Вісткар #1595
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 4 червня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Країни НАТО будуть враховувати військову допомогу Україні у цільовому показнику витрат на оборону у розмірі 5%
Країни НАТО планують враховувати нові кошти, витрачені на зміцнення збройних сил України, як “пов'язані з обороною” відповідно до пропозиції НАТО підвищити цільові показники витрат на оборону до 5% ВВП.
Лідери країн НАТО зберуться в Гаазі 24 і 25 червня на щорічний саміт альянсу. Очікується, що на зустрічі буде затверджено загальну угоду про підвищення цільових показників витрат на оборону з нинішніх 2% ВВП, хоча остаточні деталі цільових показників, ймовірно, будуть опрацьовані пізніше.
Нинішня пропозиція НАТО передбачає, що кожен член альянсу щорічно витрачатиме на оборону щонайменше 5% ВВП – 3,5% ВВП на основні сфери оборони, такі як військова техніка та оплата праці військовослужбовців, і ще 1,5% на більш широкі “витрати, пов'язані з обороною”.
За словами джерел, серед 32 військових союзників існує загальна згода, що до другої категорії будуть зараховуватися лише нові кошти, витрачені на військову підтримку України. Вартість пожертв з існуючих запасів не буде враховуватися в цільовому показнику.
Минулого року країни НАТО витратили загалом 50 млрд євро на всі види військової допомоги. У 2023 році ця цифра, за даними альянсу, сягнула близько 40 млрд євро. (euractiv)
Більше новин
Білі британці стануть меншістю через 40 років, стверджує дослідження. Аналіз міграції, народжуваності та смертності до кінця 21 століття дозволяє зробити висновок, що частка білих британців знизиться з нинішніх 73% населення до 57% до 2050 року, перш ніж впаде до рівня меншого за 50% до 2063 року. Дослідження, проведене професором Меттом Гудвіном з Букінгемського університету, показує, що до кінця століття частка білих британців у населенні – яка визначається як люди, у яких немає батьків-іммігрантів – могла б скоротитися приблизно до третини (33,7%). За прогнозами, до 2100 року шестеро з десяти людей у Великій Британії або не народяться у Великій Британії, або матимуть принаймні одного з батьків-іммігранта. Професор Гудвін, почесний професор Кентського університету, зазначив, що “до кінця поточного століття більшість людей на цих островах не зможуть простежити своє коріння в цій країні більше ніж на одне чи два покоління назад”. Коефіцієнт народжуваності для тих, хто народився у Великій Британії, становить 1,39, а для осіб, народжених за кордоном - 1,97. Для мусульман він становить 2,35, а для немусульман – 1,54. Згідно з аналізом, якщо поєднати населення, народжене за кордоном, з їхніми дітьми, то частка прогнозованого населення, народженого за кордоном, та другого покоління зросте до 33,5% від загальної чисельності населення Великої Британії у 2050 році, 47,5% до 2075 року та 60,6% до 2100 року. Білі британці стануть меншиною у Великій Британії до 2063 року. А до кінця цього століття приблизно кожна п'ята людина сповідуватиме іслам, порівняно з приблизно однією з 14 сьогодні. За “сценарію високої мусульманської міграції”, коли Велика Британія отримуватиме вищий за середній приплив мігрантів з мусульманських держав, то, за оцінками, до 2100 року кожен четвертий британець буде мусульманином, а серед людей віком до 40 років у цій країні цей показник зросте майже до кожного третього. (telegraph)
Минулого року в Америці з'явилося понад півмільйона нових мільйонерів. Згідно зі Звітом про світове багатство Capgemini за 2025 рік, у 2024 році спостерігалося значне зростання кількості мільйонерів у Сполучених Штатах. В США їх стало більше на 562 000. Загальна кількість мільйонерів в США досягла 7,9 млн осіб. Capgemini, ІТ-компанія зі штаб-квартирою в Парижі, заявила, що сприятлива процентна ставка та високі показники на фондових ринках США були ключовими факторами зростання багатства. В той же час чисельність заможних людей у Європі скоротилася на 2,1%, при цьому Велика Британія, Франція та Німеччина разом втратили 75 тис мільйонерів через економічну стагнацію. На Близькому Сході відповідне скорочення склало 2,1% через падіння цін на нафту. “Станом на січень 2025 року багаті вклали 15% своїх портфелів в альтернативні інвестиції, включаючи приватні акціонерні капітали та криптовалюти”, – йдеться у звіті. (qz.com)
Чеський біткойн-скандал викликає побоювання щодо участі держави у відмиванні грошей. Чеський уряд докладає всіх зусиль, щоб стримати наслідки пожертвування 40 млн євро у біткоїнах. Скандал змусив міністра юстиції Павла Блажека піти у відставку. На засіданні Ради національної безпеки висловлювалися побоювання, що державу використовували для відмивання злочинних доходів. Пожертва надійшла від Томаша Їржиковського, засудженого у 2017 році за незаконний обіг наркотиків, злочини, пов'язані зі зброєю, та розкрадання. Хоча походження біткойнів залишається юридично непідтвердженим, скандал викликав різку критику. Президент Петр Павел попередив, що це може підірвати довіру до системи правосуддя, підірвати авторитет державних інститутів та заплямувати міжнародний авторитет Чеської Республіки. Опозиція, очолювана Андреєм Бабішем, наполягає на вотумі недовіри уряду Фіали. Хоча уряд представляє цю справу як особисту проблему Блажека, політичні наслідки скандалу поглиблюються. (euractiv)
Все менше чоловіків обирають професію ветеринара. Якщо ви несете свою собаку, кота чи рибку до ветеринара у Великій Британії, то, ймовірно, їх лікуватиме жінка. За даними Королівського коледжу ветеринарних хірургів, 61% нинішніх ветеринарів Великої Британії – жінки. Вступ до університетів ще більш перекошений. Серед ветеринарів, які нещодавно отримали кваліфікацію, майже 80% становили жінки. Так було не завжди. У 1930-х роках, коли практикував Джеймс Герріот – культовий британський ветеринар, автор книг, зокрема “Усі істоти великі та малі”, – майже всі ветеринари були чоловіками. Жіночий визвольний рух 60-х і 70-х років спричинив наплив студенток-ветеринарів. Можна було б очікувати, що вирівнювання умов призведе до того, що професія тепер буде рівномірно розподілена між статями, але це не так. Зростання кількості домашніх тварин означає, що більшість ветеринарів зараз працюють з дрібними тваринами. Ця зміна фокусу змінила сприйняття суспільством ветеринарної роботи з “практичної” на “турботливу”, і було висловлено припущення, що це відбило бажання у хлопців розглядати для себе цю професію. Зарплати ветеринарів також деякий час не змінювалися, що може зробити цю роботу менш привабливою для чоловіків. Втім, існує дуже мало досліджень, які б підтверджували будь-яку з цих теорій. Найактуальніше та найбільше з доступних досліджень було проведено у США у 2010 році. Розглядалися заявки до ветеринарних шкіл по всій країні з 1960-х до початку 2000-х років. Виявилося, що вибір студентів визначав один фактор: що більше студенток було на відділенні, то меншою була ймовірність того, що чоловіки подаватимуть туди заявки. Це маловивчене соціологічне явище називають “втечею чоловіків” або “втечею гендерів”. Виходить, що, принаймні в деяких професіях, чоловіки втрачають до них інтерес, щойно кількість жінок там перевищує 60%. Проблема гендерного відтоку має широкі соціальні наслідки. Зокрема, коли чоловіки залишають професію через збільшення кількості жінок, заробітна плата, як правило, стагнує, що є серйозною проблемою для студентів, які часто закінчують свої п'ятирічні ветеринарні програми зі значними боргами. (The Conversation)
Виверження вулкана Етна, яке змусило тікати туристів, було найпотужнішим за останні чотири роки.
Новини коротко
Війська РФ вдарили дронами і ракетами по Харкову, одна людина постраждала, виникли пожежі.
Міністр оборони США вперше пропустить засідання у форматі “Рамштайн”.
США з 4 червня підняли мита на сталь та алюміній до 50 відсотків.
Білий дім заявив, що Велика Британія буде звільнена від 50% мит на імпорт сталі та алюмінію.
Прем’єр-міністр Польщі Туск оголосив, що голосування щодо вотуму довіри уряду відбудеться 11 червня.
СБУ провела спецоперацію і пошкодила Кримський міст.
Леді Гага дала концерт на пляжі Копакабана в Ріо-де-Жанейро, на який прийшли 2,5 млн людей.
Google Wallet видаляє PayPal як варіант оплати для користувачів із США.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TEbhMcSirwLfk95F93K3dU4qcVtxLpfVSG
bitcoin: bc1qzrt0vnua3ru74den0w52v8zj8h74qmrsc2uvf7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ