Вісткар #1514
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 11 лютого. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Трамп хоче отримати від України рідкісноземельних елементів на $500 млрд в якості компенсації за підтримку
Американська підтримка України має ціну: мінеральні багатства на $500 млрд, заявив президент США Дональд Трамп.
У другій частині інтерв’ю Fox News, яке вийшло ввечері в понеділок, Трамп сказав, що США повинні отримати частину величезних природних ресурсів України як компенсацію за сотні мільярдів, які витрачені на допомогу Києву у протистоянні з Росією.
“Я сказав їм [Україні], що хочу еквівалент рідкісноземельних елементів на суму $500 млрд. І вони, по суті, погодилися це зробити, щоб принаймні ми не почувалися обдуреними”, – сказав Трамп.
Ця ідея також була частиною “плану перемоги” України, переліку економічних і безпекових заходів, спрямованих на забезпечення справедливого миру з Росією, який Зеленський представив союзникам країни минулого року.
“Американці допомогли найбільше, тому американці мають заробити найбільше”, – сказав Зеленський у п’ятницю в інтерв’ю Reuters.
Зауваження Трампа викликали негативну реакцію з боку канцлера Німеччини Олафа Шольца, який розкритикував стиль зовнішньої політики США як “дуже егоїстичний, дуже егоцентричний”. (Politico)
Більше новин
Росія за рік піднялася з 4 на 2 місце у списку головних загроз у країнах G7. Ризик загрози з боку РФ, що злетів у країнах "Великої сімки" (G7) у 2022 році на 1-е місце (з 15-го роком раніше), у 2023 році опустився на 4-е місце, у 2024 піднявся на друге у списку 32 можливих ризиків, свідчать результати Мюнхенського індексу безпеки (MSI) 2024 року, опубліковані у понеділок. Зокрема, громадяни Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії вказали Росію першою за величиною загрозою, США, Канади і Німеччини – другою, Франції і Японії – четвертою, італійці – 12ю, як і минулоріч. Рік тому громадяни Німеччини вважали Росію сьомою за величиною загрозою. (Інтерфакс-Україна)
Келлог проведе переговори на Мюнхенській конференції перш ніж представить Трампу план припинення війни. Представник президента США Дональда Трампа з питань України та РФ Кіт Келлог планує найближчими тижнями представити президентові варіанти припинення війни, а перед тим планує провести переговори з посадовцями з різних країн Європи на Мюнхенській конференції з безпеки 14-16 лютого, пише The Washington Post у понеділок з посиланням на власні джерела. Раніше повідомлялося, що Келлог готує для Трампа варіанти припинення війни, які створили б основу для проведення прямих переговорів президента з Володимиром Путіним і президентом України Володимиром Зеленським. Держсекретар США Марко Рубіо сказав, що Трамп планує "почати прокладати широкий шлях вперед". "В інтересах усіх було б, щоб ця війна закінчилася, і тому, очевидно, ми будемо обговорювати це з міністрами закордонних справ та іншими лідерами", - сказав Рубіо про свою участь у Мюнхенській конференції. За даними видання, очікується, що Келлог обговорить з європейськими офіційними особами їхню готовність взяти на себе ініціативу щодо надання сил стримування для забезпечення будь-якого мирного врегулювання. США навряд чи нададуть війська для цих зусиль, але вони можуть надати інші форми підтримки, сказали співрозмовники. (Інтерфакс-Україна)
Трамп поширив дію тарифів на сталь і алюміній на всі країни. Президент США у понеділок розширив охоплення тарифами на сталь і алюміній, фактично скасувавши угоди з Європейським Союзом, Великобританією, Японією та іншими країнами. За словами офіційного представника Білого дому, нові виконавчі укази базуються на 25-відсотковому миті на сталь і 10-відсотковому миті на алюміній, які Трамп запровадив у 2018 році під час своєї першої адміністрації. Новий указ Трампа зберігає тариф на сталь на рівні 25%, але робить його більш комплексним, і підвищує тариф на алюміній також до 25%. “Ці заходи пожвавлять внутрішнє виробництво та захистять критично важливі галузі”, — сказав журналістам представник Білого дому. Згідно з двома указами, Трамп також запровадить жорсткіші стандарти для сталі та алюмінію, вироблених у Північній Америці, щоб Китаю та Росії було важче доставляти свою сталь у Сполучені Штати. Навіть з попередніми митами Трампа та різними квотами імпорт все ще становить близько однієї п’ятої від загального споживання сталі в США у 2024 році. Сполучені Штати імпортували 22,5 млн тонн “готової” сталевої продукції та ще 6,3 млн тонн сталі для подальшої обробки. Найбільшими постачальниками були Канада, Бразилія, Мексика та В'єтнам. (Politico)
Кількість біженців з України зі статусом тимчасового захисту в ЄС у грудні зросла на 25,6 тис. Статус тимчасового захисту в країнах ЄС на 31 грудня 2024 року мали 4 млн 260,08 тис. громадян країн, що не входять до ЄС, які залишили Україну внаслідок російського вторгнення 24 лютого 2022 року, що на 25,59 тис. або 0,6% більше, ніж місяцем раніше, повідомляє Євростат. "Найбільший абсолютний приріст кількості бенефіціарів спостерігався в Німеччині (+8 830; +0,8%), Польщі (+3 705; +0,4%) та Чехії (+3 435; +0,9%)", - ідеться в інформації відомства. Зазначається, що кількість людей, які перебувають під тимчасовим захистом, у грудні скоротилася тільки в Данії (-1 995; -5,1%), Італії (-1 310; -0,8%) і Франції (-595; -1,0%). Згідно з даними Євростату, Німеччина з відривом, що зростає, залишається країною з найбільшою кількістю біженців з України в ЄС і світі - 1 млн 161,45 тис. на кінець 2024 року, або 27,3% від загальної кількості бенефіціарів у ЄС. До трійки лідерів входять також Польща - 991,63 тис., або 23,3% і Чехія - 388,63 тис., або 9,1%. Слідом зі значним відставанням ідуть Іспанія - 226,62 тис., Румунія - 179,72 тис. та Італія - 163,10 тис. Йдеться також, що дорослі жінки становили майже половину (44,8%) одержувачів тимчасового захисту в ЄС, діти - майже третину (31,9%), тоді як дорослі чоловіки - менш як чверть (23,2%) від загальної кількості. Згідно з оновленими даними УВКБ ООН, кількість українських біженців у Європі станом на 16 січня 2025 року оцінювали в 6,303 млн, а загалом у світі - у 6,863 млн, що на 49 тис. більше, ніж на 16 грудня. (Інтерфакс-Україна)
Британія: фермери своїми тракторами заблокували Вестмінстер. Сотні тракторів захопили Вестмінстер на знак протесту проти запланованих змін податку на спадщину. Фермери звинуватили прем’єр-міністра Стармера у знищенні наступного покоління британських фермерів. Депутати мали розпочати обговорення петиції, яка закликала залишити поточні податкові пільги для працюючих ферм. Виступаючи на мітингу, розгнівані фермери стверджували, що вони будуть змушені продати свою землю, щоб уникнути чималих податків. Зміна правил оподаткування сільськогосподарської спадщини стосується ферм, вартість яких перевищує 1 млн фунтів стерлінгів. Зміни до оподаткування спадщини оголошені у бюджеті лейбористським урядом.
“Вони оподатковують вас усіма способами, а тепер ще більше б’ють вас, коли ви мертві. У цій країні надто багато податків”, кажуть учасники акції в центрі Лондона. До протесту приєднався і композитоор сер Ендрю Ллойд Веббер. Він обробляє майже 5000 акрів. 76-річний композитор і раніше був присутнім на демонстраціях у Вестмінстері, де називав дрібних фермерів “абсолютною сіллю землі”. Петиція, яка набрала понад 147 000 підписів, містить заклик до уряду відмовитися від змін, які, за словами фермерів, “спустошать ферми по всій країні”. Уряд заявив, що реформи податку на спадщину необхідні для відновлення “економічної стабільності” та стосуватимуться приблизно 500 маєтків щороку з квітня 2026 року. (dailymail)
Новини коротко
У низці областей України діють аварійні відключення електроенергії у зв'язку з масованим ракетним ударом Росії по Україні.
Міністерство оборони України оновило програму базової військової підготовки (БЗВП) для військовозобов’язаних.
Трамп розпорядився припинити карбування монет номіналом в 1 цент.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ