Вісткар #1555
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 9 квітня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Коаліційні переговори у Німеччині завершено, Мерц стане канцлером 6 травня
Соціал-демократична партія та Християнсько-демократичний союз досягли остаточної домовленості щодо коаліційної угоди у парламенті. Результати переговорів, внаслідок яких буде сформовано більшість у Бундестазі та представлено новий склад уряду, можуть оголосити вже опівдні 9 квітня.
Фрідріх Мерц таким чином виконає свою обіцянку щодо досягнення принципової домовленості з коаліційними партнерами до Великодня. Голосування, що має підтвердити його обрання канцлером Німеччини, ймовірно, відбудеться 6 травня.
Уряд Олафа Шольца було відправлено у відставку 25 березня водночас з початком роботи нового скликання Бундестагу - проте до оголошення нового кабінету міністрів він виконуватиме свої обов'язки. (LB.ua)
Більше новин
Трамп анонсував масштабне скорочення державних витрат. Президент США Дональд Трамп заявив, що під час зустрічі зі спікером Палати представників дав чіткий сигнал щодо необхідності скорочення державних витрат. "Я дав їм зрозуміти, що я за значне скорочення видатків! Ми збираємось скоротити витрати, сподіваємось, на суму понад $1 трлн, і всі ці кошти підуть в "Єдиний, Великий, Прекрасний Білль". Я, разом з членами Палати представників і сенаторами, буду наполегливо домагатися проведення цих масштабних скорочень витрат, але ми повинні ухвалити законопроект вже зараз. Зробимо Америку знову великою!" – написав Трамп в соцмережі Х у середу. (Інтерфакс-Україна)
Трамп заявив, що США отримують майже $2 млрд на день від мит. “Ми отримуємо майже $2 млрд на день у вигляді тарифів... і нам дуже добре вдається укладати, я називаю їх індивідуальними угодами”, — сказав Трамп у Білому домі. "Прямо зараз Японія летить сюди, щоб укласти угоду, Південна Корея летить сюди, щоб укласти угоду, а інші летять сюди", - додав він.
Раніше речниця Білого дому Каролайн Лівітт повідомила журналістам, що майже 70 країн звернулися до Трампа, щоб розпочати переговори щодо мит. Лівітт сказала, що Трамп зустрівся зі своєю торговою командою раніше у вівторок. “Він наказав їм укладати індивідуальні торгові угоди з кожною країною, яка звертається до адміністрації”, — додала вона. Відповідаючи на запитання про те, чи планує Трамп відкласти введення деяких мит, Лівітт сказала, що президент дав зрозуміти, що не розглядає відстрочок, і очікує, що мита набудуть чинності. (АА)
МВФ досяг попередньої угоди з Аргентиною про надання допомоги на $20 млрд. Міжнародний валютний фонд повідомляє, що він досяг попередньої угоди на рівні персоналу з Аргентиною щодо пакету фінансової допомоги в розмірі $20 млрд, надаючи бажану відстрочку президенту-лібертаріанцю Хав’єру Мілею, який намагається скасувати старий економічний порядок в країні. Пакет допомоги все ще потребує остаточного схвалення виконавчої ради МВФ. Рішення фонду є порятунком для президента Мілея, який знизив інфляцію та стабілізував економіку Аргентини за допомогою програми жорсткої економії вільного ринку. Щоб досягти першого профіциту бюджету в Аргентині за майже два десятиліття, Мілей звільнив тисячі держслужбовців і скасував субсидії та контроль над цінами. Але без готівки від міжнародного кредитора він не зміг відновити валютні резерви Аргентини необхідні йому для погашення боргів і скасування давнього суворого валютного контролю в країні. Валютний контроль заважає компаніям відправляти прибутки за кордон, перешкоджаючи іноземним інвестиціям. (Independent)
Котирування нафти оновили чотирирічні мінімуми на тлі суперечок США і Китаю. Котирування нафти еталонного сорту Brent опускалися ввечері 8 квітня до рівня близько $61,5 за барель. Це найнижчий показник за більш як чотири роки – востаннє на такому рівні біржові ціни “чорного золота” перебували в березні 2021 року. Падіння ціни цієї сировини відбувається на тлі обвалу фондових ринків, яке триває з 3 квітня. Китай ініціював процедуру консультацій зі США у Світовій організації торгівлі (СОТ) у зв’язку із запровадження Вашингтоном нових імпортних мит. Пекін оскаржує мита, які набрали чинності в квітні: 10% для всіх країн і 34% для китайських товарів. Китайська сторона вважає, що ці заходи порушують зобов’язання США за положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року, а також за Угодами про митну оцінку та про субсидії й компенсаційні заходи. Якщо сторони не досягнуть угоди впродовж 60 днів, Китай може вимагати створення арбітражної групи. СОТ не має повноважень нав’язувати свої рішення. У відповідь на дії США міністерство фінансів Китаю оголосило про запровадження додаткових мит у розмірі 34% на всі американські товари та обмеження на експорт деяких рідкісноземельних металів. У відповідь Трамп заявив, що якщо Китай не скасує 34% мита до 8 квітня, Вашингтон запровадить додаткові мита 50% на додаток до вже оголошених заходів. (РС)
Meta припинила роботу програми фактчекінгу у Facebook, Instagram і Threads на території США. Натомість почнуть зʼявлятися перші Community Notes – «примітки спільноти», як у соцмережі X (Twitter) Ілона Маска. Жодні штрафи до таких нотаток користувачів не застосовуватимуть – тобто не будуть знижувати охоплення чи блокувати контент. В Meta так хочуть зменшити цензуру й відновити “свободу слова”. За словами CEO Meta Марка Цукерберга, системи, які створила компанія для модерації, роблять занадто багато помилок. Також фактчекери стали занадто політично упередженими. Також компанії Meta Platforms і Amazon скоротили свої програми DEI щодо різноманітності та інклюзії напередодні повернення Дональда Трампа на посаду президента США. (village)
Акції Apple впали на 23%, Microsoft знову стала найдорожчою компанією. На момент закриття торгів у вівторок ринкова вартість Microsoft становила $2,64 трлн, Apple - $2,59 трлн. За оцінками аналітиків, Apple найсильніше за інші компанії постраждає від запровадження високих мит на імпорт товарів з КНР, оскільки значна частина продукції Apple виробляється в Китаї. Експерти UBS вважають, що ціни на iPhone 16 Pro Max у США можуть підскочити на $350. (Інтерфакс-Україна)
Компанія вибачилася за оголошення про роботу в Лондоні, у якому говориться, що “розглядатимуться лише іммігранти з Індії”. Британська Avantao Technologies наймала інженера DevOps у штаб-квартиру компанії в Ілфорді, Англія. З оголошення, опублікованого на популярному рекрутинговому сайті, було зрозуміло, що кандидати, які народилися у Великобританії, не розглядаються. Пізніше компанія назвала оголошення “помилкою”, допущеною співробітником. “Ми не могли відкликати його, оскільки це була помилка працівника, який опублікував це, а потім поїхав у відпустку”. (dailymail)
Новини коротко
Увечері 8 квітня російські війська масовано атакували безпілотниками Дніпро та Харків.
Кабмін оновив правила підготовки аспірантів і докторантів.
Президент США Трамп підписав виконавчі укази, спрямовані на збільшення видобутку вугілля та підтримку вугільних електростанцій, що планувалися до закриття.
Статки Трампа зменшилися на $500 млн через мита, які він увів.
Президент Венесуели Ніколас Мадуро оголосив надзвичайний економічний стан на 60 днів.
У Домінікані через падіння даху нічного клубу загинули понад 70 людей.
Оголосили шортліст Міжнародної Букерівської премії 2025 року.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ