Вісткар #1551
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 3 квітня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Нові мита Трампа: 20 відсотків - для ЄС, 34 - для Китаю
Президент США Дональд Трамп оголосив у середу, 2 квітня, про запровадження базового мита на імпорт з усіх країн на рівні 10 відсотків, зокрема й з України, а також про підвищення тарифних ставок для десятків країн.
Сполучені Штати стягуватимуть, зокрема, 34% мита на імпорт з Китаю, 20% мита на імпорт з Європейського Союзу, 26% - з Південної Кореї, 24% - з Японії, 27% - з Індії і 32% - з Тайваню.
При цьому у списку зі 180 країн, щодо яких запроваджено нові митні тарифи, відсутня Росія. Офіційний представник Білого дому пояснив, що Росії "немає в цьому списку, тому що санкції через війну в Україні вже призвели до того, що торгівля між двома країнами дорівнює нулю".
Трамп оголосив надзвичайний стан національної економіки, щоб запровадити митні тарифи, які, як очікується, принесуть сотні мільярдів доларів щорічного доходу. Він пообіцяв, що завдяки цим митам до Сполучених Штатів повернуться робочі місця на заводах. "Нашу країну і її платників податків обкрадали понад 50 років, - сказав Трамп, виступаючи в Білому домі. - Але цього більше не буде". (DW)
Більше новин
В уряді США рекомендують країнам утриматися від зворотніх заходів на запровадженні Трампом мита. Міністр фінансів США Скотт Бессент застеріг торговельних партнерів США від відповіді на нові мита, які запровадив президент Дональд Трамп, повідомляє Bloomberg. "Я б не намагався мститися. Поки ви не відповісте, це буде найвищій рівень", - сказав він. У своєму інтерв'ю міністр зауважив, що деякі країни вже звернулися до США, аби почати переговори. Бессент зазначив, що адміністрація Трампа "дасть деякий час на те, щоб все налагодилось", а потім "побачить, куди все іде". (Інтерфакс-Україна)
Імпортні мита США не поширюються на алюміній, сталь, напівпровідники. Наголошується, що на сталь, алюміній, автомобілі і так були оголошені інші мита США, тому в цьому випадку в Білому домі вирішили не вживати додаткових заходів. Не торкнуться відповідні мита і міді, фармацевтичної продукції, напівпровідників і виробів з пиломатеріалів, проти яких, як очікується, США незабаром запровадять окремі мита. (Інтерфакс-Україна)
У ЄС заявили про контрзаходи на мита США. Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала мита президента США Дональда Трампа серйозним ударом по світовій економіці і заявила, що ЄС готовий відповісти контрзаходами, якщо переговори з Вашингтоном зазнають невдачі. Базова митна ставка на імпорт усіх іноземних товарів до США становитиме для країн Євросоюзу 20%. У Міжнародному валютному фонді раніше заявили, що прагнення президента США Дональда Трампа до запровадження масштабних тарифів створює велику невизначеність і підриває впевненість, але навряд чи спровокує рецесію в найближчій перспективі. (РС)
Китай закликає США негайно скасувати тарифи, обіцяє помсту. Міністерство торгівлі Китаю у зв’язку з оголошенням про масштабні мита для всіх торгових партнерів США по всьому світу повідомило, що "Китай рішуче виступає проти цього і вживатиме контрзаходів для захисту своїх прав та інтересів". Президент США Дональд Трамп оголосив, що запроваджує 34-відсоткові мита на імпорт з Китаю на додаток до 20%, які він запровадив раніше цього року. Таким чином загальний обсяг нових мит досягне 54% і наблизиться до 60%, якими він погрожував під час передвиборчої кампанії. Трамп також підписав указ про закриття торгової лазівки, відомої як "de minimis", яка дозволяла безмитно ввозити в США товари низької вартості з Китаю та Гонконгу. (УП)
Лагард закликала ЄС відмовитися від принципу одностайності у голосуваннях. Президент Європейського центрального банку Крістін Лагард закликала ЄС відмовитися від права вето однієї країни, запропонувавши запровадити голосування більшістю для підвищення конкурентоспроможності блоку. Лагард підкреслила, що "ширше застосування голосування кваліфікованою більшістю буде більш демократичним". Право вето окремих країн залишається однією з ключових перешкод для ефективного ухвалення рішень у ЄС. Лагард таким чином підтримала ідею свого попередника на посаді голови ЄЦБ Маріо Драгі щодо розширення механізму голосування кваліфікованою більшістю. У березні FT повідомляло, що рішуче небажання Будапешта продовжити низку санкцій ЄС проти Росії призвело до активізації обговорень серед держав-членів потреби того, аби позбавити Угорщину права голосу при ухваленні ключових рішень. (Bloomberg / УП)
Трамп щойно довів, що Brexit - найкраще рішення, яке коли-небудь ухвалювала Британія. Для тих, хто все ще запитує, які переваги приніс Brexit, тепер у нас є вирішальна відповідь. Це дозволило Великій Британії уникнути найгіршої з тарифних воєн Дональда Трампа — і в середньостроковій перспективі це може принести надзвичайні дивіденди, йдеться у статті Метью Лінна у виданні The Telegraph. Коли Трамп оприлюднив свої глобальні тарифи, Сполучене Королівство опинилося на нижньому місці списку. Це були не зовсім ті “нульові бали”, які ми часто отримуємо на Євробаченні, але наші експортери зіткнуться лише з 10-відсотковим митом з усього, що вони продають у США. Це менше, ніж у більшості інших країн світу. І, мабуть, найголовніше, це була лише половина від 20%, накладених на ЄС. Звичайно, це все одно буде боляче. Сполучені Штати є нашим найбільшим експортним ринком, і збори зменшать попит. Незважаючи на це, немає сумніву, що ми відбулися відносно легко. І ми можемо подякувати Brexit за це — з трьох причин. По-перше, якби ми все ще були частиною блоку або навіть Митного союзу, ми б негайно зіткнулися з 20-відсотковою тарифною ставкою, що вдвічі вище, ніж зараз. Далі ЄС майже напевно почне безглузду тарифну війну око за око. ЄС запровадить мита у відповідь, що спонукатиме Білий дім до чергового підвищення зборів... В ЄС у нас не було б іншого вибору, як погодитися з цим. Натомість сер Кейр Стармер і його канцлер Рейчел Рівз повинні зрозуміти, що немає сенсу намагатися принизити Трампа або змусити його відступити. Не вийде. Наші тарифи залишаться на рівні 10 відсотків, і ми навіть зможемо домовитися про їх зниження або повністю скасувати їх, що ЄС вважає неможливим. Зрештою, це означатиме, що британська промисловість тепер має явну конкурентну перевагу над рештою Європи. Для американців скотч буде дешевшим за коньяк, а Burberry дешевшим за Hermes. Тепер для виробників з ЄС буде потужний стимул нарощувати виробництво у Великобританії продукції, яку вони продають в США. Звичайно, тарифи все одно завдадуть шкоди світовій економіці. По суті, це величезне підвищення податків, яке платитимуть американські споживачі. Вони залишать міжнародну економіку в набагато гіршому стані, ніж вона була. Незважаючи на це, Сполучене Королівство явно врятувалося відносно легко. І за це маємо завдячувати виходу з ЄС. (telegraph)
Продажі Tesla помітно впали. Продажі Tesla впали на приголомшливі 13 відсотків у першому кварталі 2025 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. Компанія заявила, що за перші три місяці року випустила загалом 362 615 автомобілів. Tesla також повідомила, що поставила загалом 336 681 автомобіль, що на 12,9 відсотка менше порівняно з першим кварталом 2024 року. Це був найгірший звіт Tesla про виробництво та постачання за останні три роки. Курс акцій Tesla впав майже на 36% від своєї вартості з початку року. Падіння “знищило” майже $460 млрд капіталізації компанії та скоротило на понад $100 млрд капітал Ілона Маска. Продажі Tesla в Європі в січні та лютому впали майже на 43% порівняно з аналогічним періодом минулого року. У Китаї продажі падали протягом більшої частини кварталу до останнього тижня, коли кількість реєстрацій страхування транспортних засобів різко зросла. (theverge)
Новини коротко
Увечері 2 квітня російські війська атакували Кривий Ріг на Дніпропетровщині. Щонайменше чотири людини загинули.
Переговірник Путіна зустрівся у Вашингтоні зі спецпредставником Трампа — Reuters.
Справа про закупівлю яєць по 17 гривень для ЗСУ: підозри оголосили пʼятьом людям.
Компанія Amazon залишила заявку на придбання TikTok у США.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ