Вісткар #1554
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 8 квітня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Президент підписав закон про “захист добросовісних набувачів”
Президент Володимир Зеленський 7 квітня підписав законопроєкт № 12089 “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача”.
Проєкт закону пропонує обмежити до 10 років термін повернення в державну чи комунальну власність незаконно відчужених у приватну власність земельних ділянок. Тобто після закінчення цього терміну всі такі ділянки залишаться у приватній власності без можливості повернення державі чи громадам.
Окрім того, у разі, якщо суд ухвалить рішення повернути ділянку назад у власність державі чи громаді, то вони будуть зобов’язані компенсувати приватному власнику її ринкову вартість.
Підтримати цей документ закликала Європейська Бізнес Асоціація. Там стверджували, що закон покликаний посилити права добросовісних набувачів та запобігати втраті активів власниками через минулі помилки чи неточності. На думку бізнес-спільноти, це сприятиме посиленню правової стабільності та захисту інвестицій.
Як наголошує рух “Чесно”, законопроєкт передбачає винятки для земель стратегічного значення, об’єктів критичної інфраструктури, природоохоронного фонду та культурної спадщини, однак містить нюанси, які ускладнюють або унеможливлюють таке повернення. Також він не враховує, що межі земель природоохоронного фонду чи культурної спадщини часто не визначені чітко і не зафіксовані в Державному земельному кадастрі.
“Крім того, запропоновані у законопроєкті формулювання можуть ускладнити повернення майна та земель на тимчасово окупованих РФ територіях України, хоча на це прямо вказало головне юридичне управління Верховної Ради”, — додали в організації. Ще в березні правозахисна організація Transparency International Ukraine закликала президента ветувати закон. Юристи переконані, що затверджене обмеження в 10 років фактично легалізує незаконне відчуження у держави або громади майно через шахрайські схеми та зловживання службових осіб. Там наводили приклад, що якби цей закон запрацював раніше, столична громада не змогла б повернути землі навколо Музею народної архітектури у Пирогові, а держава — садибу Терещенка на Житомирщині. На сайті президента навіть була опублікована петиція з закликом ветувати закон — вона набрала необхідні 25 тис голосів для розгляду. На неї досі не відповіли. (babel)
Більше новин
Європейський Союз запропонував Сполученим Штатам Америки взаємні нульові мита на промислові товари. Про це заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. “Європа готова до переговорів зі США. Ми запропонували нульові тарифи на промислові товари. Бо ми завжди готові до хорошої угоди”, — зазначила вона. Водночас фон дер Ляєн підкреслила, що Євросоюз також готовий відповісти контрзаходами й захистити себе від непрямих наслідків американських мит через переорієнтацію торгівлі. Разом з тим в ЄС заявили, що вже наступного тижня почнуть стягувати мита на деякі імпортовані зі США товари. Як підкреслює Reuters, цього тижня ЄС, ймовірно, схвалить початковий пакет контрзаходів на імпорт зі США у відповідь на тарифи Трампа на сталь та алюміній, а не на недавні ширші “взаємні” мита. (babel)
Президент Дональд Трамп і міністр оборони Піт Хегсет пообіцяли вперше в історії виділити оборонний бюджет в $1 трлн. Під час прес-конференції з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху в понеділок Трамп заявив, що майбутній бюджет становитиме “близько” $1 трлн. Хегсет пішов далі в дописі X у понеділок увечері, сказавши, що “СКОРО: перший ТРІЛЬЙОН доларів бюджету Dept of Defense”. Ця сума буде значним збільшенням порівняно з $892 млрд, виділеними Конгресом на програми національної оборони цього року, які включають Пентагон, розробки ядерної зброї та програми безпеки в інших агентствах. Хегсет також планує скоротити десятки тисяч цивільних співробітників департаментів по всьому світу, оскільки Пентагон починає роботу над тим, що, як очікується, включатиме консолідацію внутрішніх і закордонних баз. Трамп не уточнив, чи буде 1 трильйон доларів призначений виключно для Пентагону чи загального бюджету національної оборони, який включає інші агентства. "Ніхто не бачив нічого подібного", - сказав Трамп журналістам. "Ми повинні будувати нашу армію, і ми дуже усвідомлюємо витрати, але армія - це те, що ми повинні будувати. І ми повинні бути сильними, тому що зараз є багато поганих сил". (Politico)
У МЗС відповіли на пропозицію “змиритись з втратою територій”. Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий прокоментував скандальне інтерв’ю американської конгресвумен Вікторії Спартц, у якому вона, зокрема пропонувала українцям змиритися з втратою територій, які окупувала РФ.
У цьому інтерв’ю Спартц заявляла, що "не розуміє", як Україна "може вимагати збереження всіх територій". У відповідь речник МЗС України заявив: "На відміну від Вікторії, всі наші землі завжди були і залишаться українськими". Спартц також закликала український народ обрати нового лідера в прагненні до міцного миру, оскільки, на її думку, з Володимиром Зеленським українці "втратять решту країни". (ЄП)
Понад 50 країн проведуть переговори зі США після тарифів Трампа. США готуються до серії переговорів з більш ніж півсотнею країн стосовно тарифів, запроваджених президентом Трампом, повідомив міністр фінансів США Скотт Бессент. "Понад 50 країн відреагували відкрито і позитивно на історичну дію президента США Дональда Трампа зі створення справедливішої, процвітаючої системи світової торгівлі. Ми з нетерпінням чекаємо змістовних переговорів із ними найближчими тижнями", - написав він в Х. На думку Бессента, Китай вирішив "ізолювати себе", оскільки він ввів додаткові тарифи на імпорт американських товарів. (Інтерфакс-Україна)
Регулювання цін на ліки може загрожувати аптекам у малих населених пунктах. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував заходи уряду з регулювання цін на ліки. Він назвав доступ до ліків в умовах воєнного стану “одним із пріоритетів захисту прав людини” і вважає постанову Кабінету міністрів №168 про зниження цін на лікарські засоби “логічним кроком” у відповідь на зростання соціального запиту щодо регулювання фармацевтичного ринку. Водночас він зазначив, що проєкт постанови не надходив на його розгляд, “тому що деякі аспекти викликають занепокоєння”. “Наприклад, … існує ризик, що частина аптечних закладів, особливо в малих населених пунктах, може втратити економічну спроможність працювати. Це створює реальну загрозу скорочення аптечної мережі у віддалених регіонах – там, де й без того доступ до медичних послуг є обмеженим”, – заявив він. Документ не тільки запроваджує граничні рівні надбавок і розширює контрольні повноваження державних органів, але і забороняє маркетингові виплати аптекам від виробників. Водночас, саме ці виплати були одним із ключових джерел доходу для багатьох аптек і дистрибʼюторів, особливо малих. (РС)
Контрольна допінг-проба Михайла Мудрика була також позитивною. За інформацією футбольного журналіста Ігоря Циганика, яку цитує Sport.ua, допінг-проба "B" гравця збірної України та лондонського клубу Chelsea Михайла Мудрика виявилася позитивною. У грудні стало відомо, що український футболіст був відсторонений від спорту через виявилений у пробі "А" мельдоній. Гравець заперечив свідоме вживання заборонених речовин. Інформацію щодо проби “В“ не оприлюднили на прохання адвокатів футболіста. Мудрику загрожують 4 роки поза професійним футболом. (LB.ua)
Новини коротко
ППО збила менше п'ятої частини ворожих дронів та не спинила балістику, постраждали три регіони.
Президент підтвердив перебування ЗСУ в Бєлгородській області.
Велика Британія хоче оптимізувати уряд — і закрити сотні держустанов.
Анонімний акаунт у Х опублікував некоректну цитату про те, що президент США Дональд Трамп нібито думає призупинити дію мит на 90 днів і спричинив цим різкі коливання на фондових ринках.
У Києві запрацював онлайн-запис до першого класу через “Портал послуг”, повідомляє КМДА.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ