Вісткар #1588
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 26 травня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Трамп розкритикував Зеленського, назвав Путіна божевільним і не виключив санкцій
Президент США Дональд Трамп заявив, що Путін “абсолютно збожеволів” і “без потреби вбиває людей”. Так американський лідер відреагував на останні масовані атаки Росії. Про це йдеться в його пості в Truth Social.
“Я завжди мав дуже хороші стосунки з Володимиром Путіним із Росії, але щось із ним сталося. Він абсолютно збожеволів! Він без потреби вбиває багато людей, і я говорю не лише про солдатів. Ракети й дрони запускаються по містах в Україні без жодної причини. Я завжди казав, що він хоче ВСЮ Україну, а не лише її частину, і, можливо, я мав рацію — але якщо це так, це призведе до падіння Росії!” — наголосив Трамп.
Водночас він розкритикував Зеленського, заявивши, що той “не робить своїй країні жодної послуги тим, як він висловлюється”. “Усе, що він говорить, тільки створює проблеми — мені це не подобається, і це краще зупинити…”, — зазначив він.
Коли у Трампа запитали, чи розглядає він посилення санкцій проти РФ, він відповів: “Абсолютно. Він [Путін] убиває багато людей…”. (babel)
Більше новин
Припинення вогню в Україні настане до липня цього року - аналітики JPMorganChase. Україна, швидше за все, буде змушена погодитися на те, щоб зупинити бойові дії, але це не призведе до всеосяжної мирної угоди. Такого висновку дійшли аналітики JPMorganChase. Війна “перейшла в ендшпіль” і припинення вогню очікується до липня 2025 р. Розглядаються чотири найбільш імовірних сценарії розвитку подій. За сценарію “Південна Корея”, Україна не отримає ані членства в НАТО, ані повного відновлення територіальної цілісності. Втім, 80% території України, що залишаться під контролем Києва, стануть на помітно стабільніший, заможніший і демократичніший шлях розвитку. Реальність такого сценарію оцінюється досить низько — біля 15%. Далеко “неідеальним”, але найімовірнішим (50%) аналітики вважають сценарій “Грузія”. За відсутності як іноземних військ, так і сильної військової підтримки, Україна переживатиме постійну нестабільність, повільне зростання й відновлення. Поступове згасання зовнішньої підтримки та фактичне зупинення процесу інтеграції із Заходом закінчиться дрейфом в орбіту впливу Росії. Найгіршим, але малоймовірним, вважається сценарій “Білорусь”, за якого США відмовляться від підтримки України, Європа не зможе заповнити цю прогалину, а Росія наполягатиме на своїх максималістських вимогах і прагнутиме повної капітуляції України. Це перетворить Україну на васальну державу Москви. (jpmorganchase)
У Брюсселі розмірковують над скасуванням тимчасового захисту для українців. Брюссель оцінює можливі наступні кроки щодо правової бази для захисту українців - Директиви про тимчасовий захист (TPD). Коли ЄС у березні 2022 року запустив TPD, це було тимчасове рішення для захисту людей, які тікають від війни. Вважалося, що директива обмежить захист трьома роками до березня 2025 року. Пізніше Комісія продовжила цей термін до березня 2026 року. Зараз, за зачиненими дверима, набирають обертів розмови про “стратегії виходу”.
Держави-члени можуть розглянути це питання вже 12-13 червня. Більшість держав-членів підтримують продовження на рік, але експерти попереджають, що для цього залишилося мало правового простору. “Ми вже ходимо по тонкому льоду з останнім продовженням”, - сказав Мартін Вагнер, старший політичний радник Міжнародного центру розвитку міграційної політики. “Пряме прочитання директиви означало б, що через три роки її дія закінчиться”. За словами іншого дипломата ЄС, без чіткого плану виходу з політики тимчасового захисту, вона може призвести до зворотних наслідків. “Якщо ми не надамо можливості вийти з-під захисту, ми ризикуємо перевантажити національні системи притулку, а це саме те, чого ми хотіли запобігти ухвалюючи TPD”. Тепер ЄС повинен розробити стратегію переходу від тимчасового захисту як для тих, хто хоче залишитися, так і для тих, хто хоче повернутися, сказав Вагнер. Одним із сценаріїв також може бути звуження сфери захисту. Це може означати, що люди, які повернулися в Україну на постійне місце проживання, не зможуть знову брати участь у програмі через кілька місяців або що новоприбулі не зможуть користуватися перевагами, передбаченими чинними правилами. Інший варіант - просто нічого не робити, але це ризиковано, і експерти попереджають, що це може дорого коштувати. Створення нового правового інструменту взагалі, хоча і вважається малоймовірним, є ще однією альтернативою. Вперше цю ідею висунув Лодевейк Ашер, колишній нідерландський міністр і спеціальний радник з питань України в Єврокомісії, який запропонував надавати право на тимчасове проживання терміном до 10 років. (euractiv)
Генінспектор Збройних сил Німеччини наказав терміново переозброїти армію через загрозу нападу Росії. Начальник оборонного відомства Німеччини Карстен Броєр наказав повністю оснастити німецькі збройні сили всім необхідним до 2029 року. Про це свідчить документ, з яким ознайомилося агентство Reuters у неділю. За оцінками Броєра та інших високопоставлених військових чиновників НАТО, до 2029 року Росія може достатньо відновити свої збройні сили для нападу на територію НАТО. В останньому документі, який Бройер підписав 19 травня, Бройер визначає пріоритети щодо озброєнь, які слід придбати або розробити. Броєр згадує про посилення виснаженої протиповітряної оборони Німеччини, зокрема з метою перехоплення безпілотників. Минулого року джерела повідомили Reuters, що НАТО звернеться до Берліна з проханням щонайменше вчетверо збільшити свої засоби протиповітряної оборони, починаючи від систем більшої дальності, таких як Patriot, і закінчуючи системами малої дальності. Ще одним пріоритетом є здатність завдавати глибоких точних ударів, ефективно вражаючи цілі на відстані понад 500 км за лінією фронту. Бройер також наказує підвищити цільові показники накопичення всіх видів боєприпасів. Іншими пріоритетами, переліченими в документі, є швидке розширення можливостей Німеччини в галузі радіоелектронної боротьби та створення стійкої системи “наступальних та оборонних можливостей” у космосі. (Reuters)
Росія отримує нові чіпи Intel та AMD завдяки санкційним "обхідним шляхам". Незважаючи на заборону США, нові чіпи надалі надходять до Росії через складну мережу неофіційних каналів. Наразі зусилля, спрямовані на припинення доступу Росії до високоякісних чіпів, виглядають переважно символічними. Офіційні митні дані Росії свідчать про те, що колись процвітаючий ринок для процесорів американського виробництва в країні майже зник. Дані Федеральної митної служби (ФМС), про які повідомляє російське видання “Коммерсант”, показують, що імпорт процесорів Intel минулого року скоротився на 95% порівняно з попереднім роком. Для порівняння, поставки AMD скоротилися на 81%. Це становить лише 37 000 процесорів – різке падіння з 537 000 одиниць у 2023 році. Але керівники технологічного сектору РФ малюють зовсім іншу картину. Керівники великих компаній, таких як Lotos Group та Rikor, повідомили “Комерсанту”, що поставки процесорів не тільки тривають, але й зростають. Rikor повідомляє про придбання понад 120 тис процесорів минулого року – приблизно на 30% більше, ніж роком раніше. Багато російських технологічних компаній також заявляють, що поставки мікросхем покращуються третій рік поспіль. Гонконг залишається ключовим центром у цій мережі, де, як повідомляється, з однієї адреси керують постачанням контрабандних напівпровідників на мільярди доларів. Тим часом інші мікросхеми потрапляють до Росії через такі країни, як Малайзія та Індія, часто перемарковані або об'єднані в ширші категорії продуктів, що приховує їхню справжню природу від митних службовців. Експерти галузі кажуть, що багато процесорів надходять без відповідного маркування. (techspot)
Новини коротко
Кількість цивільних, які постраждали внаслідок масованої атаки російських ракет і БпЛА в ніч на неділю, зросла до 33 осіб.
США відклали запровадження мит на імпорт з ЄС до 9 липня.
Міністр оборони Нідерландів підтвердив участь Зеленського в саміті НАТО в Гаазі. Альянс працює над тим, щоб забезпечити для українського лідера "гідне місце" у програмі заходу.
Google Meet тестує голосовий переклад у реальному часі. Нині доступні англійська й іспанська мови.
“Золоту пальмову гілку” в Каннах отримала драма “Це була просто випадковість”. Її зняв іранський дисидент.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ