Вісткар #1567
Доброго ранку! Вітаю вас у п'ятницю 25 квітня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Цього тижня Київ та США не підпишуть угоду про надра
Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко. За його словами, країни досягли прогресу в угоді під час сьогоднішніх переговорів.
Минулого тижня Трамп заявив, що Україна та США підпишуть угоду про корисні копалини 24 квітня, тобто сьогодні.
Після цього, на брифінгу 22 квітня, Володимир Зеленський заявив, що над угодою про надра працюють юристи. Тоді він наголосив, що більше нічого не відомо про інші кроки щодо продовження або фіналізації угоди.
Україна та США 17 квітня підписали меморандум, який засвідчує намір укласти угоду про надра. У тексті йшлося про те, що переговорні групи прозвітують до 26 квітня, аби завершити обговорення до цієї дати та якнайшвидше підписати угоду. Попереду — фіналізація тексту угоди про надра та її підписання, а далі — ратифікація парламентами.
Президент США Дональд Трамп уже пригрозив Зеленському “великими проблемами”, якщо той відмовиться від угоди про надра. (babel)
Більше новин
Президент США каже, що "дуже тисне на Росію" щодо мирної угоди. Президент США Дональд Трамп заявив, що вже здійснює тиск на Росію, аби та погодилась на "мирну угоду" з Україною. Трамп сказав це журналістам після зустрічі з норвезьким премʼєр-міністром Йонасом Гаром Стьоре у Білому домі 24 квітня. Трамп заявив: "Ви не знаєте, як багато я тисну на Росію. І Росія це знає, і близькі до неї люди про це знають, інакше він (імовірно, Володимир Путін. – Ред.) би зараз не говорив", – додав він. Президент США повторив, що вважає, нібито Москва "хоче укласти угоду, і ми вже незабаром про це дізнаємось". "Але для танго потрібні двоє. І треба, щоб Україна теж хотіла укласти угоду. Зараз вони зазнають дуже сильного удару. І я вважаю, що вони хочуть укласти угоду", – сказав Трамп. (УП)
Трамп вважає, що "буде важко" повернути Україні її території, зокрема, Крим. "Коли ви говорите про Крим, це було передано за президента на ім’я Барака Обами. Це не мало нічого спільного зі мною. Це було 11 років тому... Вони (українці – ІФ-У) ухвалили рішення. Не було жодної кулі, не було бою, не було нічого. Просто передали. Тепер кажуть: ну, ти можеш повернути? Я думаю, що це буде дуже важко зробити. Це дав Барак Обама, коли він був президентом, а не Дональд Трамп", - сказав він журналістам. Американський президент визнав втрату Україною багатьох територій, але пообіцяв зробити все можливе (для повернення – ІФ-У). "Ми зробимо все можливе, працюючи з Україною", - сказав він. (Інтерфакс-Україна)
Зеленський: всього Україна отримала від США військової допомоги на $105 млрд. Аудит військової допомоги, яку Україна отримала від Європи та Сполучених Штатів, не виявив жодних порушень у її використанні – про це заявив президент Володимир Зеленський у інтерв’ю американському консервативному політичному оглядачу Бену Шапіро. Інтерв’ю з перекладом англійською Шапіро опублікував 24 квітня. Зеленський подякував американським платниками податків, але також зазначив, що він має власний внутрішній аудит, і “чітко розуміє, скільки допомоги з якої країни в який момент надійшло до України”. Він не заперечив прямо заяв про те, що США передали Україні допомоги на $200 млрд, але натомість озвучив іншу цифру: “Моя країна чітко документує, скільки допомоги було надано. Для вашого розуміння, ми отримали (від США – ред.) $105 млрд. Більша частина цих коштів була у формі зброї... Вся ця зброя надійшла, кошти були виплачені за перевезення цієї зброї. Українським компаніям не можна було її перевозити, тому ми не отримали – ні державний, ні приватний сектор – гроші за перевезення”, – розповів президент. Він додав, що США також надають Україні інші форми підтримки, зокрема, у вигляді навчання українських солдатів за кордоном. У лютому Зеленський заявив, що американська допомога становить близько 30% зброї та техніки на фронті. (РС)
Україна може оголосити дефолт. Україна не домовилася з інвесторами про перегляд умов виплат за ВВП-варрантами. ВВП-варранти — це такі цінні папери, які дають інвесторам право отримувати додаткові виплати, якщо економіка країни зростає. Існує ризик, що в кінці травня Київ не зможе заплатити майже $600 млн як виплату за зростання економіки у 2023 році. Про це повідомило Міністерство фінансів України. Міжнародний валютний фон попереджав, що якщо не вирішити питання з варрантами, вони стануть серйозним ризиком для стабільності поточної програми допомоги Україні на $15,5 млрд, а також для проведеної минулого року реструктуризації понад $20 млрд боргу. Виплати за варрантами привʼязані до річного економічного зростання України, яке може суттєво прискоритися, якщо війна закінчиться. Києву доведеться вирішити, чи оголошувати дефолт за виплатою майже $600 млн, яку мають зробити в кінці травня. Якщо вчасно не домовитися про реструктуризацію, Україна може не виконати це зобовʼязання. ВВП-варранти випустили у 2015 році, під час попередньої реструктуризації українського боргу, щоб мотивувати кредиторів підтримати країну. Тоді інвесторам пообіцяли частку прибутків, якщо економіка зростатиме. Варранти передбачають виплати, якщо річне зростання ВВП України перевищує 3%. Україна вважає, що ці умови застаріли, зважаючи на масштабні руйнування через війну. “Варранти ВВП були розроблені для світу, якого більше не існує. Скромне економічне зростання України у 2023 році було не ознакою стрімкого процвітання, а крихким відскоком після спаду на майже 30%, спричиненого повномасштабним вторгненням Росії”, — наголосив міністр фінансів України Сергій Марченко. (babel)
Німеччина знизила прогноз економічного зростання до нуля. За словами міністра економіки Німеччини Роберта Хабека, найбільша економіка ЄС очікує третій рік без економічного зростання. Після двох років рецесії країна знизила свій річний весняний прогноз з 0,3% до 0,0% на 2025 рік і прогнозує зростання в найкращому випадку на 1,0% у 2026 році.
“Це в основному з однієї причини, і це торговельна політика Дональда Трампа”, — сказав Хабек на прес-конференції в Берліні, додавши, що Німеччина залежить від відкритих і функціонуючих ринків, що різко контрастує з дедалі мінливішим тарифним режимом адміністрації США. Міністр також звернувся до нового уряду Німеччини з настійним проханням бути в курсі агресивного просування Китаю на ринки, де раніше домінувала Німеччина, оскільки це може “зруйнувати нашу економіку”, сказав він. “Зроблено в Німеччині закінчилося”, — додав Хабек, закликаючи до відновлення прогресу в інтеграції єдиного європейського ринку. (euractiv)
НАТО вважає Росію "довгостроковою загрозою". Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що європейські союзники США єдині в тому, що вважають Росію "довгостроковою загрозою". Рютте після зустрічі з президентом США Дональдом Трампом у Білому домі заявив: "Ми всі в НАТО погоджуємося, що Росія є довгостроковою загрозою для території НАТО, для всієї євроатлантичної території". Він додав, що "щось є на столі для Росії" щодо мирної угоди з Україною. Рютте відмовився вдаватися в подробиці того, на які поступки може піти Росія чи Україна. (УП)
Губернатор Техасу підписав закон про створення DOGE на рівні штату. Губернатор штату Техас Грег Ебботт підписав законопроект 14 Сенату про створення нового агентства зі скорочення регулювання під назвою Техаське управління ефективності регулювання. Новий офіс має на меті виявити та запровадити ефективність у процесі створення регуляторних актів і допомогти агентствам визначити непотрібні акти. Таким чином законопроект спрямований на оптимізацію державних процесів і зменшення регуляторного тягаря для підприємств і жителів штату. Перед новим офісом поставлено завдання виявлення застарілих або дублюючих норм і правил, надання допомоги державним органам у спрощенні регуляторних процедур та встановлення публічного доступу до нормотворчих процесів через централізований онлайн-портал. Деякі демократи поставили під сумнів необхідність створення нового агентства, коли в штаті вже є Консультативна комісія, яка оцінює державні установи та нормативні акти. (Newsweek)
Новини коротко
Росіяни атакували дронами Павлоград. Є загиблі та поранені.
У Києві завершили пошукові роботи на місці учорашнього удару. Росія вбила 12 людей, 87 поранила.
У Київському СІЗО виявили катування увʼязнених та інші порушення: слідчі затримали 13 причетних.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ