Вісткар #1530
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 5 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Держави ЄС будуть самі шукати гроші на новий план “переозброєння Європи”
Урсула фон дер Ляєн заявила у вівторок вранці, що випуск облігацій і послаблення регулювання може вивільнити до 800 млрд євро для оборонної промисловості та відповідних витрат держав-членів.
Однак ця цифра ґрунтується більше на сподіваннях і здогадах, ніж реально пов’язана з негайним реформуванням оборонного блоку, недостатнім виробництвом і недостатніми інвестиціями. Комісія наводить обмаль деталей щодо того, як отримати суму в 800 млрд євро за допомогою запропонованих варіантів. План фон дер Ляєн віддає пріоритет найменш суперечливим варіантам, таким як право збільшувати рівень національного боргу та переміщувати гроші між рахунками ЄС. Про те, де шукати свіжі гроші, не йдеться.
Виконавчий орган ЄС планує оприлюднити офіційні законодавчі пропозиції до саміту лідерів ЄС 21 березня, після того, як збере першу реакцію на саміті в четвер.
Лідери країн ЄС зустрічаються в четвер, де очікується, що дебати будуть зосереджені на пошуку сотень мільярдів для підтримки вкрай необхідних оборонних проектів, таких як щит протиповітряної оборони, боєприпаси, кіберзахист і посилений кордон з Білоруссю та Росією.
Незважаючи на те, що уряди обіцяють збільшити витрати на оборону , багато європейських виробників зброї все ще чекають контрактів і замовлень для відновлення або розширення виробництва.
Пропозиція Комісії містить дуже суперечливі ідеї щодо спільних запозичень до 150 млрд євро на оборону. Комісія позичила б ці гроші на ринках капіталу, а потім позичила їх державам-членам за умови, що вони спільно закуплять зброю в Європі. “Деталі ще потрібно опрацювати”, — сказав високопоставлений чиновник ЄС. Спільне запозичення на витрати на оборону потребує лише підтримки кваліфікованої більшості країн ЄС, що означає, що його може бути легко встановити, навіть незважаючи на те, що ідея спільного боргу стикалася з критикою в минулому. Німеччина, найбільша економіка континенту, не сприймає ідею спільних запозичень, тоді як Франція історично підтримує цей крок.
Очікується, що ці пропозиції спровокують боротьбу між державами-членами, які повинні будуть вирішити, у яких компаній вони купують зброю. Також необхідно уточнити, що вважається закупівлею, яка відповідає вимогам європейського фінансування.
В якості першого кроку Комісія запропонувала дозволити більшу гнучкість у бюджетних правилах для країн, які хочуть інвестувати в оборону. Наразі незрозуміло, чи ця ідея стосуватиметься всіх країн, чи лише тих, які витрачають на оборону понад встановлені НАТО 2% ВВП. До того ж те, що допомагає в короткостроковій перспективі, не допомагає в довгостроковій перспективі. У якийсь момент урядам доведеться якось зменшити свій дефіцит.
У пропозиції також не йдеться про конфіскацію заморожених активів Росії. Головний дипломат ЄС, Польща та країни Балтії також хочуть використати активи Центрального банку Росії, заморожені в ЄС, для фінансування підтримки України та її оборонних потреб. Франція - проти цього, нагадав її уряд. (euractiv)
Більше новин
Трамп у виступі перед Конгресом пом'якшив реакцію на дії Зеленського. Президент США Дональд Трамп заявив про зближення з Володимиром Зеленським у промові перед Конгресом, заявивши, що отримав “важливий лист” від українського лідера. Трамп процитував зміст листа, який, за його словами, включав вдячність США за підтримку Києва протягом трьох років після повномасштабного вторгнення Росії, обіцянку Зеленського та його команди “працювати під сильним керівництвом президента Трампа, щоб досягти тривалого миру”, а також зобов’язання підписати угоду з Вашингтоном про корисні копалини. “Я ціную, що він надіслав цього листа — щойно отримав його”, — сказав Трамп у своєму зверненні до спільного засідання Конгресу у вівторок. "Одночасно ми мали серйозні дискусії з Росією і отримали сильні сигнали, що вони готові до миру", - додав Трамп. "Хіба це не було б красиво?" Ці слова є суттєвим відходом від гострої сутички в Овальному кабінеті минулого тижня між Зеленським і Трампом і його віце-президентом Дж. Д. Венсом, через яку в понеділок було призупинено всю військову допомогу США Україні. “Наша зустріч у Вашингтоні, у Білому домі в п'ятницю, пройшла не так, як мала бути. Прикро, що так сталося”, – написав Зеленський в мережі Х у вівторок. “Настав час все виправити. Ми хочемо, щоб майбутня співпраця та спілкування були конструктивними”. (Politico)
Трамп: Україна готова сісти за стіл переговорів якнайшвидше. Президент США Дональд Трамп оголосив під час свого звернення до Конгресу у вівторок що він отримав від президента України повідомлення про готовність до переговорів що до мирного врегулювання війни з РФ. До цього президент США зауважив, що “сотні мільярдів доларів” були витрачені США на війну в Україні без всяких задатків. "Хочете щоб це продовжувалося іще 5 років?" - заявив він. Також Трамп звинуватив країни Європи у тому, що вони закуповували енергоносії в РФ. "Європа витратила більше грошей, купуючи російську нафту та газ, ніж на оборону України", - сказав він. (Інтерфакс-Україна)
Трамп заявив, що планує “різко розширити” видобуток рідкісноземельних мінералів у США. Президент США під час звернення до Конгресу 4 березня анонсував план дій щодо внутрішнього виробництва “критично важливих мінералів і рідкісноземельних елементів”. “Пізніше цього тижня я також зроблю історичні кроки, щоб значно розширити виробництво критично важливих мінералів і рідкісноземельних елементів тут, у США”, – сказав президент. Рідкісноземельні елементи необхідні для виробництва електроніки, технологій чистої енергії, включаючи вітряні турбіни, енергетичних мереж і електромобілів, а також деяких систем озброєння. (РС)
Німеччина, Франція та Італія оподатковують промислову електроенергію. Минулого тижня в Брюсселі лунав знайомий рефрен: “Високі ціни на енергоносії завдають шкоди нашій конкурентоспроможності”. Минулої середи комісар з питань енергетики блоку Ден Йоргенсен заявив, що бізес платить за електроенергію щонайменше вдвічі більше, ніж її китайські та американські конкуренти. Проблема в тому, що всі запропоновані ініціативи, якими б виправданими вони не були, майже нічого не зроблять для зниження цін. Для того, щоб справді зробити електроенергію доступнішою, політикам доведеться впоратися з двома третинами ціни, і ця сума не має нічого спільного з виробництвом електроенергії чи інвестиціями. Це - податки. Оскільки в останні десятиліття в Європі поширювався захист навколишнього середовища, зросло й оподаткування електроенергії. З появою відновлюваних джерел енергії більшість країн переклали тягар фінансування розширення виробництва вітрової та сонячної енергії на споживачів електроенергії, які були змушені платити великі податки. У 2010-х роках в ЄС постійно збільшували податковий тягар на промислову електроенергію. В Німеччині він виріс з 29% до 51%, у Франції – з 14% до 20%, а в Італії – з 23% до 38%. Протягом цього часу Польща тримала цей податок на стабільному рівні 5%. Але це все ще значно вище, ніж у Японії (2%). А от в США електрику не оподатковують взагалі. У Брюсселя мало можливостей, щоб переконати уряди в Берліні і Парижі прийняти запропонований режим обмеження податків. Там покладаються на їхню добру волю. Брюссель міг би бути жорсткішим, якби захотів. Комісія може розправлятися з країнами, наприклад, за субсидування компаній. Окремі спостерігачі кажуть, що такий підхід необхідно використовувати і на енергетичному ринку. Але поки що у нових керівних принципах ЄС будуть запропоновані “деякі роз’яснення”. Але європейські споживачі електроенергії, які задихаються від найвищих у світі цін на електроенергію, не потребують “роз’яснень”, їм потрібні дії. (euractiv)
Новини коротко
Через атаку безпілотників РФ увечері 4 березня в Бориспільському районі Київщини пошкоджений будинок та підприємство.
Увечері 4 березня російська армія завдала удару по критичній інфраструктурі Одеси: частина міста залишилась без світла води та тепла, у передмісті Одеси загинув чоловік.
Трамп виступив у Конгресі США вперше після повернення у Білий дім.
Дослідження: До 2050 року понад 50% усього дорослого населення матиме надмірну вагу або ожиріння.
Фінал Кубку України з футболу відбудеться у Житомирі.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ