Вісткар #1534
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 11 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Фондовий ринок США втратив $4 трлн внаслідок митної політики Трампа
Мита, введені президентом Дональдом Трампом, налякали інвесторів, що спричинило розпродаж на фондовому ринку. Це призвело до втрат в сумі $4 трлн від пікових значень біржі S&P 500, коли Уолл-стріт підтримував більшість планів Трампа.
У понеділок розпродаж на фондовому ринку посилився. Еталонний індекс S&P 500 впав на 2,7%, це найбільше денне падіння за рік. The Nasdaq Composite впав на 4%, це найбільше падіння за один день з вересня 2022 року.
Інвестори також спостерігають за тим, чи зможуть законодавці ухвалити законопроект про фінансування уряду, щоб запобігти частковому припиненню його роботи. У середу очікується звіт США про інфляцію.
“Адміністрація Трампа, схоже, дає зрозуміти, що вони цілком згодні з падінням ринку, і потенційно вони цілком згодні з рецесією, щоб досягти своїх ширших цілей”, — сказав Рос Мейфілд, інвестиційний стратег Baird. “Я думаю, що це великий тривожний дзвінок для Уолл-стріт”.
У понеділок технологічний сектор S&P 500 впав на 4,3%, а Apple і Nvidia впали приблизно на 5% кожна. Tesla впала на 15%, втративши приблизно $125 млрд. Інші ризикові активи також постраждали, а біткойн впав на 5% до рівня $79 тис.
Державні боргові зобов'язання США, які є безпечним притулком для інвесторів, користувалися більшим попитом, при цьому базова прибутковість 10-річних казначейських облігацій, яка змінюється обернено до цін, знизилася приблизно до 4,22%.
Навіть з огляду на цей розпродаж, оцінки фондового ринку залишаються значно вищими за історичні середні. Згідно з даними LSEG Datastream, S&P 500 станом на п’ятницю трохи перевищував прогнозований прибуток на наступний рік у 21 раз, порівняно з його довгостроковим середнім форвардним P/E у 15,8. (Reuters)
Більше новин
Будь-яка мирна угода означатиме для України територіальні поступки - Рубіо. Держсекретар США Марко Рубіо, який вирушає на переговори з українськими урядовцями до Саудівської Аравії, заявив, що майбутні переговори з Москвою будуть потрібні для того, щоб визначити, від чого Росія готова відмовитися, щоб покласти край війні, повідомило видання The New York Times в понеділок. "Державний секретар США Марко Рубіо заявив у понеділок, що Україні доведеться піти на поступки щодо території, яку Росія захопила з 2014 року, в рамках будь-якої угоди про припинення війни. Рубіо говорив про це, коли летів до Джидди, Саудівська Аравія, на переговори з українськими високопосадовцями, і через 10 днів після суперечливої зустрічі в Білому домі між президентом Трампом і його українським колегою Володимиром Зеленським", - пише видання. "Найважливіше, з чим ми поїдемо звідси, - це сильне відчуття того, що Україна готова робити складні речі, так само, як і росіянам доведеться робити складні речі, щоб покласти край цьому конфлікту або принаймні призупинити його в якийсь спосіб", - сказав Рубіо журналістам. (Інтерфакс-Україна)
Президент повертається після візиту в Саудівську Аравію, а українська делегація залишається для переговорів. Президент України Володимир Зеленський завершив візит до Саудівської Аравії, в той час як українська делегація залишилася для переговорів з делегацією США у вівторок 11 березня, повідомляє офіційний телеграм-канал президента. "Цінуємо готовність Саудівської Аравії розвивати економічну співпрацю та інвестувати в Україну. Обговорили ключові сектори для інвестицій, починаючи з безпеки, енергетики та інфраструктури. Однаково бачимо можливості економічного розвитку та взаємодії завдяки відбудові в Україні", - додав Зеленський. (Інтерфакс-Україна)
ЄС надав тимчасовий захист 4,3 млн українцям. Станом на 31 січня 2025 року в країнах Європейського Союзу тимчасовий захист мали майже 4,3 млн українців, які були змушені залишити Україну через повномасштабне вторгнення Росії. Найбільше біженців прийняли Німеччина, Польща та Чехія. Німеччина – 1 170 250 осіб (27,3% від загальної кількості), Польща – 993 015 осіб (23,2%), Чехія – 394 985 осіб (9,2%). Загальна кількість людей під тимчасовим захистом у ЄС у січні 2025 року зросла на 25 530 осіб (+0,6%) у порівнянні з кінцем грудня 2024 року. Водночас у деяких країнах кількість біженців скоротилася. Найбільший відтік зафіксовано у Данії (-2 245; -6,1%). "Громадяни України становлять понад 98,4% усіх прохачів тимчасового захисту в ЄС. Дорослі жінки складають майже половину (44,8%), діти – майже третину (31,8%), тоді як дорослі чоловіки – менше чверті (23,4%)", – зазначає Eurostat. Порівняно з населенням кожної країни ЄС, найвищий показник біженців на тисячу жителів спостерігався в Чехії (36,2), Польщі (27,1) та Естонії (26,0), тоді як середній показник на рівні ЄС становив 9,5 на тисячу осіб. (УП)
Вибори у Гренландії можуть визначити майбутнє референдуму про незалежність. Парламентські вибори в Гренландії, призначені на 11 березня, визначать імена 31 члена її головного законодавчого органу. Найбільший острів у світі є напівавтономною територією Данії. Результати виборів можуть зрештою підготувати основу для наступного референдуму щодо майбутнього контролю над Гренландією, пише видання The Hill. 57 тисяч жителів Гренландії прагнуть зберігати союз із Данією та Фарерами, заявив напередодні гренландський прем’єр-міністр Муте Егеде, реагуючи на ідеї президента США Дональда Трампа про приєднання острова до Сполучених Штатів. "Є деякі питання політики безпеки та оборони, де нам потрібно об’єднатися з іншими країнами, з якими ми вже перебуваємо в союзі", – відзначив він. Егеде додав, що незалежна Гренландія в союзі з Данією та іншою її територією, Фарерськими островами, через нову оновлену угоду "є цілком можливою". Опитування показують, що більшість жителів Гренландії виступають за політичну та економічну незалежність від свого колишнього колоніального правителя, пише агентство Reuters. Між тим, Данія щорічно вкладає в місцеву економіку трохи менше $1 млрд. Острів має багаті, але в основному невикористані, запаси ресурсів. За даними Міністерства внутрішніх справ Гренландії, з 57 тис громадян Гренландії близько 40 500 мають право голосу. На останніх загальних виборах у 2021 році проголосувало близько 27 тис осіб. (VoA)
“Необраному” прем’єр-міністру Канади заборонили брати участь у парламентських дебатах. Марку Карні, наступному прем'єр-міністру Канади, буде заборонено брати участь у парламентських дебатах або голосуванні, оскільки він не отримав своє місце на виборах. Карні змінив Джастіна Трюдо на посаді лідера лібералів після голосування членів партії та незабаром складе присягу прем'єр-міністра. Очікується, що Карні, колишній керуючий Банком Англії, призначить дострокові вибори, оскільки ліберали в парламенті в меншості. Популярність Трюдо впала ближче до кінця його 10-річного перебування на посаді, оскільки канадці боролися з високою вартістю життя, дорогим житлом та кризою охорони здоров'я. Останні дані показують, що 40,3 відсотка канадців підтримують консерваторів і 30,8 відсотка — лібералів. (telegraph)
Іспанський банк пропонує клієнтам торгівлю біткойнами та ефіром. Іспанський банк BBVA заявив в понеділок, що отримав схвалення від регулятора цінних паперів країни і буде пропонувати послуги з торгівлі біткойнами та ефіром в Іспанії. Банк збирається запустити сервіс, який дозволить клієнтам безпечно купувати, продавати та проводити транзакції біткойнів та ефіру через свій додаток. (Reuters)
Новини коротко
Росіяни масовано атакували Одесу дронами.
Українські безпілотники вдарили по кількох нафтових підприємствах РФ.
Ударні безпілотники вранці масовано атакували Москву та Підмосков'я.
США виступили проти жорстких формулювань G7 стосовно Росії, щоб не зашкодити мирним переговорам.
Російські війська закріплюють свої позиції в Курській області та готуються до наступу на Суджу - Інститут вивчення війни (ISW).
США офіційно закривають 83% програм USAID, повідомив державний секретар США Марко Рубіо. Скасовано 5 200 контрактів.
WSJ: США та Китай обговорюють зустріч Трампа та Сі у червні.
Лайка допомагає легше переносити біль і робить людей сильнішими – дослідження.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ