Вісткар #1548
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 31 березня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Трамп пригрозив Зеленському “великими проблемами”, якщо той відмовиться від угоди про надра
Президент США Дональд Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський хоче відмовитися від угоди про українські надра. Про це Трамп сказав на борту свого літака Air Force One. І додав, що якщо Зеленський це зробить, то “зіткнеться з великими проблемами”, не уточнивши, що саме має на увазі.
За його словами, Зеленський прагне, аби Україна стала членом НАТО, “але він ніколи не стане членом НАТО. Він це розуміє”.
Сполучені Штати пропонують нову угоду про українські копалини, а також нафту й газ, не пропонуючи гарантій безпеки натомість. Київ проситиме змінити угоду, вимагаючи взамін збільшити обсяг американських інвестицій. (Reuters / babel / DW)
Більше новин
Путін розлютив Трампа своїми останніми заявами. Трамп вважає, що такі заяви “не ведуть у правильному напрямку”. Про це він сказав у розмові із NBC News. Перед цим Путін закликав створити в Україні перехідний уряд, щоб фактично усунути Зеленського і чинний кабінет міністрів від влади.
“Якщо Росія і я не зможемо домовитися про припинення кровопролиття в Україні, і якщо я вирішу, що в цьому винна Росія — хоча це може бути і не так — але якщо я вирішу, що винна саме Росія, я введу додаткові тарифи на нафту, на всю нафту, яка надходитиме з Росії”, — пригрозив Трамп. І додав, що якщо “ви купуєте нафту у Росії, то не зможете вести бізнес у США”. За його словами, таке мито становитиме 25% на всю нафту та 25—50% нафтопродуктів. У лютому сам Трамп писав, що Зеленський — “диктатор без виборів” і додав, що йому краще діяти швидше, бо інакше в нього “не залишиться країни”. Пізніше Трамп зробив вигляд, що не казав такого. На початку березня Трамп заявив, що може ввести масштабні санкції проти Росії, зокрема й банківські, і запровадити нові мита. (babel)
Трамп стверджує, що “є методи” для того, щоб балотуватися на третій термін у Білому домі. Незважаючи на те, що це заборонено 22-ю поправкою Конституції, президент Дональд Трамп не виключив можливості балотуватися на третій термін у Білому домі. Він говорив про це під час інтерв’ю NBC News. Трамп сказав, що існують “методи”, які дозволять йому залишитися на посаді. “Багато людей хочуть, щоб я це зробив”, – сказав Трамп, додавши, що “зосереджений на поточному моменті” і “ще надто рано про це думати”. Трампа запитали про можливий сценарій, за яким віцепрезидент Джей Ді Венс балотуватиметься на посаду, після чого передасть повноваження Трампу. Американський лідер відповів, що “це один із варіантів”. (independent / РС)
У Росії заявили про початок переговорів зі США щодо рідкісноземельних металів. Росія і Сполучені Штати Америки розпочали обговорення спільних проєктів у сфері рідкісноземельних металів, повідомив голова Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) Кирило Дмитрієв. Раніше керівник РФПІ зазначав, що Росія володіє значно більшими запасами рідкісноземельних металів, ніж Україна, і може розвивати співпрацю в цій сфері як зі США, так і з іншими країнами. Раніше повідомлялося, що президент РФ Путін націоналізував найбільшого виробника рідкісноземельних металів у країні – Солікамський магнієвий завод – і передав його держкорпорації “Росатом”, яку контролює близьке до Кремля оточення. На тлі цього Путін провів нараду щодо розвитку галузі і заявив, що РФ має більше рідкісноземельних металів, ніж Україна. (РС)
Японія надасть криптоактивам юридичний статус фінансових продуктів. Агентство фінансових послуг Японії (FSA) планує переглянути Закон про фінансові інструменти та біржі, щоб надати криптоактивам юридичний статус як фінансових продуктів, повідомило в неділю ділове видання Nikkei. У рамках цього кроку криптоактиви будуть поставлені під обмеження на інсайдерську торгівлю, які забороняють купівлю та продаж на основі нерозкритої внутрішньої інформації, повідомляє Nikkei. Уже в 2026 році FSA подасть до парламенту законопроект про внесення змін до Закону про фінансові інструменти та біржі, повідомляє видання. (Reuters)
Інвестиції Microsoft у Великій Британії на суму 2,5 млрд фунтів під загрозою через неможливість підключення до електромережі. В Microsoft заявили, що успіх проектів центрів обробки даних в Уельсі та Північній Англії залежить від того, чи зможе компанія отримати доступ до електромережі. Оператор National Grid повідомив, що підключення не може бути гарантовано “раніше 2035 року”. Навіть якщо проблеми з підключенням до мережі будуть вирішені, Microsoft та інші компанії все одно матимуть проблеми через високі ціни на електроенергію. Все це завдає удару по сподіванням лейбористів залучити у Велику Британію масштабні проекти центрів обробки даних, які вважаються ключовими для планів уряду Стармера поставити штучний інтелект (ШІ) в центр сфери суспільних послуг. Раніше прем’єр-міністр оголосив про нову мантру Уайтхолла - не витрачати час державних службовців на “завдання, з якими цифрові технології або штучний інтелект можуть справлятися краще”. (telegraph)
Марсохід NASA Curiosity виявив найскладніші органічні молекули, коли-небудь знайдені на Червоній планеті. Це відкриття є одним із найважливіших знахідок у пошуках доказів минулого життя на Марсі. Це пояснюється тим, що принаймні на Землі відносно складні молекули вуглецю беруть участь у процесах життя. Ці молекули насправді можуть бути фрагментами жирних кислот, які знаходяться, наприклад, у мембранах клітин. Органічні молекули, знайдені Curiosity, складаються з атомів вуглецю, пов’язаних у довгі ланцюжки, з іншими елементами, пов’язаними з ними, як-от водень і кисень. Вони походять із скелі Камберленд віком 3,7 млрд років, яку марсохід знайшов на ймовірно висохлому дні озера в кратері Гейл на Марсі. Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the National Academies of Science. Серед молекул були такі, що містять 10-12 атомів вуглецю і 22-26 атоми водню. Вони відомі як алкани, які підпадають в групу хімічних сполук, відомих як вуглеводні. (The Conversation)
18 млн тонн літію вартістю $540 млрд знайдено в США. Озеро Солтон, розташоване в окрузі Імперіал на півдні Каліфорнії, містить одне з найбільших у світі родовищ літієвої ропи. Вчені ідентифікували запаси у 18 млн тонн літію, похованих під каламутними водами найбільшого озера штату. Дослідження, фінансоване міністерством енергетики, показало, що в озері міститься набагато більше літію, ніж передбачалося раніше — попередньо запаси оцінювалися в 4 млн тонн. Зараз США значною мірою залежать від імпорту літію, особливо з Китаю, Австралії та Південної Америки. Видобуток літію з озера Солтон передбачає необхідність вирішити кілька технічних та екологічних проблем. (IE)
Перша запущена з Європи орбітальна ракета впала після зльоту. Це сталося під час тестового запуску з космодрому в Норвегії. Ракета Spectrum через 30 секунд після початку польоту втратила контроль і впала в море. Запуск мав на меті розширити можливості Європи для запуску супутників і був першою спробою здійснити орбітальний польот після запуску з материкової Європи.
Незважаючи на невдачу, Isar Aerospace, німецький стартап, який розробив ракету, заявив, що запуск дав цінні дані. “Тепер настав час проаналізувати всі дані, вивчити, повторити і повернутися на стартовий майданчик якомога швидше”, — сказав генеральний директор Деніел Метцлер. Друга і третя ракети вже готуються до запуску. (independent)
Новини коротко
Міністерство оборони України створило управління космічної політики.
Уряд працює над “комплексною програмою” з метою запобігти масовій еміграції після війни.
Кількість загиблих внаслідок потужного землетрусу, що стався в центральній частині М’янми, зросла до 1 002, ще 2 376 людей зазнали поранень.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ