Вісткар #1512
Доброго ранку! Вітаю вас у п'ятницю 7 лютого. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Трамп готовий посилити санкції проти РФ
Президент США Дональд Трамп готовий посилити санкції США, щоб РФ поклала край війні проти України, заявив спецпосланець американського президента Дональда Трампа з питань українського врегулювання Кіт Келлогг.
У коментарі New York Post він зазначив, що застосування санкцій проти РФ на поточний момент оцінюється "тільки на трійку" за десятибальною шкалою болючості економічного тиску. Санкції США, націлені на прибутковий енергетичний сектор Росії, номінально вдвічі вищі, але і їх є можливість посилити.
"Дійсно можна посилити санкції — особливо останні (щодо видобутку та експорту нафти – ІФ-У)", — сказав він. (Інтерфакс-Україна)
Більше новин
Ексгумація жертв Волинської трагедії розпочнеться у квітні на Тернопільщині. У Тернопільській області у квітні 2025 року стартують ексгумаційні роботи з пошуку та ідентифікації жертв Волинської трагедії. Як повідомляє польське видання RMF24.pl, у дослідженні братимуть участь антропологи, археологи, судові медики та генетики, серед яких будуть і українські фахівці. Ексгумація проходитиме поблизу села Пузники. На місці буде створена наукова база з наметами, а команда дослідників зупиниться в одному з найближчих готелів. Ексгумаційні роботи в Тернопільській області триватимуть приблизно місяць. У жовтні 2024 року Український інститут національної памʼяті (УІНП) повідомив про початок ексгумаційних робіт в Рівненській області. (zn.ua)
Ціна на російську нафту впала нижче за $60 після санкцій США, - Bloomberg. Ціна на російську сиру нафту вперше з грудня впала нижче за цінову межу в $60 за барель. Про це повідомляє Bloomberg. Згідно з даними Argus Media, продавці Urals - основного експортного сорту нафти - змушені миритись зі знижками до $16 за барель. 10 січня Мінфін США оголосив про нові санкції, спрямовані проти видобутку й експорту російської нафти. Зазначалося, що обмежувальні заходи торкнуться "безпрецедентної кількості" нафтоналивних суден, танкерів, багато з яких є частиною "тіньового флоту" РФ, непрозорих торговців російською нафтою, постачальників нафтосервісних послуг із Росії та російських чиновників зі сфери енергетики, а ще - танкерів, що перевозили підсанкційну іранську нафту. Великобританія також вживе аналогічних заходів, приєднуючись до США у санкціях проти двох великих російських виробників нафти. (LB.ua)
Типова британська сім’я бідніша на 15 000 фунтів стерлінгів на рік, ніж була п’ять років тому. Важчий податковий тягар, вищі ставки по іпотечних кредитах і більші рахунки за енергоносії з 2020 року обтяжують сімейні бюджети. Незважаючи на те, що Банк Англії знову знизив процентні ставки в четвер, економічний прогноз все ще залишається похмурим, і експерти попереджають, що канцлеру Рейчел Рівз, можливо, доведеться скоротити витрати або знизити податки в надзвичайному бюджеті наступного місяця. За даними Земельного кадастру Її Величства, у січні 2020 року вартість будинку в середньому становила приблизно 350 тис фунтів стерлінгів. У другій половині 2021 року ця ціна була на 50 тис фунтів стерлінгів вищою. І це був лише початок – у середині 2022 року річне зростання цін досягло рекорду майже в 15 відсотків. Напередодні 2025 року – останні дані стосуються минулого листопада – сімейний будинок мав всі шанси коштувати 440 тис фунтів стерлінгів. Це приріст майже на 25%.
У реальному вираженні – з поправкою на спіралеподібну інфляцію за останні кілька років – наявний дохід батьків зріс лише на 3,4 відсотка. Вихід із пандемії спричинив сильний тиск на зростання цін на нафту, газ та електроенергію. Поточний ліміт витрат на опалення, який типова сім’я має сплатити, на 700 фунтів стерлінгів більше, ніж на той самий момент у 2020 році. А ще є міський податок. Починаючи з 1750 фунтів стерлінгів у минулому, середня ставка в Англії, включно з усіма можливими приписами, досягає 2171 фунтів стерлінгів – із подальшим підвищенням, яке очікується в квітні. Управління національної статистики (ONS) регулярно опитує домогосподарства, щоб дізнатися, скільки вони витрачають на всі життєві потреби, від хліба до кави, знеболюючих і пакетів мобільного Інтернету. За податковий рік, який закінчився у 2020 році, без урахування витрат на житло, вони склали приблизно 19 тис фунтів стерлінгів. У 2025 році той самий рівень споживання буде на 5 тис фунтів стерлінгів дорожчим. (telegraph)
Польська прокуратура почала розслідування проти Туска. Польська прокуратура розпочала розслідування щодо прем’єр-міністра Дональда Туска та інших високопоставлених політиків після того, як Богдан Свєнчковський, президент Конституційного трибуналу, подав скаргу, стверджуючи, що всі вони винні в організації державного перевороту. Туска та інших лідерів звинувачують у причетності до організованої злочинної групи, спрямованої на зміну конституційної системи Польщі, діяльність якої нібито почалася 13 грудня 2024 року та включала спроби обмежити діяльність Конституційного трибуналу, Національної ради юстиції (KRS) і Верховного суду. Після приходу до влади в грудні 2023 року уряд Туска пообіцяв відновити верховенство права, скасувавши судові реформи, запроваджені консервативним урядом ПіС у 2015-2023 роках, які оскаржувалися Брюсселем. Ці реформи, які торкнулися Конституційного трибуналу, Національної ради юстиції та Верховного суду, були визнані Європейським судом такими, що підривають незалежність судової системи, і змусили Європейську комісію розпочати провадження проти Польщі. Справу було закрито, а кошти виплачено, коли новий уряд представив план дій щодо відновлення верховенства права в Польщі. Проте ПіС заявляє, що дії нинішньої влади загрожують незалежності судової системи, і звинувачує Туска в порушенні демократичних стандартів. Через спротив президента Анджея Дуди, який залишається лояльним до ПіС, у Конституційному трибуналі досі переважають судді, призначені під час уряду ПіС відповідно до чинних на той час законів. (euractiv)
Продажі Tesla в Німеччині у січні впали на 60%. Офіційні дані Німецького федерального транспортного управління свідчать про те, що у січні в країні було зареєстровано лише 1277 нових автомобілів марки Tesla. Порівняно з 2024 роком показники продажів впали аж на 59,5%. Як пише Deutsche Welle, найімовірнішою причиною такого провалу американського виробника електрокарів стала політична позиція та публічна поведінка його засновника Ілона Маска. Мільярдер відверто підтримав на прийдешніх парламентських виборах партію "Альтернатива для Німеччини", яку чимало громадян вважають надмірно радикальною в її ультраправих поглядах. Бойкот продукції Tesla особливо відчутний на тлі загального зростання зацікавлення німців у придбанні автомобілів з живленням від батареї. Якщо упродовж 2024 року ринок електрокарів відчував помірне падіння, то у січні зафіксовано на 53,5% більше реалізованих "зелених" автівок, ніж за попередній звітний період. (LB.ua)
Новини коротко
Президент України підписав законопроєкт № 12030 про систему охорони психічного здоровʼя. Тепер психологи та психотерапевти зобовʼязані сертифікуватися.
Google згортає програми інклюзивності під час наймання працівників.
Президент США Трамп підписав указ про запровадження санкцій проти Міжнародного кримінального суду (МКС), звинувативши суд у “нелегітимних і безпідставних діях”.
Колишню народну артистку Таїсію Повалій судитимуть за виправдовування війни проти України.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ