Вісткар #1596
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 5 червня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Reuters: Україна вразила менше російських бомбардувальників, ніж очікувалося, стверджують офіційні особи США
Двоє американських чиновників повідомили агентству Reuters, що під час операції “Павутинка” Україна вразила до 20 російських військових літаків, знищивши близько 10 з них.
Ці заяви суперечать оцінкам Служби безпеки України (СБУ), яка стверджувала, що під час нападу 1 червня вражено понад 40 літаків.
Внаслідок атак значну кількість літаків було виведено з ладу, а на відновлення інших, як очікується, знадобляться роки. Удари були спрямовані на чотири ключові аеродроми — Олен’я, Іваново, Дягілево та Біла, які використовувала російська стратегічна авіація для бомбардуваннях українських міст.
СБУ заявила, що операція завдала збитків приблизно на $7 млрд і вивела з ладу третину російських крилатих ракетних бомбардувальників.
4 червня СБУ опублікувала нові кадри зі своєї операції “Павутинка”, на яких видно цілеспрямовані удари по російських стратегічних літаках на кількох аеродромах. З відеозапису не одразу зрозуміло, скільки літаків було знищено.
Операція “Павутинка” була спрямована на деякі з тих самих бомбардувальників, які завдали масових руйнувань українським містам та цивільним цілям. (kyivindependent)
Більше новин
S&P оголосило про дефолт України за ВВП-варантами. Агентство S&P Global у вівторок знизило рейтинг випуску боргових зобов’язань України, прив’язаних до ВВП, з рівня "CC” до дефолтного рівня “D”, заявивши, що Україна не здійснила виплату в розмірі $665 млн власникам цих інструментів, яка була запланована на 2 червня, пише Reuters. Уряд України в п’ятницю оголосив, що не здійснюватиме цю виплату — вона мала базуватися на результатах економічного зростання у 2023 році. Водночас Київ наголосив, що й надалі намагатиметься реструктуризувати цей інструмент. Україна створила ці цінні папери — інструменти з фіксованим доходом, прив’язані до темпів економічного зростання, — щоб зробити привабливішими умови реструктуризації боргу у 2015 році. Втім, через складність структури вони не були включені до ширшої угоди про реструктуризацію, яку Україна досягла минулого року. Технічно Україна давно перебуває в дефолті. (zn.ua)
Трамп каже, що Путін збирається відповісти за "Павутину". Президент США Дональд Трамп провів у середу, 4 червня, телефонну розмову з президентом РФ Путіним, що тривала більше години. За словами Трампа, під час розмови обговорили "атаку України на літаки Росії", а також "різноманітні інші атаки, які стаються з обох сторін". Трамп повідомив, що Путін "дуже рішуче заявив, що йому доведеться відповісти на нещодавню атаку на аеродроми". Трамп описав розмову як "добру", проте зазначив, що вона "не призведе до негайного миру". Серед інших тем обговорення - ситуація навколо ядерної програми Ірану. За словами Трампа, під час розмови з Путіним він наголосив, що "Іран не може мати ядерну зброю" і висловив припущення, що в цьому питанні вони обидва "були згодні". Крім того, за його словами, Путін запропонував свою участь у переговорах з Іраном. (DW)
Контейнери зі зброєю та боєприпасами, знайдені у Польщі були призначені для України. Контейнери зі зброєю невідомого походження, які були знайдені в н.п. Ляшки, Підкарпатського воєводства, призначалися Україні, повідомив ресурс Portal Obronny (PO) в середу. На знахідку оперативно відреагувало Міністерство національної оборони Польщі. "Інформуємо, що знайдені в населеному пункті Ляшки на Підкарпатті контейнери з амуніцією та зброєю НЕ Є (виділено в оригіналі – ІФ-У) власністю Війська Польського. Відповідні служби охороняють місце і техніку", - йдеться в повідомленні Міноборони Польщі на платформі X. “Найвірогідніше зброя мала потрапити в Україну", - пише Portal Obronny. (Інтерфакс-Україна)
В Італії схвалено закон про безпеку попри міжнародну критику. Суперечливий декрет про безпеку в Італії офіційно набув чинності, незважаючи на місяці критики з боку європейських інституцій та органів ООН, які попереджали, що він може підірвати демократичні гарантії та порушити міжнародні стандарти у сфері прав людини. Італійський сенат схвалив документ після напруженої сесії, яка супроводжувалася протестами опозиції, зокрема з приводу криміналізації пасивного опору, одного з найбільш суперечливих елементів законопроекту. Кілька сенаторів влаштували сидячий протест, вигукуючи “ганьба, ганьба”. Дії, які раніше вважалися ненасильницькими, такі як відмова від їжі або сидіння під час бунту у в'язниці, тепер можуть каратися. Декрет також криміналізує певні акти громадянської непокори, такі як блокування доріг або залізниць, з покаранням до одного місяця тюремного ув'язнення та штрафом у розмірі 300 євро для фізичних осіб або до шести років для груп. Закон запроваджує широкий пакет заходів, спрямованих на посилення громадської безпеки, захист співробітників правоохоронних органів та боротьбу з тероризмом, організованою злочинністю, незаконним захопленням власності та порушенням громадського порядку. Прем'єр-міністр Джорджія Мелоні назвала голосування в Сенаті “вирішальним кроком” для захисту громадян і осіб у формі. Міжнародні спостерігачі і організації висловили серйозну стурбованість та попередили, що ці заходи можуть порушувати міжнародне право у сфері прав людини, підривати основоположні принципи кримінального правосуддя та верховенства права, а також непропорційно впливати на такі групи, як мігранти, расові меншини та ув'язнені. (euractiv)
Болгарію змушують прийняти євро. Це викликає обурення. Бульвари центру Софії на вихідних перетворилися на море болгарських прапорів, коли тисячі людей приєдналися до маршу столицею. Мета їхнього обурення: євро. Протест відбувся лише за кілька днів до того, як Європейський центральний банк (ЄЦБ) та Європейська комісія оголосили, що Болгарія пройшла всі економічні випробування, щоб стати 21-м членом єврозони. Голосування міністрів фінансів блоку 8 липня прокладе шлях для Болгарії до переходу з лева на євро з Нового року. Існують суперечки щодо масштабів демонстрації проти євро, але опитування однозначні. Згідно з останнім опитуванням, опублікованим минулого місяця, лише 43% болгар підтримують євро, тоді як 50% виступають проти. Місцеве соціологічне агентство Trend Research повідомило, що 21% респондентів підтримують введення євро наступного року, 33% – пізніший перехід, а 38% – проти. Більшість людей також підтримали проведення референдуму з цього питання. Конституційний суд відхилив ініціативу про референдум, фактично підтримавши точку зору Брюсселя про те, що прийняття євро є умовою членства в ЄС. Найбільше занепокоєння пересічних болгар полягає в тому, що запровадження євро призведе до зростання цін. Згідно з опитуванням Eurobarometer, 47% болгар назвали найважливішими проблемами інфляцію та високі витрати на життя. Данія свого часу офіційно відмовилася від участі в єврозоні і її виборці відхилили єдину валюту на референдумі 2000 року. Швеція також провела референдум три роки потому і відмовилася від євро. Польща, Угорщина та Чеська Республіка зволікають, здебільшого з політичних причин, тоді як Румунія ще не подолала всі економічні та регуляторні перешкоди. Це розчаровує Брюссель та ЄЦБ, які прагнуть підвищити роль євро у світовій економіці. (telegraph)
Новини коротко
Росіяни вночі вдарили дронами по Прилуках і Харкову: 5 людей загинули, понад 20 постраждали.
Трамп заборонив вʼїзд до США громадянам 12 країн.
Трамп взявся за розслідування автопідпису Байдена.
У Польщі з'явилося державне свято у пам'ять про жертв Волинської трагедії.
Telegram додав нові функції, серед яких спілкування з каналами, вкладки гілок у групах і надсилання фото у високій якості.
Принц Гаррі та Меган Маркл свого часу розглядали можливість зміни прізвища на Спенсер через затримку з отриманням британських паспортів для дітей з використанням прізвища Сассекс та їхніх титулів.
Анатолія Шарія заочно засудили до 15 років позбавлення волі за держзраду.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TKHXQsUWYE57vRCMRfo9Z4sMEFaEV8MX3N
bitcoin: bc1q4ud3jwpl08r0hltea7vjmwrxmdvzkyyv9ple60
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ