Вісткар #1559
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 15 квітня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Російські окупанти просунулися в Донецькій і Курській областях
У ніч на 15 квітня аналітичний проєкт DeepState повідомив про просування російських військ на Донеччині та в Курській області РФ.
За даними аналітиків, російські окупаційні війська продовжують наступальні дії на різних напрямках фронту.
За останніми даними, противник досяг локальних успіхів у районі населеного пункту Гуєве Курської області РФ, де Сили оборони України змушені були відступити під тиском ворога.
Також зафіксовано просування російських військ поблизу Роздольного на Новопавлівському напрямку Донецької області. (УП)
Більше новин
Дії Трампа змушують Європу повертатися до ідеї шукати додатковий імпорт газу з Росії. Керівники великих компаній ЄС почали говорити про збільшення імпорту російського газу на тлі дій адміністрації Трампа, повідомляє Reuters в понеділок. "Через понад три роки після вторгнення Росії в Україну енергетична безпека Європи є крихкою", - зазначає агентство. Під час енергетичної кризи 2022-2023 років заповнити прогалину в поставках російського газу до Європи допоміг зріджений природний газ (LNG) зі США. "Але тепер, коли президент Дональд Трамп похитнув відносини з Європою, встановлені після Другої світової війни, і перетворив енергетику на розмінну монету в торговельних переговорах, бізнес побоюється, що залежність від США стала ще однією вразливою точкою", - йдеться в матеріалі Reuters.
На цьому тлі керівники великих компаній ЄС почали говорити про те, що імпорт деяких обсягів російського газу, в тому числі від "Газпрому", може бути корисним. Втім це потребувало б ще однієї серйозної зміни політики, враховуючи, що вторгнення Росії в Україну в 2022 році змусило Європейський Союз пообіцяти припинити імпорт російських енергоресурсів до 2027 року. "Європа має обмежені можливості. Переговори з гігантом LNG Катаром про збільшення поставок газу зайшли в глухий кут, і хоча впровадження відновлюваних джерел енергії прискорилося, темпи недостатньо швидкі, щоб дозволити ЄС відчувати себе в безпеці", - пише Reuters. "Якщо в Україні буде розумний мир, ми могли б повернутися до потоків у 60 млрд кубометрів, можливо, 70, на рік, включаючи LNG", - сказав в інтерв'ю агентству Reuters Дідьє Олло, виконавчий віце-президент французької компанії Engie. Французька держава частково володіє компанією Engie, яка раніше була одним з найбільших покупців газу "Газпрому". Олло сказав, що Росія може забезпечити близько 20-25% потреб ЄС, порівняно з 40% до війни. Керівник французької нафтової компанії Total Energies Патрік Пуянне застеріг Європу від надмірної залежності від американського газу. "Нам потрібно диверсифікувати багато маршрутів, а не надмірно покладатися на один або два", - сказав Пуянне в інтерв'ю Reuters. Total є великим експортером американського LNG, а також продає російський LNG приватної компанії "Новатек". "Європа ніколи не повернеться до імпорту 150 млрд кубометрів з Росії, як це було до війни... але я б поставив на 70 млрд кубометрів", - додав Пуянне. Німеччина до війни в Україні значною мірою покладалася на дешевий російський газ, раніше Росія забезпечувала 60% місцевих потреб, в основному через газопровід "Північний потік", який був підірваний у 2022 році. "Промисловість хоче, щоб федеральний уряд знайшов дешеві джерела енергії, сказав Даніель Келлер, міністр економіки землі Бранденбург, де знаходиться нафтопереробний завод Schwedt, співвласником якого є російська нафтова компанія "Роснефть", але який перебуває під опікою німецького уряду", - пише Reuters. "Ми можемо уявити собі відновлення споживання або транспортування російської нафти після встановлення миру в Україні", - сказав Келлер агентству.
Минулого року американський газ покривав 16,7% імпорту ЄС - після Норвегії з 33,6% та Росії з 18,8%. Цього року частка Росії впаде нижче 10% після того, як Україна перекрила трубопроводи. Решта потоків - це переважно зріджений газ від "Новатека". (Інтерфакс-Україна)
Посланник Трампа Віткофф каже, що мав “переконливу” зустріч з Путіним. Спеціальний представник президента Дональда Трампа описав його переговори з російським лідером Путіним минулого тижня як “переконливі”, сказавши, що вони обговорювали кроки, які могли б покласти край війні в Україні та, можливо, призвести до можливостей для бізнесу. Наприкінці майже п’ятигодинної зустрічі, як сказав посол Стів Віткофф в інтерв’ю Fox News у понеділок, Путін звернувся з проханням забезпечити “постійний мир”, і, за словами Віткоффа, “нам знадобився деякий час, щоб досягти цього”. Ключ до загальної угоди обертається навколо “п’яти територій”, – сказав Віткофф, не надавши більше деталей. Росія наполягає на тому, що її військове захоплення частини території України з 2014 року, включаючи Крим і значні території Луганської та Донецької областей, має бути визнано будь-якою згодою. Відновлення дипломатичного поштовху відбулося після того, як Трамп висловив розчарування темпами переговорів з Росією, яка поки що відмовляється прийняти його пропозицію щодо перемир’я в Україні як відправної точки для ширших мирних переговорів. Минулої п’ятниці президент написав у дописі на своїй платформі Truth Social, що “Росія має рухатися”, щоб допомогти досягти припинення вогню. Росія пов'язувала зусилля щодо припинення бойових дій з пом'якшенням санкцій, а також вимагала призупинення поставок зброї в Україну як умову припинення вогню. Хоча Путін раніше вимагав заборонити Україні будь-коли ставати членом НАТО, Віткофф сказав, що він також порушив питання, пов’язані з центральним принципом блоку, згідно з яким напад на одного члена є нападом на всіх членів. “Ця мирна угода стосується цих так званих п’яти територій, але в ній є набагато більше”, — сказав Віткофф. “Я думаю, що ми можемо бути на порозі чогось, що було б дуже, дуже важливим для світу в цілому”. (Bloomberg / zn.ua)
"Кремнієву шістку" звинуватили в ухилянні від сплати майже $300 млрд податків. Як пише The Guardian, так звана "Кремнієва шістка", до якої входять компанії Meta, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet та Microsoft, за останнє десятиліття заробила $11 трлн, з яких $2,5 трлн склав чистий прибуток. При цьому податкові відрахування були на рівні 18,8%, в той час як у середньому з американського бізнесу держава стягуює майже 30%. Активісти підрахували, що загальна сума податків, які недоотримало казначейство США від “шістки”, складає близько $278 млрд. Техногігантів звинувачують у тому, що різні способи ухиляння від податкового тягаря "стали невід'ємною частиною бізнес-моделі цих компаній". Amazon, Meta та Netflix у відповідь оприлюднили заяву, що сумлінно сплачують податки в усіх країнах, де працюють, відповідно до місцевих законів. (LB.ua)
Новини коротко
У Києві рекомендують святкувати Великдень онлайн через загрозу обстрілів.
Ударні безпілотники масовано атакували Курськ, дрон влучив у багатоповерхівку та підпалив її, є загиблі та постраждалі.
Голова дипломатії ЄС Каллас застерегла європейських лідерів від участі в параді у Москві 9 травня.
Американська співачка Кеті Перрі злітала у космос на туристичній ракеті New Shepard у складі повністю жіночого екіпажу.
У Трампа заморозили фінансування Гарварду через відмову боротися з антисемітизмом ‒ FT.
Прем'єр Канади відмовився від двох інших громадянств. Він отримав ірландський паспорт на основі походження, а також став підданим Сполученого Королівства, коли працював виконавчим директором Банку Англії.
У Каліфорнії стався землетрус у 5,2 магнітуд.
“Вісткар” - незалежний приватний проект. Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ