Вісткар #1533
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 10 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Україна запропонує “часткове перемирʼя” з Росією, щоб відновити військову допомогу США
Ідеться про відмову від ударів за допомогою безпілотників і далекобійних ракет, а також припинення бойових дій у Чорному морі. Про це пише Financial Times, посилаючись на проінформовані про перемовини джерела.
На 11 березня в Саудівській Аравії заплановано переговори між українською і американською делегацією. За даними видання, тоді Київ і запропонує Штатам варіант із частковим припиненням вогню. Зі свого боку США зможуть використати переговори, щоб визначити, чи готовий Київ піти на поступки Москві, повідомили агентству Reuters американські чиновники.
Від американців поїдуть держсекретар США Марко Рубіо, спецпредставник Білого дому з питань Близького Сходу Стів Віткофф і радник президента США з нацбезпеки Майк Волц. Від України — голова Офісу президента Андрій Єрмак, голова Міністерства закордонних справ Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров і заступник керівника ОП Павло Паліса.
Зараз тактика США — подивитися, як далеко Україна готова зайти за власні “червоні лінії” під час переговорів про мир.
Президент США Дональд Трамп напередодні зустрічі в Саудівській Аравії сказав, що очікує від них “значного прогресу”. За його словами, США “майже” відновили обмін розвідданими з Україною. (babel)
Більше новин
Масовий відтік населення та низька народжуваність загрожують економіці та безпеці України. Поки триває повномасштабна війна, Україна першочергово потребує зброї. Однак у довгостроковій перспективі головною проблемою залишається демографічна криза, яка загрожує майбутньому країни. Про це пише британське видання The Times. Смертність в Україні нині втричі перевищує народжуваність, що робить ситуацію однією з найгірших у світі. До цього додається масовий відтік населення: близько 7 млн українців, здебільшого жінки дітородного віку та діти, виїхали за кордон. Ще до 5 млн осіб залишаються на окупованих територіях. Якщо тенденція не зміниться, то до 2051 року населення України може скоротитися до 25 млн, зазначає The Times. Зменшення чисельності населення має серйозні наслідки: воно ускладнює економічне відновлення через брак робочої сили, створює проблеми для пенсійної системи та послаблює обороноздатність держави. Крім того, зростає ризик подальшого відтоку населення. (zn.ua)
США залишаються найбільшим у світі експортером зброї. Нове дослідження Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI) щодо експорту зброї у 2020-2024 роках показує, що США розширили свої продажі, зокрема завдяки висококласним винищувачам і ракетам великої дальності. Україна стала найбільшим у світі імпортером основних озброєнь у період 2020–2024 років, її імпорт збільшився майже в 100 разів порівняно з 2015–19 роками.
Загалом європейський імпорт зброї зріс на 155 відсотків за ці ж періоди, оскільки держави відреагували на вторгнення Росії в Україну та невизначеність щодо майбутнього зовнішньої політики США. У 2020–2024 роках Франція (9,6 відсотка) стала другим у світі постачальником зброї, поставивши зброю до 65 держав. Сполучені Штати ще більше збільшили свою частку у світовому експорті зброї до 43 відсотків, тоді як експорт Росії між 2015–19 роками і 2020–24 роками впав на 64 відсотки, згідно з новими даними про міжнародні поставки зброї. Однак санкції не повністю зупинили торгівлю зброєю в Росії, яка посідає третє місце серед експортерів (7,8 відсотка). Дві третини російського експорту зосереджено лише в трьох країнах: Індії (38%), Китаї (17%) і Казахстані (11%). У 2020–2024 роках Китай був четвертим найбільшим експортером зброї (5,9 відсотка світового експорту). Незважаючи на зусилля Китаю збільшити експорт зброї, багато великих імпортерів не купують китайську зброю з політичних причин. (sipri)
Мікровиноробні на Кіпрі сподіваються повернути на ринок найстаріше у світі вино з відомою назвою. Відоме вже 3000 років кіпрське Commandaria є найстарішим названим вином у світі. Нині низка мікровиноробень у цій острівній державі східного Середземномор’я дають йому шанс на довгоочікуване повернення. Кажуть, що воно виграло перший у світі відомий конкурс вина під час правління французького короля Філіпа Августа в XIII столітті. Кажуть, що англійський король Річард Левове Серце подавав його гостям на своєму весіллі 1191 року на Кіпрі. А мер Лондона XIV століття Генрі Пікард нібито поблажував ним лідерів Англії, Франції, Шотландії, Данії та Кіпру на святі П’яти Королів. Вино, відоме в давнину як “нама”, було перейменовано середньовічними лицарями-госпітальєрами, які створили штаб-квартиру під час Третього хрестового походу в маєтку, відомому своїм виноробством, який вони назвали Grande Commanderie. Православна церква острова пізніше прийняла Commandaria як своє вино для причастя у візантійські часи. Виробництво досягло піку, коли Венеція правила Кіпром у XV-XVI століттях і цінувала вино за його солодкість і складний букет. Ноти меду, родзинок, волоського горіха, інжиру, ріжкового дерева, кориці, кави та карамелі пов’язані з багатим вулканічним ґрунтом острова. Солодкі вина “вийшли з моди”, за винятком спеціалізованої торгівлі, але це повільно змінюється для Commandaria. Такі виноробні, як Revecca, знайшли постійних прихильників у країні та за кордоном, а продажі помітно зросли з моменту відкриття в 2015 році. Їхня Commandaria минулого року отримала головну нагороду на національному конкурсі вин. На виноробні працює троє людей, які виробляють 3000 пляшок на рік. Commandaria виготовляється з темного винограду Мавро та білого винограду Ксіністері, які поширені на Кіпрі. Після збору врожаю їх залишають на сонці на 7-12 днів, щоб виділити характерну солодкість. Вино дозріває в повторно використовуваних дубових бочках щонайменше два роки відповідно до суворих законів про виробництво, щоб відповідати захищеному найменуванню походження Європейського Союзу. Автентична Commandaria походить лише з 14 сіл на південній стороні гірського масиву Троодос. (Independent)
Аспірин може запобігати поширенню деяких видів раку. Аспірин може обмежити метастази для деяких видів раку, стимулюючи імунну систему. Нове дослідження вчених з Кембриджського університету виявило механізм, використання якого може прискорити розробку ефективних заходів для запобігання метастазам. Лише масові клінічні випробування дозволять встановити дози та протоколи для безпечного використання аспірину. Попередні дослідження показали, що люди з раком, які регулярно приймали низькі дози аспірину, мали менший ризик отримати метастази. В основному це стосувалося раку молочної залози, товстої кишки та простати. Але досі не було відомо, як аспірин може обмежити поширення ракових клітин. Виявилося, що ключову роль у цьому процесі відіграє фактор згортання крові тромбоксан А2 (TXA2). Він виробляється тромбоцитами і може також пригнічувати дію Т-лімфоцитів, елементів імунної системи, які борються з раковими клітинами. Аспірин зменшує вироблення TXA2, що дозволяє Т-клітинам ефективніше усувати аномальні клітини. (naukawpolsce)
Новини коротко
Ілон Маск підтвердив, що Starlink не вимикатиме термінали для України.
В Україні оголосили лауреатів Шевченківської премії.
Мозаїку на станції метро “Палац України” збили перфораторами.
США планують скоротити 80 тис працівників міністерства охорони здоров’я – AP.
Ексголову Центробанку Канади Карні обрано наступним прем'єр-міністром країни.
ООН: У 2025 році жінки мають лише 64% прав, які є у чоловіків.
У Данії поштова служба припинить доставляти листи.
З 1 вересня школи в Пекіні пропонуватимуть щонайменше 8 годин зі штучного інтелекту у навчальному році для учнів початкових і середніх класів.
Дональд Трамп обмежив використання близько 200 слів на офіційних сайтах федеральних відомств.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ