Вісткар #1553
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 7 квітня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Новий проєкт угоди про мінеральні ресурси почнуть обговорювати наступного тижня
Українська делегація вирушить наступного тижня до Вашингтона на переговори щодо нового проєкту угоди про копалини, повідомляє Associated Press (AP).
"У лютому сторони готувалися підписати рамкову угоду, але план був зірваний після суперечливої зустрічі в Овальному кабінеті між президентом США Дональдом Трампом, віце-президентом Джей-Ді Венсом і президентом України Володимиром Зеленським", - нагадує AP.
Після кількох тижнів мовчання щодо статусу угоди Вашингтон надіслав Києву новий проект, який виходить за рамки початкового варіанту.
"Незрозуміло, чому США вирішили обійти підписання рамкової угоди і натомість просунули більш комплексний проект угоди, який, ймовірно, потребуватиме ратифікації українським парламентом", - зазначають в AP.
Попередня версія рамкової угоди, отримана агентством Associated Press, містила плани щодо створення інвестиційного фонду, яким би спільно володіли та управляли Сполучені Штати та Україна, з метою підтримки відновлення зруйнованої війною економіки України.
Рамкова угода, яка так і не була підписана, передбачала, що доходи від її природних ресурсів надходитимуть до фонду і використовуватимуться для відновлення країни, а не передачу права власності або контролю над цими ресурсами Сполученим Штатам. (Інтерфакс-Україна)
Більше новин
У Білому домі пояснили, чому не запровадили мита щодо РФ. Сполучені Штати Америки не запроваджували нові мита на товари з Росії, оскільки зараз тривають переговори щодо мирного врегулювання війни в Україні. Про це у неділю, 6 квітня, у коментарі телеканалу ABC заявив директор Національної економічної ради Білого дому Кевін Хассетт. "Зараз тривають переговори з РФ та Україною, і я думаю, що президент вирішив не змішувати ці два питання (мита та переговори. - Ред.)... Росія зараз перебуває у процесі мирних переговорів, які впливають на тисячі та тисячі життів, на цьому зараз сфокусувався президент Дональд Трамп", - сказав він. Також Хассетт зазначив, що рішення Трампа поки не вводити нові мита на російські товари не означає, що до РФ в майбутньому буде інше ставлення, ніж до інших держав. (DW)
Україна отримала ще 5 тисяч терміналів Starlink від Польщі. Їх передадуть у лікарні, школи, об’єкти критичної інфраструктури. В Україні вже працюють понад 50 тисяч таких терміналів, більшість із них отримали від Польщі. В міністерстві цифровізації Польщі у березні заявили, що від початку повномасштабного вторгнення Росії витратили майже $83 млн на Starlink для України. (LB.ua)
Кількість прохань про притулок у ФРН у першому кварталі знизилася на 41%. Німеччина опинилася за цим показником на третьому місці в ЄС, пише видання Welt am Sonntag. Про притулок найчастіше клопотали громадяни Сирії (24 відсотка) Афганістану (16 відсотків) та Туреччини (11 відсотків), зазначає видання. Лідером стала Франція, де з 1 січня до 31 березня поточного року було подано 40 871 заявку. На другому місці - Іспанія з показником 39 318 клопотань від біженців. У Німеччині ж у першому кварталі 2025 року подали 37 387 клопотань. У кінці списку опинилися Словаччина, де подано 37 прохань про притулок, та Угорщина, де прийняли 22 клопотання про притулок. У цих країнах влада реалізує особливо жорстку міграційну політику. Загалом у ЄС, Швейцарії та Норвегії подано на 19 відсотків менше заяв, ніж за той же період минулоріч. (DW)
Державні школи Нью-Йорка не припинятимуть практики різноманітності, рівності та інклюзії. Представники штату Нью-Йорк повідомили адміністрації Трампа, що вони не виконуватимуть її вимоги припинити практику різноманітності, рівності та інклюзії (DEI) в державних школах, попри погрози адміністрації припинити федеральне фінансування освіти. Про це пише Associated Press. Заступник комісара Департаменту освіти штату Нью-Йорк Деніел Мортон-Бентлі заявив у листі до федерального Департаменту освіти, що чиновники штату не вірять, що федеральне агентство має повноваження висувати подібні вимоги. “Немає федеральних законів або законів штату, які б забороняли принципи DEI”, — зазначив Мортон-Бентлі. У четвер, 3 квітня, адміністрація Дональда Трампа наказала школам K-12 (освітня модель, що забезпечує навчання від дитячого садка і до 12 класу, — ред.) по всій країні підтвердити протягом десяти днів, що вони дотримуються федеральних законів про громадянські права та припиняють будь-яку дискримінаційну практику DEI. Це стало умовою для отримання федеральних грошей. Як пише Associated Press, федеральне фінансування становить приблизно 6% від загального фінансування нью-йоркських шкіл K-12. (ДМ)
Школярам в Британії на уроках англійської розповідають, що французька героїня Жанна д'Арк могла бути небінарною особою. Дітей в середній школі у Великій Британії вчать, що Жанна д’Арк могла бути “небінарною”. Це формулювання викликало обурення серед деяких представників академічної спільноти. Жанна д'Арк, народжена селянкою приблизно в 1412 році, стала лицарем і, зрештою, святою покровителькою Франції після того, як допомогла відбити спробу англійців завоювати її країну. Вона привела французьку армію до перемоги під час облоги Орлеана в 1429 році, переломного моменту Столітньої війни між Францією та Англією. Відомо, що Жанна мала коротке волосся та носила чоловічий одяг, що було ключовим фактом проти неї під час суду за єресь у 1431 році, який зрештою призвів до її спалення на вогнищі. “Жанна д’Арк воювала як жінка і померла як жінка”, — сказав виданню The Telegraph Роберт Томбс, почесний професор історії Франції в Кембриджському університеті. Між тим, зображення Жанни як небінарної людини та звернення до неї відповідними займенниками було на афіші для п’єси 2022 року в театрі The Globe. В театрі захищали своє рішення і наполягали, що Шекспір схвалив би це. Письменниця Дж. К. Роулінг висміяла ці дії театру. (dailymail)
У мережі критикують новий підручник з історії України для 11 класів. Найбільше обурення у історика Марії Воротило виклало те, що підручник з історії закінчується подіями 2024 року. “"Насправді між істориками є своєрідна домовленість – ми не обговорюємо професійно події, яким менш як п'ять років. Бо минуло занадто мало часу, ми ще не є об’єктивними, не всі наслідки можуть бути очевидними. А якщо говорити про Україну, такі “молоді” події є ще й дуже тригерними”, – пояснює Воротило. За словами Воротило, дивно обговорювати з дітьми події, учасниками яких були самі діти. Учителька також додає, що немає сенсу обговорювати воєнні дії без карт. За словами нардепа Ірини Геращенко, у книзі “ні слова про непідготовку до війни, Стамбульські домовленості, арешти бойових командирів, яйця по 17 гривень тощо”. Генеральний директор Музею Голодомору Леся Гасиджак водночас пише про компетентність та фах авторів підручників. “Я не розумію, як “український журналіст, сценарист, продюсер, пропагандист, автор документально-історичних проєктів може бути автором підручника з історії України?”. (village)
Новини коротко
ППО стало важче збивати модернізовані російські балістичні ракети.
Кількість жертв ворожого удару по Кривому Рогу зросла до 20.
Кабмін затвердив новий правопис кримськотатарської мови, розроблений на основі латинського алфавіту.
Іран відкидає вимогу США про прямі переговори і привів війська в стан підвищеної готовності.
Українка Таїсія Онофрійчук здобула три "золота" на етапі Кубка світу з художньої гімнастики.
Перша в історії місія космічних туристів навколо полюсів Землі успішно завершилася.
Президент США Дональд Трамп підписав указ про продовження роботи застосунку TikTok у США ще на 75 днів.
7 квітня у християн східного обряду в Україні розпочинається Вербний тиждень.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ