Вісткар #1521
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 20 лютого. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Адміністрація Трампа не виключає рамкової угоди з Україною щодо видобутку корисних копалин
Це дасть можливість зафіксувати домовленість, а згодом обговорити детальні умови, повідомляє Reuters із посиланням на джерела.
Минулого тижня президент України Володимир Зеленський відхилив пропозицію США, яка передбачала отримання Вашингтоном 50% рідкісноземельних копалин України, зокрема графіту, урану, титану і літію, останній з яких є ключовим компонентом акумуляторів для електромобілів.
За словами джерел, цей епізод дав зрозуміти, що досягнення повної угоди потребує більше часу.
Але президент США Дональд Трамп наполягає на тому, щоб договір з Україною був укладений до того, як він санкціонує подальшу військову підтримку Києва або просунеться вперед у посередництві в мирних переговорах між Україною і Росією.
Відповідаючи на питання, чи будуть американські чиновники продовжувати вимагати укладання угоди, радник Трампа, який говорив на умовах анонімності, сказав про Зеленського: “Безумовно, нам потрібно повернути цього хлопця до реальності”.
У середу Трамп назвав свого українського колегу “диктатором без виборів” після того, як Зеленський заявив, що Трамп потрапив у пастку російської дезінформаційної бульбашки, коли озвучив вигаданий Москвою рейтинг українського президента.
Текст початкової угоди не був оприлюднений, але Зеленський заявив, що вона занадто сильно зосереджувалася на інтересах США і не передбачала гарантій безпеки для Києва. (zn.ua)
Більше новин
Келлог зустрівся з Єрмаком і Сирським, на черзі - Зеленський. Спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та РФ Кіт Келлог у середу, 19 лютого, під час першого дня перебування в Україні провів зустрічі, зокрема, з головнокомандувачем Збройних сил (ЗСУ) Олександром Сирським та керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком. Про це повідомив у вечірньому відеозверненні президент України Володимир Зеленський. "Генерал Келлог уже в Києві. Він уже зустрічався з головкомом Сирським, із нашими керівниками розвідок та спеціальних служб, також із керівником мого Офісу. На завтра запланована наша зустріч із генералом Келлогом, і для нас дуже важливо, щоб зустріч і взагалі робота з Америкою була конструктивною", - зазначив Зеленський. Раніше Зеленський запросив Келлога поїхати з ним на фронт. (DW)
Зеленський: Розраховую на прагматизм Америки. Президент України Володимир Зеленський заявив, що розраховує на прагматизм Америки, якій потрібен успіх так само, як і Україні та Європі. Про це йдеться у його вечірньому відеозверненні у середу, 19 лютого. "Разом з Америкою і Європою мир може бути надійнішим, і це є нашою метою. І головне - щоб це було не лише нашою метою, а спільною з партнерами", - зазначив він, наголосивши, що Україна прагне завершити війну, яку проти неї розв'язала Росія, "від першої ж її секунди". "Я розраховую на українську єдність, на нашу українську хоробрість, на наші відносини з партнерами, і на нашу єдність Європи, і на прагматизм Америки - Америки, якій потрібен успіх так само, як і всім нам". Водночас у соцмережі X Зеленський також залишив коротке повідомлення: "Дякую вам за підтримку!". (DW)
Довіра до політиків в усьому світі вже тривалий час падає. Численні дослідники зазначають, що люди ніколи особливо не захоплювалися політикою. У нещодавно опублікованому дослідженні проаналізовано значно більше даних про політичну довіру, ніж у попередніх дослідженнях - понад 5 млн респондентів у 3377 опитуваннях, проведених у 143 країнах з 1958 по 2019 рік. Оновлені дані свідчать про те, що принаймні з 1990 року довіра до парламентів та урядів в демократичних країнах світу справді впала в середньому приблизно на 8,4 та 7,3 відсоткових пункти відповідно. В той же час, довіра до поліції зросла в середньому приблизно на 12,5% у демократичних країнах за той самий період. Таким чином, зниження довіри до урядів, здається, корениться в тому, що саме політика, здається, все менше надихає громадян сьогодні, і не йдеться про зростання огиди до соціальних інститутів загалом. Політична довіра дещо зростає в кількох менших країнах: Данії, Еквадорі, Новій Зеландії, Норвегії, Швеції та Швейцарії. І навпаки, у багатьох країнах Східної Європи та Латинської Америки довіра до правової системи падає. Це свідчить про те, що інститути, які впроваджують закони, не захищені від кризи політичної довіри. Останнім часом у США спостерігається одне з найбільш драматичних падінь політичної довіри. Ми також бачимо, що неліберальні кандидати та партії стають все більш успішними в країнах, де ми не спостерігали такого ж падіння довіри до наших даних. Зростаюча популярність Ґерта Вілдерса в Нідерландах або ультраправої партії AfD у Німеччині є хорошими прикладами. Значною мірою це також, ймовірно, обумовлено такими факторами, як економічні труднощі, ставлення до імміграції та “культурні війни” нашого часу. Підтримка демократичних принципів фактично залишається високою в усьому світі, хоча є тривожні ознаки серед молоді у США та Великобританії. Ці виборці, схоже, більш готові голосувати за політиків, які будуть атакувати інститути. Певна недовіра до уряду, безумовно, життєво важлива для здорової демократії. Китай має найвищий рівень довіри у світі, тоді як в Угорщині та Росії рівень довіри зростає, оскільки їхні уряди стали менш демократичними та захопили контроль над медіа-середовищем. Але якщо громадяни не довіряють тому, як ведеться політика, можливо, цю політику потрібно змінити. (The Conversation)
Канада відновлює старі плани нафтопроводів на тлі торгових суперечок з США. Залежність канадського експорту нафти від Сполучених Штатів знову зробила актуальними плани відновлення проекту нафтопроводів Альберта – узбережжя, які дадуть Канаді доступ до більшої кількості ринків. За останнє десятиліття через масові протести збудовано лише один трубопровід. Два проекти були скасовані між 2016 і 2017 роками. Тоді федеральний уряд Канади на чолі з Джастіном Трюдо відхиляв нафтогазові проекти з екологічних міркувань. Крім того, опозиція зелених активістів у інших провінціях, окрім Альберти, перешкоджала багатьом спробам виробників нафти та операторів трубопроводів, що базуються в Альберті, побудувати трубопроводи до берегів Канади. Згідно з недавнім опитуванням, серед усіх канадців більшість, 63%, вважають, що економіка значно виграє від розширення потужностей нафто- та газопроводів. (oilprice.com)
Голова Центральної виборчої комісії вважає, що Україна не готова до проведення виборів онлайн. Олег Діденко розповів про це в інтерв’ю Радіо Свобода. “Я часто говорю, що повоєнні вибори – це не місце для експериментів. Вони дуже, з одного боку, складні будуть і, з іншого боку, дуже відповідальні. Тому такі якісь кардинальні нововведення – це дуже небезпечні речі, які можуть негативно вплинути і дестабілізувати ситуацію… Ми, до речі, вчора обговорювали питання поштового голосування, питання електронного голосування в нас уже давно зняте. На моє переконання, станом на зараз Україна не готова до таких нововведень”, – заявив він. “При поштовому голосуванні неможливо, я не побоююсь цього слова, забезпечити таємницю голосування. Ніхто не знає, хто де і як заповнює бюлетені. Це відбувається у неконтрольованому середовищі. Третій фактор – це робота пошти”, – пояснює голова ЦВК. Він також зауважив, що поштове чи електронне голосування дуже піддаються дискредитації: якщо хтось з суб'єктів незадоволений і заявлятиме про фальсифікації – “спростовувати це практично нереально”. (РС)
Новини коротко
Росіяни атакували багатоповерхівку в Херсоні. Серед поранених — діти.
МОЗ назвав найпопулярніші ліки, ціни на які знизять на 30%.
КМІС: Президенту Зеленському довіряють 57% українців.
Apple анонсувала iPhone 16e.
KFC залишає Кентуккі і переїжджає до Техасу. Назва бренду не міняється.
Ймовірність зіткнення з астероїдом 2024 YR4 у 2032 році - 3,1%. Це перевищує всі попередні розрахунки для космічних об’єктів.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ