Вісткар #1583
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 19 травня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Більшість українців підтримують безумовне припинення вогню на 30 днів
Абсолютна більшість українців (74% опитаних) підтримують ініціативу 30-денного перемир’я без будь-яких умов. Про це свідчать результати опитування соцгрупи “Рейтинг”.
Рівень довіри до Зеленського серед українців стабілізувався на позначці 70%, що вище, ніж було на початку року (53—58%).
Хоча лише чверть опитаних переконані, що переговори в Туреччині наблизять нас до миру, 47% респондентів вважають, що Україна повинна продовжувати демонструвати відкритість до переговорів, а Зеленський може брати в них участь, навіть за відсутності Путіна. (babel)
Більше новин
Мелоні проводить переговори з Венсом та фон дер Ляєн. Прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні провела зустріч у Римі в неділю з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом та президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, що стало першою офіційною зустріччю керівництва США та ЄС з моменту вступу на посаду Дональда Трампа.
“Я сподіваюся, що сьогоднішня зустріч може стати… новим початком”, – сказала Мелоні у вступному слові, назвавши саміт кроком до відновлення трансатлантичної співпраці. Зустріч, що відбулася на полях церемонії інавгурації Папи Лева XVI, відбувається на тлі загострення торговельної напруженості між Європейським Союзом та Сполученими Штатами через тарифи. Торговельні переговори домінували в порядку денному, причому лідери США та ЄС сигналізували про позитивні перспективи. (euractiv)
Велика Британія і ЄС проведуть перший після Brexit офіційний саміт. Зустріч прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера з високопосадовцями ЄС, включаючи президента Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн, має на меті прокласти шлях до нової угоди між обома сторонами. З моменту призначення прем'єр-міністром у липні Стармер прагнув перезавантажити відносини з ЄС після років напруженості, що виникла після референдуму про Brexit у Великій Британії 23 червня 2016 року. Стармер, який на референдумі виступав за те, щоб Велика Британія залишилася в ЄС, а згодом домагався повторного голосування, заявив, що хоче кращої угоди з блоком із 27 країн, яка сприятиме торгівлі між двома сторонами та зміцнить співпрацю у сфері безпеки, зокрема у сфері оборонних закупівель. У своїй передвиборчій програмі минулого року Лейбористська партія заявила, що не повернеться до єдиного ринку та митного союзу ЄС, а також не погодиться на вільне пересування людей між Британією та ЄС. Повідомляється, що розбіжності щодо рибальства залишаються, що є символічно важливою проблемою для Великої Британії та країн-членів ЄС, таких як Франція. Деякі компроміси можуть виявитися складними, особливо для Стармера, чия популярність різко впала в останні місяці. (Independent)
Лейбористській партії ніколи не пробачать цю жахливу зраду. Жодна фраза, якою б влучною вона не була, не зможе приховати те, чим це насправді є: здача суверенітету під виглядом дипломатії. Так консервативний політик, екс-міністр уряду, Суелла Брайверман прокоментувала домовленості між Британією і ЄС у статті в виданні Telegraph. У тій перемозі на референдумі було щось глибоко британське. Люди обрали свободу. А тепер, через дев'ять років, що нам з цим робити? Лейбористський уряд, керований знайомим хором єврофілів, схоже, готовий вчинити наймасштабнішу зраду. Ці люди голосували проти Brexit, агітували за другий референдум, а тепер, накинувши на плечі плащ влади, мають намір таємно повернути Британію на європейську орбіту... По-перше, так звана Схема мобільності молоді. Звучить нешкідливо – хто може заперечувати проти подорожей молоді? Але під цими евфемізмами ховається тихе відновлення вільного пересування. У той час, коли чиста міграція досягла історичного максимуму, коли громадськість відчутно вимагає контролю, Лейбористська партія пропонує відкрити двері ще ширше. А ще є рибальство. Цей священний символ острівного суверенітету – жива, дихаюча галузь, залишена гнити під егідою Спільної рибогосподарської політики ЄС. Наші рибалки терпляче чекали на справедливість. Натомість до 75% наших вод продовжують розграбовуватися суднами ЄС. Найсерйозніше те, що ми чуємо шепіт – правдоподібний – про “динамічне узгодження”: нудна фраза, яка маскує глибоку істину. Що наші правила формуватиме не Парламент, а Брюссель. А разом з ним і Європейський суд, який чекає свого часу, щоб відновити своє верховенство. Звісно, все це буде перекручено… Це здача суверенітету під виглядом дипломатії. Питання в тому, як довго британці терпітимуть це. Британська громадськість може бути терплячою. Але люди не дурні. І вони не пробачають зраду. (telegraph)
Рейтингове агентство Moody's позбавило США найвищого рейтингу "ААА". Минулої п'ятниці агентство Moody's знизило рейтинг США та попередило про зростання державного боргу та збільшення дефіциту бюджету. Кредитний рейтинг США впав на один рівень до AA1. Тепер всі три найбільші агентства знизили рейтинг країни з потрійного А. Державний борг США зараз становить $36 трлн, і економісти побоюються, що “гарний законопроект” Дональда Трампа, який минулої п'ятниці заблокували праві законодавці, може призвести до збільшення дефіциту. Пояснюючи своє рішення, в Moody's заявили, що очікують подальшого зростання дефіциту бюджету США, і розкритикували американських політиків за те, що вони не вжили заходів для покращення фіскального становища країни. “Витрати на соціальне забезпечення зростають, тоді як державні доходи залишаються загалом незмінними. У свою чергу, постійні великі бюджетні дефіцити призведуть до зростання державного боргу та процентного навантаження. Фінансові показники США, ймовірно, погіршаться порівняно з минулим періодом”. Інвестори сподіваються, що цей крок не матиме тривалого впливу на ринок. Мохамед Ель-Еріан, головний економічний радник Allianz, написав на X: “Хоча це історична подія, яка приверне увагу ЗМІ, її вплив на ринок, ймовірно, буде обмеженим”. “Зниження рейтингу може свідчити про те, що інвестори вимагатимуть вищої дохідності казначейських облігацій”, – сказала Bloomberg Трейсі Чен, портфельний менеджер Brandywine Global Investment Management. Однак Тобі Ненґл, колишній керівник відділу розподілу активів у Columbia Threadneedle, заявив, що регулятори не схильні розрізняти рейтинги AAA та AA1 під час встановлення коефіцієнтів ризику. Директор з комунікацій Білого дому Стівен Чунг розкритикував зниження рейтингу, заявивши: “Марк Занді, економіст Moody's, є радником Обами та донором Клінтон, який з 2016 року є прихильником політики анти-трампізму”. “Давайте будемо реалістами. Якщо на цій планеті є хоч один актив з найменшим ризиком дефолту, то це казначейські облігації США”, – між тим каже Стівен Іннес, керуючий партнер SPI Asset Management. “Уряд США випускає боргові зобов’язання у валюті, яку він друкує та контролює. Ви не оголошуєте дефолт, коли ваш центральний банк може створити ліквідність одним натисканням клавіші”. (the guardian)
Болгарія запускає державні продовольчі магазини з регульованими цінами. Міністерство сільського господарства Болгарії керуватиме новою державною роздрібною мережею під брендом “Магазин для народу”, яка пропонуватиме основні продукти харчування з максимальною націнкою 10% та зосереджуватися на товарах болгарського виробництва. Ініціатива спрямована на найбідніші та інші сільські райони Болгарії, де інфляція вдарила найбільше, а доступ до доступних продуктів харчування обмежений. “Наша мета — замкнути цикл “від продукту до споживача” для товарів першої необхідності”, — сказав Тахов депутатам, підкресливши амбіції міністерства створити сталий канал розподілу для вітчизняних виробників. Ідея державних продуктових магазинів викликала різку критику з боку опозиційних партій та економічних аналітиків. Критики стверджують, що магазини створюються переважно в слаборозвинених регіонах, що потенційно дає правлячим коаліційним партіям додаткові можливості для контролю процесу голосування серед вразливих верств населення напередодні виборів. (euractiv)
Новини коротко
У Харкові чоловік “вистрибнув” з вікна будівлі ТЦК і загинув.
Унаслідок агресії РФ на Дніпропетровщині пошкоджені будинки, ЛЕП та газогін.
У Байдена діагностували рак простати з метастазами.
Австрія виграла “Євробачення-2025”. Український гурт Ziferblat посів дев'яте місце.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ