Вісткар #1560
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 16 квітня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
ЄС все ще планує припинити імпорт російської нафти і газу
Європейська комісія оголосить детальнішу стратегію поступового припинення імпорту російської нафти та газу наступного місяця, повідомила вона в понеділок після того, як двічі відкладала план.
ЄС пообіцяв припинити російське викопне паливо до 2027 року у відповідь на вторгнення Москви в Україну в 2022 році, але Комісія відклала публікацію своєї “дорожньої карти”, як саме це зробити. Тепер Комісія опублікує дорожню карту 6 травня.
У той час як російські трубопровідні поставки газу впали з 2022 року, ЄС збільшив імпорт російського зрідженого природного газу (СПГ) минулого року, і в 2024 році блок все ще отримував 19% своїх загальних поставок газу та СПГ з Росії.
На відміну від нафти, ЄС не вводив санкцій щодо імпорту російського газу.
Угорщина пообіцяла заблокувати енергетичні санкції проти Росії, які вимагають одностайного схвалення країн ЄС, тоді як деякі інші уряди також сигналізували про небажання затверджувати санкції щодо російського СПГ до того, як ЄС забезпечить альтернативні поставки.
Повна відмова від російського газу означатиме збільшення закупівель ЄС у постачальників, включаючи Сполучені Штати.
ЄС заявив, що розгляне можливість закупівлі більшої кількості СПГ у Сполучених Штатів, а Трамп заявив, що продаж енергії в Європу стане ключовим напрямком зусиль його адміністрації щодо усунення торгового дефіциту з ЄС.
ЗПГ США допоміг закрити дефіцит поставок з Росії в Європу під час енергетичної кризи 2022 року. Минулого року США були третім за величиною постачальником газу в Європу після Росії та Норвегії. (Reuters)
Більше новин
Держдепартамент США про переговори з РФ: ніяких рішень і домовленостей, “доки не припиниться бійня”. У Державному департаменті США заявили, що ніяких домовленостей і рішень у переговорах із Росією не буде, доки не буде припинення вогню у війні РФ проти України. Про це на брифінгу 15 квітня сказала речниця Державного департаменту США Теммі Брюс. “Не буде жодних переговорів, жодних рішень, жодних домовленостей, доки не припиниться бійня”, – сказала речниця, відповідаючи на запитання про те, чи було під час переговорів із Росією обговорення щодо пом’якшення санкцій. Останнім часом президент США Дональд Трамп кілька разів заявляв, що Росії необхідно переходити від слів до справи і показати своє прагнення до миру. Він не виключив посилення санкцій проти Росії. Водночас, на пряме запитання про те, чи не запровадить він нові санкції у зв’язку з російським ударом по Сумах, жертвами якого 13 квітня стали 35 людей, він відповів негативно, сказавши, що проти Росії вже діють жорсткі санкції. (РС)
Адміністрація Трампа планує закрити майже 30 посольств і консульств США. Відповідно до звіту, опублікованого у вівторок, адміністрація Трампа розглядає плани закрити посольства і консульства США в усьому світі в рамках зусиль щодо скорочення присутності федерального уряду за кордоном. У внутрішньому документі Державного департаменту, в якому викладаються рекомендації його заступника з управління, пропонується закрити 10 посольств і 17 консульств, більшість з яких розташовані в Європі та Африці, повідомляє CNN. До закриття плануються посольства на Мальті, в Люксембурзі, Лесото, Республіці Конго, Центральноафриканській Республіці та Південному Судані, а також консульства у Франції, Німеччині, Боснії та Герцеговині, Великобританії, Південній Африці та Південній Кореї. (AA)
Болгарія відмовилася продати Україні реактори для Хмельницької АЕС. Про це повідомив віцепремʼєр країни і голова Болгарської соціалістичної партії Атанас Зафіров, передає болгарська служба Forbes. Він зазначив, що рішення підтримали всі партнери по уряду. Зафіров пояснив таке рішення тим, що Болгарії необхідно розвивати атомну енергетику, особливо враховуючи зростання цін на електроенергію у світі. У Міністерстві енергетики України заявили, що поки не отримували жодної офіційної позиції від уряду Болгарії. Там наголосили, що Київ залишається зацікавленим у придбанні обладнання для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС згідно з рішенням Верховної Ради. "Добудова Хмельницької АЕС ‒ важливий проєкт для енергетичної безпеки України. Ми переконані, що угода щодо купівлі обладнання є взаємовигідною для обох країн", ‒ зазначили у відомстві. (babel / zn.ua)
ВООЗ: країни-члени досягли угоди щодо протидії майбутнім пандеміям. Юридично зобов’язуюча угода має на меті посилити глобальний захист від нових патогенів після пандемії COVID-19. "Після більш ніж трьох років інтенсивних переговорів країни-члени ВООЗ зробили важливий крок уперед у зусиллях зробити світ безпечнішим перед загрозою пандемій", - йдеться у заяві організації. Угода передбачає заходи для запобігання майбутнім пандеміям і посилення міжнародної співпраці у відповідь на спалахи захворювань. Проєкт угоди буде винесено на розгляд Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я у травні. (Інтерфакс-Україна)
ЄС затвердив препарат для лікування ранньої стадії хвороби Альцгеймера. Європейська комісія 15 квітня дозволила використання препарату Leqembi, що здатний боротися з легкими когнітивними порушеннями на ранній стадії хвороби Альцгеймера. Про це повідомляє Reuters. Ліки випускають компанії Eisai та Biogen. Leqembi став першим затвердженим у Європейському Союзі препаратом, що діє на одну з ключових причин патології мозку. Тепер Leqembi можна використовувати для терапії людей, які мають лише одну або жодної копії гена ApoE4 і в чиєму мозку виявили скупчення білка бета-амілоїду — це характерна ознака розвитку хвороби Альцгеймера. Конкурентний препарат від фірми Eli Lilly відхилили у березні: він виявився недостатньо ефективним для того, щоб переважити серйозні ризики для здоровʼя. (babel)
Світовий рівень виробництва та споживання вина впав до 60-річного мінімуму. Міжнародна організація виноробства повідомила, що у 2024 році було зафіксовано найгірший рівень продажів за понад шість десятиліть. Як пише The Guardian, рівень споживання вина впав на 3,3% порівняно з 2023 роком і склав трохи більше 214 млн гектолітрів. Востаннє так мало людство випило у 1961 році. Так само рекордно падає і обсяг виробництва вина. За словами експертів, винна галузь потрапила в "ідеальний шторм": з одного боку споживачів відлякують питання здорового способу життя, з іншого - економічні проблеми. Порівняно з доковідним періодом, одна пляшка вина в середньому здорожчала на 30% - і це призвело до падіння споживання на 12% за п'ять років. Відчутно просідає найбільший ринок у світі - Сполучені Штати. Тарифна війна, оголошена президентом Дональдом Трапмом, як очікується, стане для імпорту вина болючим ударом. (LB.ua)
Новини коротко
США не підтримають спільну заяву G7 щодо України ‒ ЗМІ.
Рютте: Шлях України до НАТО незворотний, але членство не буде частиною мирної угоди.
США хочуть тиснути на десятки країн, щоб змусити їх обмежити співпрацю з Китаєм.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ