Вісткар #1546
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 27 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
РФ не піде з окупованих територій України, але їх не визнаватимуть російськими, заявляє Келлог
Найскладнішим у врегулюванні буде територіальне питання і в ньому необхідно розрізняти фактичний та юридичний контроль над територіями: РФ не піде з окупованих територій України, але визнавати їх російськими ніхто не буде, заявляє спецпосланець президента США в Україні генерал Кіт Келлог.
"Ви маєте дійти до важкого рівня дискусій. І я думаю, що найскладнішими будуть територіальні питання. Коли ви подивитеся на чотири області – Луганску, Донецьку трохи південніше, а також Запорізьку і Херсонську, то… росіяни повністю контролюють Луганську, але не інші. Отже, питання в тому, як це виглядає, як виглядають територіальні здобутки", - сказав Келлог в ефірі Fox News в середу.
"І тоді ви повинні повернутися до того, що ми називаємо де-факто або де-юре. Де-факто означає, що ви фізично окупуєте територію, вони (російські окупанти – ІФ-У) нікуди з неї не підуть, але ви не переходите до де-юре і не говорите, що ви повністю анексували її, ми віддаємо її вам як частину Росії. Це ті дискусії, які мають відбутися", - додав спецпосланець президента США. (Інтерфакс-Україна)
Більше новин
Європа шукає альтернативу контингенту в Україні. Європейські зусилля зі створення гарантій безпеки для України зміщуються від ідеї з розгортанням контингенту до інших альтернатив, оскільки країни стикаються з політичними та матеріально-технічними обмеженнями, а також з перспективою того, що Росія і США протистоятимуть їхнім планам. Про це у середу, 26 березня, пише агентство Reuters з посиланням на європейських дипломатів. У той час як Лондон і Париж тижнями працювали над планом розгортання тисяч військових в Україні для допомоги в забезпеченні майбутнього припинення вогню, нині, за словами джерел, зростає розуміння того, що розгортання таких сил - "не найімовірніший результат", пише Reuters. Представник адміністрації президента Франції зазначив, що під час переговорів зі Сполученими Штатами офіційні особи продемонстрували зацікавленість у європейському внеску після того, як буде встановлене стале припинення вогню. Втім, деякі європейські союзники не сприймають перспективу розгортання військ без твердих гарантій США і міжнародного мандату. Вони стурбовані вартістю, скороченням живої сили і техніки і, зрештою, перспективою закінчити війною з Росією, додає Reuters. (DW)
Економічна угода між США та Україною може бути підписана наступного тижня - Бессент. Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив у середу, що Україна може підписати економічну угоду наступного тижня, а президент США Дональд Трамп без вагань посилить санкції проти Росії, якщо виникне така необхідність, про це він сказав в інтерв'ю телеканалу Fox News.
"Ми передали завершений документ про економічне партнерство, який зараз розглядається українцями, і ми сподіваємося перейти до повноцінних обговорень і, можливо, навіть отримати підписи наступного тижня", - зазначив міністр. Щодо російських санкцій, Бессент сказав: "Це буде визначатися наступними кроками російського керівництва, чи будуть санкції посилені або послаблені, і президент Трамп, я думаю, без вагань посилить санкції, якщо це дасть йому перевагу на переговорах". (Інтерфакс-Україна)
Уряд Швеції представив план, спрямований на підвищення витрат на оборону до 3,5% ВВП до 2030 року. Премʼєр-міністр Швеції Ульф Крістерссон анонсував найбільший план військового переозброєння країни з часів холодної війни. План передбачає інвестиції в розмірі близько 300 млрд шведських крон (майже $30 млрд), які фінансуватимуться за рахунок позик. В уряді також додали, що планують закупити озброєння на 25 млрд шведських крон ($2,5 млрд), починаючи з 2025 року, з поставкою в 2026—2028 роках. Закупити Швеція планує засоби ППО, безпілотники, реактивну артилерію, засоби індивідуального захисту і боєприпаси. Також уряд пропонує виділити додаткові 96 млрд крон ($9,5 млрд) фінансування на 2025 рік для нового пакету заходів для посилення заходів протидії гібридним загрозам. Шведський уряд має також плани збільшити обсяг військової підтримки України на 2025 рік з 25 млрд крон ($2,5 млрд) до трохи більше 40 млрд крон ($4 млрд). (babel)
Штат Делавер ухвалив законопроект, щоб утримати мільярдерів. Законодавці штату Делавер ухвалили закон про зміни у корпоративному кодексі з тим, щоб уникнути переїзду таких компаній, як Meta, в інші штати, наприклад Техас чи Неваду. Близько 2,2 млн компаній зареєстровано в Делавері, і минулого року на цей штат припав 81% усіх IPO у США. Закон приносить безпосередню користь компаніям, у яких, як в Meta, є акціонер, який має контрольний пакет, у випадку конфлікту інтересів. Закон змінює визначення власника контрольного пакету акцій і ускладнює для міноритарних акціонерів перевірку документації компанії через необхідність робити запити “бухгалтерії”. Закон вже розкритикували як поспішний і як такий, що створено на користь “мільярдерів” та заможних керівників компаній. Свого часу Маск вже перевіз свій SpaceX до Техасу, а Tesla пізніше наслідувала його приклад після голосування акціонерів. Відтоді кілька компаній заявили, що вони планують залишити Делавер. Повідомляється, що Meta також обговорювала реінкорпорацію в Техасі. (qz.com)
Науковці NASA “вражені” незвичайним відкриттям, зробленим марсоходом Perseverance. Йдеться про виявлені темно-сірі сфери, походження яких залишається неясним. Сферичні об’єкти були знайдені в незвичайній скелі, виявленій Perseverance в Брум-Пойнт, розташованій на краю кратера Джезеро, який роботизований марсохід досліджував з моменту прибуття на Марс у лютому 2021 року . Кам’яний зразок виявив наявність “сотень сфер розміром у міліметр”. Об’єкти, які мають темно-сірий колір, що надає їм майже металевого “вигляду”, мають форму від еліптичної до ідеальної сфери.
Цікаво те, що деякі з сферичних утворень містять крихітні дірки, які роблять їх схожими на намистини. Це не перший випадок, коли на Червоній планеті знаходять незвичайні сферули. У подібному відкритті в 2004 році попередник Perseverance, марсохід Mars Exploration Rover Opportunity, виявив невеликі сферичні структури, які вчені NASA назвали “Марсіанські чорниці”. Незважаючи на їх незвичайний, майже штучний вигляд, найвірогідніше пояснення сфер полягає в тому, що вони є конкреціями, геологічним процесом, під час якого накопичення речовини утворюються в результаті взаємодії з підземними водами, які циркулюють через пористі простори в навколишній породі. За певних умов вони також можуть утворюватися, коли крихітні шматочки розплавленої породи швидко охолоджуються, процес, який, як відомо, відбувається одночасно з ударами метеоритів і виверженнями вулканів. (Debrief)
Новини коротко
16 людей постраждали внаслідок атаки БпЛА на Харківщині.
У ніч на 27 березня ППО збила 42 із 86 дронів, балістику спинити не вдалося.
"Укрзалізниця" повідомила, що відновила продаж квитків онлайн після кібератаки. Можливі тимчасові технічні перебої в роботі.
Президент США Трамп оголосив, що з 3 квітня почнуть діяти 25% мита на всі автомобілі, які ввозитимуть у США. Іноземні автозапчастини також оподатковуватимуться за ставкою 25%, навіть якщо автомобілі, в які вони йдуть, зібрані в США.
Чат-бот Grok Ілона Маска зʼявився у Telegram, але не для всіх.
YouTube змінює спосіб підрахунку переглядів у Shorts. Загальна кількість переглядів зросте.
Рух авто Південним мостом із лівого на правий берег частково обмежать до 1 серпня.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ