Вісткар #1594
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 3 червня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Оприлюднено текст російського “меморандуму” про припинення вогню
Росія у своєму “меморандумі” про припинення вогню вимагає, щоб Україна вивела свої війська з територій, які частково окуповані Росією, та погодилась на нейтральний статус.
Документ складається з трьох розділів. У першому розділі РФ висунула наступні вимоги:
міжнародно-правове визнання “входження в склад РФ” Криму, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей та виведення з цих територій українських військ;
нейтралітет України (відмова від вступу у будь-які військові союзи) та заборона на розміщення на території України іноземних військ, баз та інфраструктури;
припинення дії та відмова від укладення в майбутньому міжнародних договорів та угод, не сумісних з положеннями пункту про нейтралітет;
встановлення граничної чисельності ЗСУ та інших військових формувань;
надання російській мові офіційного статусу;
заборона “героїзації та пропаганди нацизму та неонацизму”;
зняття всіх санкцій та заборона на будь-які майбутні економічні обмеження між РФ та Україною;
відмова від відшкодування збитків, завданих воєнними діями;
зняття обмежень з УПЦ;
вирішення комплексу питань, повʼязаних з воззʼєднанням сімей та переміщеними особами.
У другому розділі РФ пропонує два варіанти припинення вогню. Перший варіант передбачає повне виведення ЗСУ з Росії, а також усієї території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Другий варіант передбачає заборону на передислокацію ЗСУ разом із забороною мобілізації в Україні, оголошенням демобілізації та скасуванням воєнного стану. Також в ньому прописане припинення постачання військової допомоги Україні від союзників та виключення присутності військових третіх країн на українській території.
У межах другого варіанту Україна має пообіцяти не проводити диверсій проти Росії. Також передбачається створення спільного центру для контролю за припиненням вогню і взаємна амністія політвʼязнів та затриманих цивільних.
Крім того, Україна має оголосити вибори президента та парламенту, які повинні відбутися не пізніше, ніж через 100 днів після скасування воєнного стану. І останній пункт — підписання мирної угоди.
Крім того, у третьому розділі визначається почерговість виконання “меморандуму”. Так, наприклад, спочатку має початися робота над текстом, потім планують оголосити перемирʼя на 2—3 дні, щоб зібрати тіла загиблих. Після цього — підписання “меморандуму” з конкретними датами, але припинення вогню на 30 днів почнеться лише після початку відведення ЗСУ.
Наступним пунктом плану росіяни визначили проведення виборів в Україні, після яких вони хочуть підписати мирну угоду. А її потім має затвердити Радбез ООН. І лише тоді вона буде ратифікована і набуде чинності. (babel)
Більше новин
Удар дронів по російських літаках стривожив Кремль, але ракетних ударів не поменшає. Атака українських дронів у глибокому тилу Росії викликала обурення і тривогу у Кремлі через раптову вразливість ядерного авіапарку, що перебував далеко від фронту. Про це повідомляють джерела, наближені до високопосадовців у Москві, пише Bloomberg. У неділю міністерство оборони Росії підтвердило атаки на п’яти військових авіабазах по всій країні.
Хоча ніхто не передбачає, що ця резонансна операція змінить перебіг війни, яку веде Владімір Путін, президент України Володимир Зеленський назвав її “блискучою”. Завдана стратегічним літакам шкода, ймовірно, змусить замислитися тих, хто ухвалює рішення в оточенні Путіна, однак навряд чи призведе до змін у військових цілях Москви. Для ударів по Україні достатньо лише кількох таких бомбардувальників, тож темпи ракетних атак навряд чи знизяться, повідомили джерела, близькі до Кремля, на умовах анонімності. Росія визнала пошкодження кількох літаків, у той час як Київ заявив, що було вражено понад 40 машин. Джерело, близьке до Кремля, оцінює кількість пошкоджених літаків приблизно в десять. Проросійський військовий блогер “Рибар”, на якого підписані близько 1,3 мільйона користувачів Telegram, повідомив про ураження 13 літаків, більшість з яких — стратегічні бомбардувальники. Щонайменше сім Ту-95 і чотири Ту-22 зазнали серйозних пошкоджень або були знищені. Дуглас Баррі, старший науковий співробітник з військової авіації Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні, підтвердив, що стратегічна авіація вже була найменшою складовою російської “ядерної тріади” — поряд з міжконтинентальними балістичними ракетами і ракетами з підводних човнів. Операція суттєво не зменшить ядерний потенціал Росії, підтверджують джерела, близькі до Кремля та Міноборони. Однак сам факт удару по таким цілям завдає удару по образу Росії як ядерної держави та руйнує створений Путіним міф про невразливість. (ZN.ua)
Зеленський: В Україні є дефіцит газу на достатньо велику суму. Через російські масовані атаки в Україні є дефіцит газу на достатньо велику суму, повідомив президент Володимир Зеленський. "У нас є дефіцит, я не хочу зараз говорити вам на яку суму, достатньо на велику суму. Ми переживаємо це через те, що були масовані атаки по газосховищам і також по інфраструктурі видобутку газу. І це було з осені минулого року", - сказав Зеленський під час zoom-спілкування з журналістами у понеділок. За словами президента, Україна втратила якісь можливості, вони відновлюються. "Але ми домовилися з міністром енергетики, що ми будемо шукати можливості, як закрити цей дефіцит, який може бути, якщо не все відновиться, якщо не зможемо повністю забезпечити газом наше населення", - додав Зеленський. Тому, за словами президента, є відповідний об'єм. "Половину ми знайшли, а половину нам не вистачало. Скажу так, на мільярд євро. Ми говоримо про такий об'єм, про який я говорю з норвезьким прем'єр-міністром", - пояснив глава держави. (Інтерфакс-Україна)
Прем’єр-міністр Польщі Туск готує вотум довіри до уряду після перемоги Навроцького на виборах президента. Про пише польський портал Onet з посиланням на джерела. Вже тривалий час в польських урядових колах обговорювався сценарій, щоб у разі перемоги Навроцького прем’єр-міністр Туск звернувся до Сейму з проханням про вотум довіри уряду. Це потрібно, аби зафіксувати довіру парламенту зараз і припинити спекуляції про дострокові вибори. Про розпуск Сейму наразі не йдеться. Цього не хоче сам Туск — принаймні публічно. Джерела Onet припускають, що в найближчі два з половиною роки правляча коаліція матиме справу з президентом, який навряд чи підпише бодай один великий законопроєкт від Туска. В уряді готуються до найгіршого сценарію: політичної “вегетації” до парламентських виборів 2027 року. Джерела всередині “Громадянської коаліції” визнають: соціальні настрої були недооцінені. Особливо — щодо міграції та політики щодо українців. Хоча останніми місяцями правлячий табір загравав з правим електоратом, але програв битву за порядок денний. ПіС і “Конфедерація” виявилися переконливішими. (babel)
Новини коротко
Росія вдарила "Шахедами" по Чернігову: четверо поранених, зруйновані житлові будинки.
Окупанти атакували Одесу: поранені 5 людей.
У передмісті Харкова російські дрони атакували поштовий термінал, сталася масштабна пожежа.
Україну запросили на саміт НАТО, який відбудеться 24-25 червня у Гаазі.
Reuters: Мінʼюст США розслідує законність низки помилувань Байдена.
Заарештовано четвертого підозрюваного у справі про можливі підпали майна, пов'язаного з прем'єр-міністром Великобританії.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ