет. Про це Рютте розповів в інтерв'ю Bild. "Наші союзники найближчими місяцями вирішать, як саме ми будемо це вимірювати. Але можу вас запевнити в одному: це буде набагато, набагато, набагато більш як 2%", - додав генсек НАТО. На початку року видання The Telegraph писало, що більшість із 31 члена НАТО цього року витратять на оборону щонайменше 2% свого ВВП. 23 січня президент США Дональд Трамп знову попросив усі країни-члени НАТО збільшити оборонні витрати до 5% від свого ВВП. Належне фінансування оборони - ключова умова Трампа для того, щоб США залишалися частиною НАТО. (LB.ua)
Смертоносний астероїд може вдарити Землю в 2032 році. Згідно з розрахунками Лабораторії реактивного руху NASA, ймовірність того, що астероїд 2024 YR4 (який, як вважають, є завширшки від 40 до 90 м) поцілить в Землю, становить 1,3%. Потенційне зіткнення відбудеться 22 грудня 2032 року. Однак видання Sky and Telescope повідомляє, що ймовірність зіткнення може досягати 6%, згідно з підрахунками Сема Діна, каліфорнійського астронома-любителя. 2024 YR4 — лише другий астероїд, ризик зіткнення з яким перевищив 1%. Астероїд такого розміру стикається із Землею в середньому кожні кілька тисяч років і може завдати серйозної шкоди місцевому регіону, згідно з Управлінням планетарного захисту Європейського космічного агентства, яке поставило 2024 YR4 на перше місце у списку астероїдних ризиків. “Сильні пошкодження від вибуху” можуть виникнути на відстані до 50 км від місця зіткнення, якщо 2024 YR4 буде близьким до 90 м у діаметрі. Джон Тонрі, астроном з Гавайського університету, сказав Scientific American , що вибух може бути еквівалентним 10-мегатонній бомбі. “У радіусі трьох-чотирьох кілометрів все буде спалено. Все, можливо, до 10 кілометрів розбито”, – сказав він. Спостереження, включно з спостереженнями Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії, показали, що 2024 YR4 має майже 99% шансів безпечно пройти повз Землю. Однак, за даними ESA, можливий удар поки не можна повністю виключити. (Forbes)
Новини коротко
Удар по Полтаві: кількість загиблих зросла до 12.
Українські дрони атакували російський газопереробний завод у Астрахані.
У виправній колонії на Полтавщині катували і вбивали увʼязнених.
Президент США Дональд Трамп знову запропонував Канаді стати 51-м штатом США, в обмін на що канадцям знизять податки.
Всі переможці премії Grammy 2025 року.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ