Вісткар #1531
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 6 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
США припинили передавати Україні розвіддані, зокрема про пуски ракет і дронів
За даними The Wall Street Journal, США повністю припинила обмін розвідувальною інформацією з Україною, зокрема даних про військові цілі та попередження про пуски російських ракет і дронів по території України. Кореспондент тижневика The Economist Олівер Керрол пише, що “США обрізали "головне джерело інформації для повітряних тривог". "Перед тим під це потрапили дані, важливі для застосування HIMARS. Також Україна не отримує інформацію у реальному часі для далекобійних ударів.
Директор ЦРУ Джон Реткліфф і радник з питань національної безпеки Майк Волц підтвердили паузу в підтримці розвідданими, проте обидва припустили, що пауза може бути нетривалою, якщо Україна швидко повернеться за стіл переговорів.
WSJ з посиланням на неназваного американського чиновника пише, що припинення обміну розвідданими стосується не лише цілевказання для ударів по російських військах, а й даних щодо попереджень про можливі пуски Росією безпілотників і ракет по території України.
Колишній керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Валерій Кондратюк зазначив, що "все, що надходило від міністерства оборони, припинилося".
"В основному це стосується обміну знімками. Це не критично, тому що європейські компанії мають власні супутники, але не всі вони орієнтовані на військову дислокацію і пересування, що важливо", – підкреслив Кондратюк. (УП)
Більше новин
Переговори США та України щодо угоди про надра тривають просто зараз, кажуть у Білому домі. Вашингтон і Київ ведуть переговори про те, щоб підписати угоду про надра. Про це на брифінгу 5 березня розповіла речниця Білого дому Керолайн Левітт. На запитання журналістів про те, коли можна очікувати підписання угоди про корисні копалини, Левітт сказала: "Ці розмови відбуваються, поки ми говоримо. Я щойно бачила радника з національної безпеки [Майкла Волца]. Він працює над цим. Мені здається, що він йшов до Овального кабінету, щоб повідомити президенту останні новини про те, на якому це етапі". Прес-секретар адміністрації додала, що президент Трамп "налаштований на мирну угоду" і "хоче, щоб ця війна закінчилася". Щодо призупинення американської допомоги Україні військовим обладнанням та розвідданими, Левітт сказала, що це "пауза для оцінки". А лист Зеленського до Трампа, про який глава Білого дому повідомив напередодні під час звернення до Конгресу, речниця назвала "позитивним знаком у правильному напрямку". (VoA)
В ЄС обговорюють можливу нову хвилю біженців з України. За даними видання Politico, Європейські країни готуються до можливого значного збільшення кількості українських біженців, якщо війна в Україні загостриться, а допомога США буде припинена. "Якщо Путін ще більше загострить цю війну і американська підтримка зникне, і якщо це призведе до збільшення потоку біженців ... нам потрібен обов'язковий розподіл біженців з України по всьому ЄС відповідно до справедливого механізму", – заявила міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер. Водночас вона зазначила, що наразі не очікує нового великого напливу біженців і що це "лише сценарій", який мають обговорити міністри. "Німеччина підтримуватиме Україну доти, доки триватиме жахливий напад Путіна", – підкреслила вона. (УП)
Радники Трампа ведуть таємні переговори з українськими опонентами Зеленського. Четверо високопоставлених членів команди Дональда Трампа провели таємні переговори з деякими з провідних політичних опонентів Володимира Зеленського в Києві. Старші радники Трампа провели переговори з лідером української опозиції Юлією Тимошенко, безжалісно амбітним колишнім прем’єр-міністром, а також з високопоставленими членами партії Петра Порошенка, безпосереднього попередника Зеленського на посаді президента. Дискусія була зосереджена на тому, чи може Україна провести швидкі президентські вибори. Офіційна лінія адміністрації США полягає в тому, що Трамп не втручається у внутрішню політику України. Цього тижня міністр торгівлі Говард Лутнік заперечив, що його бос “втручається в українську політику”, додавши, що Трамп хоче лише партнера для миру. Але поведінка Трампа та його чиновників свідчить про протилежне. В опитуванні, проведеному британським агентством Survation після скандалу в Білому домі, 44% сказали, що підтримають Зеленського на виборах. Його найближчим конкурентом, який відстає від нього більш ніж на 20%, є Валерій Залужний, який нині є послом України в Британії. Лише 10% підтримали Порошенка. Тимошенко набрала лише 5,7% підтримки. І Тимошенко, і Порошенко, як і мер Києва Віталій Кличко, публічно виступили проти проведення виборів до закінчення бойових дій. Кілька лідерів партій і фракцій зробили цього тижня заяви, заявивши, що пріоритетом для України має бути відновлення відносин з Трампом. Серед них Руслан Стефанчук, голова українського парламенту та член правлячої партії Зеленського, а також Дмитро Разумков, який привів партію до парламентської перемоги у 2019 році, але зараз є незалежним депутатом. У понеділок Трамп заявив, що Зеленський “довго не протримається”, якщо не буде досягнуто прогресу в мирній угоді. Радник з питань національної безпеки Майк Уолц сказав, що Вашингтону потрібен “лідер, який зможе мати справу з нами, врешті-решт із росіянами та припинити цю війну”. (Politico)
На річці Західний Буг у Шептицькому районі Львівщини почали будувати Сокальську гідроелектростанцію. Повноцінно запустити ГЕС планують восени 2025 року. Обладнання для гідроелектростанції виготовила й поставила чеська компанія Mavel. ГЕС дасть можливість генерувати в середньому 6.5 млн кВт*год електроенергії на рік. (village)
У “Дії” незабаром зʼявляться дозволи на зброю. Нову послугу — “Дозвіл на зброю” — сподіваються запустити вже в березні. У “Дії” можна буде не лише подати заявку на отримання дозволу на зберігання, носіння чи купівлю зброї, але й отримати відповідний документ, якого буде достатньо для того, щоб предʼявити за потреби. У червні 2023 року в Україні розпочав роботу Єдиний реєстр зброї. Його створили, щоб посилити контроль за обігом вогнепальної зброї в Україні. (babel)
Шмигаль відповів на петицію про заборону російськомовної музики. В українському законодавстві немає правових підстав для заборони музики за мовною ознакою, ідеться у відповіді прем’єр-міністра Дениса Шмигаля на петицію про заборону російськомовної музики на стримінгових платформах. Водночас Шмигаль стверджує, що для інформаційної й національної безпеки України варто вдосконалити законодавство для обмеження вільного поширення російського контенту. Петиція про заборону російськомовної музики на українських стримінгових платформах Apple Music, Spotify, YouTube Music й інших попри національність виконавця набрала необхідні 28 тисяч голосів для розгляду за три дні. (village)
Новини коротко
Внаслідок удару по готелю у Кривому Розі загинули четверо людей, ще 31 людина, за останніми даними, зазнала поранень.
Внаслідок російського удару по Сумах загинула людина.
Державний секретар Марко Рубіо назвав російське вторгнення проксі-війною між ядерними державами — США і Росією.
Трамп оприлюднив "останнє попередження" ХАМАСу щодо звільнення заручників.
Трамп погодився запровадити пільговий митний період на авто з Канади та Мексики.
Президент США Дональд Трамп, ймовірно, уже сьогодні видасть указ, спрямований на ліквідацію міністерства освіти. Повне закриття міністерства потребує схвалення Сенату більшістю у 60 голосів.
Президент Франції звернувся до нації і заявив, що Росія стала загрозою для всієї Європи.
Американський апарат Athena здійснить в четвер посадку на Місяць.
В уряді вирішили, як військовозобовʼязані митці й медійники зможуть перетинати кордон.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ