Вісткар #1524
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 25 лютого. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Трамп і Макрон різко розійшлися у підходах до України
У понеділок президент США Дональд Трамп і президент Франції Еммануель Макрон продемонстрували суттєві розбіжності у своєму підході до України, виявивши відмінності між Сполученими Штатами та Європою у спробах досягти швидкої угоди про припинення вогню з Росією.
Макрон чітко дав зрозуміти, що він не згоден з Трампом у деяких ключових питаннях.
Трамп відмовився називати президента Росії Володимира Путіна диктатором після того, як минулого тижня назвав диктатором президента України Володимира Зеленського. Макрон сказав, що було зрозуміло, що Росія “є агресором” у конфлікті. "Президент Путін порушив мир", - сказав Макрон на спільній прес-конференції з Трампом.
Трамп висловив бажання якомога швидше припинити вогонь і заявив, що намагається домовитися про перемир'я між Україною та Росією. Він сказав, що може поїхати до Москви, щоб зустрітися з Путіним, коли угода буде досягнута.
Макрон, з іншого боку, закликав до більш зваженого підходу, починаючи з перемир’я, а потім мирної угоди, яка включає гарантії безпеки. Однак двоє лідерів домовилися про розгортання європейських миротворчих сил після досягнення мирної угоди.
"Вони не були б уздовж лінії фронту. Вони не були б частиною жодного конфлікту. Вони були б там, щоб забезпечити дотримання миру", - сказав Макрон раніше в Овальному кабінеті з Трампом. Трамп сказав, що приймає цю концепцію, як і Путін. "Так, він прийме це", - сказав Трамп про позицію Путіна щодо миротворчих сил. “Я спеціально поставив йому це питання. У нього з цим немає проблем”.
Трамп повідомив про прогрес у досягненні угоди про розподіл доходів з Україною від українських корисних копалин як способу відшкодування вартості зброї, наданої Україні попередньою адміністрацією Байдена. Трамп сказав, що очікує, що Зеленський приїде до Сполучених Штатів цього або наступного тижня, щоб підписати угоду.
На запитання, чи можливо, що Україні доведеться поступитися Росією частину території, Трамп відповів: “Ну, подивимося”. Макрон заявив, що будь-яка угода має включати суверенітет України. (Reuters)
Більше новин
США опинилися на боці Росії в резолюціях ООН щодо України. США двічі виступили на боці Росії під час голосування в ООН з нагоди третьої річниці російського вторгнення в Україну. Спочатку США виступили проти розробленої Європою резолюції, яка засуджує дії Москви та підтримує територіальну цілісність України. Резолюцію ухвалила Генеральна Асамблея ООН (ГА ООН) у Нью-Йорку. Потім США підготували та проголосували за резолюцію в Раді Безпеки ООН, яка закликала до припинення конфлікту, але не містила критики Росії. Рада Безпеки ухвалила резолюцію, але два ключових союзника США, Велика Британія та Франція, утрималися після того, як їхні спроби змінити текст наразилися на вето. Європейські дипломати представили детальніший текст, в якому звинуватили Росію в її повномасштабному вторгненні та підтримали суверенітет і територіальну цілісність України. Члени ГА ООН підтримали європейську резолюцію 93 голосами, але, як не дивно, США не утрималися, а фактично проголосували проти, разом із Росією, Ізраїлем, Північною Кореєю, Суданом, Білоруссю, Угорщиною та 11 іншими державами (65 - утрималися). ГА ООН також ухвалила резолюцію США, але лише після того, як до неї було внесено поправки з формулюванням на підтримку України, що призвело до того, що США утрималися. На значно більш впливовій Раді Безпеки ООН із 15 членів резолюція США без поправок, яка закликала до припинення конфлікту, але не містила критики Росії, була ухвалена 10 голосами, а Великобританія, Франція, Данія, Греція та Словенія утрималися. Виконувач обов’язків представника США в ООН Дороті Камілла Ші охарактеризувала резолюцію США як “заяву... яка дивиться вперед, а не назад. Резолюція зосереджена на одній простій ідеї: припинення війни”. (BBC)
Рада не підтримала постанову, в якій йшлося про повноваження Зеленського. За постанову проголосували 218 депутатів з 226 необхідних. У заяві йшлось, зокрема, про те, що в разі проведення виборів під час воєнного стану не буде дотримано всіх національних та міжнародних принципів виборчого права, що “перетворить такі вибори на фарс, подібний організованому в Російській Федерації перепризначенню Володимира Путіна у березні 2024 року”. Там наголосили, що вибори в Україні організують одразу після того, як в країні “буде забезпечено всеохоплюючий, справедливий і сталий мир”. “Парламент України [...] наголошує, що президент України Володимир Зеленський повинен виконувати свої повноваження до вступу на пост новообраного президента України згідно із частиною першою статті 108 Конституції України”, — додали парламентарі. (babel)
Путін пропонує США угоду про надра. Президент РФ запропонував США спільну розробку рідкісноземельних родовищ. Росія має одні з найбільших у світі родовищ на півночі країни, а також на Кавказі, в Сибіру, на Далекому Сході та на "нових територіях", заявив Путін, маючи на увазі території, окуповані Росією під час війни проти України. За його словами, він обговорив уже це питання зі своїми міністрами. Раніше у цей день президент США Дональд Трамп заявив у Вашингтоні, що докладаються зусилля для досягнення економічних домовленостей з Росією. "У них є багато речей, які ми хотіли б мати. Побачимо", - сказав президент США. (DW)
Податкова служба США скоротила понад 6 000 працівників в рамках зусиль адміністрації Трампа зі скорочення федерального уряду. Більшість із них - працівники, найняті відповідно до Закону про покращення податкового адміністрування та обслуговування клієнтів. Очікується, що скорочення сповільнить обробку податків, затримає відшкодування та зменшить кількість перевірок заможних громадян і корпорацій, що викликає критику з боку профспілок та податкових експертів. Профспілка працівників Національного казначейства оскаржує скорочення в суді, називаючи їх “рецептом економічної катастрофи”. Білий дім виступив на захист цього кроку, а директор Національної економічної ради Кевін Хассет стверджував, що податкова служба має більше персоналу, ніж потрібно, і що не всі працівники “повністю зайняті”. (NPR / Reuters)
В Apple розповіли про інвестиції в США в розмірі $500 млрд. В Apple оголосили про плани витратити $500 млрд і найняти 20 000 нових співробітників у Сполучених Штатах, щоб захистити себе від впливу тарифів, запроваджених президентом Трампом на товари, виготовлені в Китаї. Тім Кук, виконавчий директор Apple, оприлюднив чотирирічну ініціативу після зустрічі з Трампом у Білому домі. Виробник iPhone довгий час збирав більшість своєї продукції в Китаї, піддаючи її ризику через загострення торгової суперечки Трампа з Пекіном. Президент США ввів додатковий 10-відсотковий збір на весь китайський імпорт, на що Китай відповів власними заходами. Минулого тижня Трамп також заявив, що Apple перенесе деякі операції з Мексики до США. Незважаючи на те, що Apple не має великої присутності в самій Мексиці, один із її ключових виробничих партнерів, Foxconn, як повідомляється, розширює там свою діяльність. “Ми налаштовані на майбутнє американських інновацій”, — сказав Кук. “Ми пишаємося тим, що, спираючись на наші давні інвестиції в США, ми вкладаємо додатково $500 млрд у майбутнє нашої країни”. У рамках ініціативи Apple створить підприємство у Х’юстоні для виробництва високоякісних серверів, які раніше виготовлялися за кордоном, а також збільшить кількість замовлень мікросхем на заводі TSMC в Арізоні. В Apple заявляють, що більшість із 20 000 нових робочих місць у США буде створено у сфері R&D та штучного інтелекту. (BM)
Новини коротко
В Обухівському районі травмовано жінку внаслідок атаки російських дронів на Київщину.
Росіяни атакували Суми "шахедами": пошкоджена багатоповерхівка, є постраждалий.
Трамп заявив, що зустрінеться з Зеленським “цього або наступного тижня”.
Суд відмовився поновити доступ Associated Press до заходів президента США.
У Києві планують частково зняти обмеження на рух Південним мостом і дозволити їхати з лівого берега на правий.
Учені виявили найстаріше дерево Європи, це ялівець, якому 1647 років.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
PATREON | monobank
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ