Вісткар #1598
Доброго ранку! Вітаю вас у понеділок 9 червня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Оборонні витрати залишаться високими навіть після війни
Україна усвідомила, що ключ до перемоги над Росією — у перевазі технологій. Про це в інтерв’ю Bloomberg розповів міністр фінансів України Сергій Марченко.
Марченко визнав, що навіть після завершення активних бойових дій, оборонні витрати залишатимуться високими. “Це буде необхідною умовою довгострокової безпеки”, — наголосив він.
Зараз витрати на війну становлять близько 26% ВВП. У майбутньому ж, за словами міністра, доведеться балансувати між збереженням сильної армії та потребами у відновленні економіки, медицини, соціальної сфери. Це питання активно обговорюється з партнерами України, які надають фінансову підтримку.
Прокоментував Марченко і корупційні ризики, зокрема в сфері оборонних закупівель. Він нагадав, що у 2024 році СБУ викрила масштабне розкрадання коштів на суму близько $40 млн під час закупівлі зброї.
“Ну, війна, безперечно, як чорний ящик, тому що ви не можете очікувати, що люди будуть на 100% віддані захисту вашої країни. Це інший світ. Люди діють в іншій реальності, і я не знаю інших країн, які не мали б проблем з неефективним управлінням чи корупцією під час війни”, — зазначив міністр.
Марченко також зізнався, що на початку 2024 року в уряді була надія на мирне врегулювання, але нині прогнози більш стримані. “Це створює складнощі в бюджетному плануванні: неясно, чи орієнтуватися на економіку, яка воює, чи вже готуватися до відбудови”, — сказав він.
Особливе занепокоєння викликає 2026 рік — на відміну від 2025-го, міжнародні фінансові гарантії на цей період наразі відсутні. “Грошей, доступних для України у 2026 році, менше, ніж у 2025 році”. “Сподіваюся, що після війни ми отримаємо нові інвестиції від тих, хто підтримував нас у найтяжчі часи”, — підсумував Марченко.
Раніше Марченко заявив, що на сьогодні витрати на ЗСУ недостатні, тому необхідно переглядати бюджет. (zn.ua)
Більше новин
У Німеччині пропонують встановити вікові обмеження для користувачів соцмереж. Міністр юстиції Німеччини Стефані Хубіг виступила за встановлення вікового обмеження для користувачів соціальних мереж. На її думку, вікове обмеження для користування соціальними мережами захищає дітей у їхньому приватному житті, а також сприяє здоровому розвитку. "Діти та підлітки потребують захисту, а не тиску самовираження", – підкреслила вона. На думку Хубіг, це також полегшить життя батькам, яким більше не доведеться щодня обговорювати з дітьми їхню діяльність у соцмережах. Перший досвід інших країн показує, що таке обмеження позитивно позначається на дітях і підлітках у школах, додала вона. Там, за словами Хубіг, стає "менше знущань, більше концентрації, більш соціальна взаємодія". (Інтерфакс-Україна)
В Італії відбувається референдум щодо громадянства та прав працівників. У неділю італійці розпочали дводенне голосування на референдумі щодо пом'якшення правил надання громадянства та посилення трудового законодавства, при цьому уряд прем'єр-міністра Джорджії Мелоні виступив проти обох цих кроків і закликав людей утриматися від голосування. Очікувалося, що п'ять пропозицій, винесених на голосування, не будуть ухвалені через низьку явку та вимогу участі понад 50% виборців для визнання результатів референдуму.
Наразі дорослий резидент країни, що не є членом ЄС, і який не має шлюбу чи кровних зв'язків з Італією, повинен прожити в країні 10 років, перш ніж зможе подати заяву на отримання громадянства — процес, який потім може тривати ще роки. Пропозиція, винесена на референдум, ініційована кампанією, яку вели неурядові організації, скоротить цей термін до п'яти років, поставивши Італію в один ряд з Німеччиною та Францією. Згідно зі статистикою ЄС, у 2023 році громадянство Італії отримали понад 213 500 осіб, що вдвічі більше, ніж у 2020 році, і становить одну п'яту від загальної кількості натуралізацій у країнах ЄС. Понад 90 відсотків з них були з-поза меж ЄС, переважно з Албанії та Марокко, а також Аргентини та Бразилії. Чотири інші питання референдуму стосуються посилення захисту звільнених працівників, які перебувають у нестабільних ситуаціях або стали жертвами нещасних випадків на виробництві. Ці зміни просувала ліва профспілка CGIL. (DW)
На новий звіт зі змін клімату уряд Британії витратить 8 млн фунтів стерлінгів. Офіційний радник уряду з питань зміни клімату витратить 8,2 млн фунтів стерлінгів на звіт про оцінку ризиків глобального потепління для Великої Британії. Це приблизно вп'ятеро більше, ніж вартість попереднього дослідження. Комітет зі зміни клімату заявив, що значне збільшення фінансування необхідне через зростання складності завдання. Організація Quango, яка консультує міністрів щодо підготовки до глобального потепління, витратила 1,8 млн фунтів стерлінгів на свій останній подібний звіт, який мав 142 сторінки. Збільшення фінансування цього разу означає, що звіт аналогічного обсягу коштуватиме понад 50 тис фунтів стерлінгів за сторінку. Звіт замовлений Міністерством з питань довкілля, продовольства та сільських справ (Defra), яке також визначило бюджет. Річард Тайс, речник партії Reform UK з питань енергетики, заявив: “Неймовірно, що майже 10 млн фунтів буде витрачено даремно на найдорожчий в історії звіт про нульові викиди”. “Він просто лежатиме на полиці, збираючи пил, повний самохвальних коментарів”. Оцінки Комітету зі зміни клімату, які публікуються кожні п'ять років, мають на меті кількісно оцінити ризик від підвищення температури, спричиненого викидами парникових газів людством, та рекомендувати політику щодо його пом'якшення. Останнє подібне дослідження, опубліковане у 2021 році. Той звіт з'явився за часів міжпартійного політичного консенсусу щодо зміни клімату та здобув загальну підтримку. Однак відтоді консенсус щодо досягнення нульового рівня викидів до 2050 року розвалився: консерватори заявили, що це неможливо, а реформисти повністю відкинули цю ідею. (telegraph)
Друга ракетка світу іспанець Карлос Алькарас захистив минулорічний титул переможця Ролан Гаррос. У фіналі він у драматичному п'ятисетовому поєдинку здолав першу ракетку світу італійця Янніка Сіннера. Матч тривав 5 годин 31 хвилину, ставши найдовшим фіналом в історії Ролан Гаррос. Рахунок зустрічі 4:6, 6:7(4), 6:4, 7:6(3), 7:6(2). (УП)
Новини коротко
Росія вночі завдала масованого комбінованого удару по Рівненщині.
Окупанти атакували БпЛА Дніпропетровщину, пошкоджена інфраструктура та транспорт.
Деякі заброньовані чоловіки можуть виїжджати у відпустку.
Дрони вдарили по ключовому виробнику електроніки для ракет і безпілотників в РФ.
У Лос-Анджелесі спалахнули заворушення через рейди проти нелегальних мігрантів.
Представники президента Трампа та Ілона Маска провели 6 червня телефонну розмову, після чого обмін різкими висловлюванням у соцмережах припинився.
Франція може визнати X порноплатформою та зобов’язати перевіряти вік користувачів.
Ізраїль зупинив судно із активісткою Гретою Тунберг на борту.
Збірна Португалії з футболу у серії пенальті перемогла Іспанію та виграла кубок Ліги націй УЄФА.
Укрзалізниця почала встановлювати кондиціонери в старі плацкартні вагони.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TKHXQsUWYE57vRCMRfo9Z4sMEFaEV8MX3N
bitcoin: bc1q4ud3jwpl08r0hltea7vjmwrxmdvzkyyv9ple60
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ