Вісткар #1525
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 26 лютого. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Україна та США погодили умови угоди про корисні копалини
Як пише видання FT, Вашингтон відмовився від своїх найжорсткіших умов, зокрема від права на $500 млрд потенційного доходу від експлуатації копалин. Після цього Київ висловив готовність підписати документ.
“Ми неодноразово чули від адміністрації Сполучених Штатів, що вона [угода про видобуток корисних копалин] є частиною більшої картини”, — сказала в інтервʼю Financial Times віце-премʼєр-міністр України Ольга Стефанішина, яка очолювала переговори.
Кінцева версія угоди, датована 24 лютого, за версією FT, передбачає створення фонду, до якого Україна вноситиме 50% надходжень від “майбутньої монетизації” мінеральних ресурсів держави, включно з нафтою, газом і супутньою логістикою. Фонд інвестуватиме в українські проєкти. Угода не поширюватиметься на поточну діяльність “Нафтогазу” й “Укрнафти”, додає видання.
Водночас документ не містить жодної згадки про гарантії безпеки з боку США, на яких наполягав Київ. Розмір американської частки у фонді начебто врегулюють у наступних угодах. Перед остаточним схваленням документа його має погодити Верховна Рада України. (babel)
Більше новин
Палата представників США ухвалила резолюцію стосовно плану бюджету зі скороченням податків і витрат. У вівторок Палата представників Конгресу США схвалила бюджетний план Республіканської партії, що є ключовим кроком у просуванні законодавчої програми президента Трампа. Резолюція ухвалена з перевагою у два голоси після інтенсивних зусиль спікера Палати представників Майка Джонсона. Планом передбачається скорочення податків на $4,5 трлн і скорочення федеральних витрат на $2 трлн протягом десятиліття. Передбачено також близько $300 млрд на оборону та безпеку кордонів разом із збільшенням боргу на $4 трлн. План витрат повинен пройти кілька етапів, перш ніж стати законом. Необхідні будуть подальші переговори. (AA)
Реальна вартість військової допомоги США Україні значно менша, ніж декларує уряд США - експерти. Реальна вартість військової допомоги США Україні значно нижча за офіційні цифри і становить близько $18,3 млрд, стверджують у дослідженні експерти американського аналітичного центру Economists for Ukraine. "Всупереч оцінці уряду США у понад $60 млрд військової допомоги, дослідження показує, що реальна вартість допомоги становить близько $18,3 млрд", - сказано в опублікованому у вівторок дослідженні. "Ця розбіжність пов'язана із завищеною оцінкою старих американських запасів озброєнь, включенням кредитів, що підлягають поверненню, та іншими бухгалтерськими факторами... Публічна інформація про допомогу Україні часто не враховує різницю між асигнуваннями та фактично наданою допомогою", - зазначають в Economists for Ukraine. "Що стосується військового обладнання, то за останні три роки президентським мандатом, який використовувався 55 разів, передано обладнання вартістю $31 млрд, згідно з даними МО США. Однак дослідження оцінює реальну вартість отриманого обладнання лише в $12,5 млрд, беручи до уваги амортизацію, вік і частоту відмов на полі бою. Багато з переданого озброєння виведено з експлуатації і в іншому випадку призвело б до витрат на утилізацію для збройних сил США, а обмеження на використання ще більше знижують його вартість", - підкреслено в звіті експертів. Непряма передача обладнання через країни-союзники, зокрема Польщу, становить близько $20 млрд оборонних інвестицій, але лише $340 млн з них безпосередньо дісталися Україні. "Щодо грантів на закупівлю, то хоча на придбання нових американських систем озброєнь та послуг для України було виділено $12,1 млрд, графіки поставок, обмеження та затримки у використанні зменшують ефективну вартість цієї допомоги до приблизно $5,5 млрд. Ці гранти в першу чергу слугують субсидіями для оборонної промисловості США, а Україна отримує вигоду від нового обладнання та послуг на обмежених умовах. Загалом, за результатами дослідження, фактична вартість військової допомоги США Україні становить $18,3 млрд, тоді як ще $32,6 млрд було надано у вигляді бюджетної допомоги, здебільшого через механізми відшкодування витрат. Таким чином, загальна вартість наданої допомоги за три роки склала $50,9 млрд - в середньому близько $17 млрд на рік. "Ця цифра… приблизно дорівнює річним витратам на утримання та енергозабезпечення федеральних будівель", - подають для порівняння Economists for Ukraine. У більш широкому міжнародному контексті в дослідженні зазначається, що Європа (включно з Великою Британією) надала Україні більшу загальну допомогу, ніж Сполучені Штати. (Інтерфакс-Україна)
Чеській армії не вистачає солдатів. Чеська армія стикається з гострою нестачею особового складу, проблема, яка, за словами представників оборони, є навіть більш гострою, ніж фінансування. Рівень набору надто низький, щоб задовольнити оборонні потреби країни. Зараз чеська армія налічує близько 23 600 солдатів. Це нижче попередньої цілі в 30 000 до 2030 року і це далеко не відповідає цілям, викладеним у нових оборонних планах, згідно з якими чисельність армії повинна досягти принаймні 37 500 військовослужбовців, щоб виконати зобов’язання НАТО та відповісти на зростаючі проблеми безпеки. Результатом минулорічного набору було лише 176 солдатів. У наступному десятилітті необхідно збільшити чисельність армії на 14 000 осіб — приблизно на 60%. У 2024 році вперше в сучасній історії країна виконала зобов’язання щодо витрат на оборону у розмірі 2% ВВП. (euractiv)
Що всередині сумки з подарунками для номінантів на “Оскар 2025”? Номінанти на премію “Оскар” не повернуться додому з порожніми руками. Вони отримають набір з подарунками. Організовані компанією Distinctive Assets Legendary з Лос-Анджелеса подарункові набори для номінантів отримали спеціальну назву: “Виграють усі”. Цього року, після трагічних пожеж у Лос-Анджелесі, організатори знайшли спосіб принести користь тим, хто постраждав. Відповідно до прес-релізу, подарунковий пакет номінанта 2025 року міститиме “персоналізовані послуги відновлення після аварій на суму в понад $1 млн”. Крім того, кожен номінант отримає “безкоштовне управління проектом ремонту будинку” від Maison Construction. У сумці для номінантів на Оскар передбачено ваучери на 4 ночі на віллі для розкішної відпустки на Мальдівах і в Шрі-Ланці. Подарункова сумка також містить безліч розкішних засобів по догляду за шкірою від Miage та вибір паризької косметики та засобів для догляду за волоссям від L'Oréal Paris. Інші смаколики включають колекцію сувенірів і подарункових карток від Alamo Drafthouse Cinema, комплект AncestryDNA, майку з зображенням “LA Strong” від Bored Rebel, кренделі в шоколаді від Posh Pretzels і помаду від VEDI. Ви можете знайти повний список усього, що входить до подарункової сумки для номінантів на Оскар 2025, тут. (Independent)
Опубліковано перший тизер-трейлер останнього сезону серіалу “Андор” - приквелу до картини “Бунтар Один. Зоряні війни”. Сезон міститиме 12 епізодів, розбитих на чотири глави по три епізоди в кожній. Премʼєру запланували на 22 квітня.
Новини коротко
Одна людина загинула та ще двоє дістали поранення внаслідок російської дронової атаки у Бучанському районі Київської області.
Зеленський, імовірно, 28 лютого у США зустрінеться з Трампом.
Рада з другої спроби ухвалила постанову про підтримку демократії — у ній ідеться про повноваження Зеленського.
Трамп заявив, що США продаватимуть іноземцям “золоті картки” по $5 млн. ЇЇ власник може жити, працювати в США та набути громадянство.
Більшість рейсів в аеропорту Мюнхена будуть скасовані в четвер і п'ятницю через страйк працівників аеропорту.
ВООЗ: Європейці в середньому випивають майже 9 літрів алкоголю на рік.
Астероїд 2024 YR4 більше не становить загрози для Землі, кажуть вчені. Імовірність зіткнення з Землею в 2032 році знизилася до 0,001%.
Adobe випустила безкоштовну версію Photoshop для смартфонів.
У Полтаві демонтували пам’ятник російському імператору Петру І.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ