Вісткар #1602
Доброго ранку! Вітаю вас у п'ятницю 13 червня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
За новини підрахунками Світового банку 9 млн українців опиняються за межею бідності
Світовий банк почне по-новому визначати рівень бідності і кількість населення, що перебуває за межею бідності.
Для країн з доходами, нижчими за середні, бідними людьми вважатимуть тих, хто заробляє три й менше доларів на день – це приблизно 125 грн. Раніше “межовою зарплатою” була сума – $2,15 на день.
У країнах із доходами вищі за середні, межею бідності буде зарплата 8,30 доларів на день – це близько 340 грн на день. Раніше межею бідності вважали заробітну плату в розмірі $6,5 на день.
З липня 2024-го Україну вважають країною з доходами вищими за середніми, тож межа бідності становить $8,30 на день. Відтак місячна зарплата “бідняків” має становити менше ніж 10 320 грн.
Наразі середня зарплата в Україні становить 23 460 грн. Середня пенсія становить 6 341 грн, у пенсіонерів, які працюють, – 6 862 грн. Відтак виходить, що більшість пенсіонерів перебувають за межею бідності.
Станом на квітень 2025-го кожен третій пенсіонер отримує 3 340 грн пенсії, повідомляє “Опендатабот”. Загалом в Україні налічують 10,3 млн пенсіонерів. Понад 10 тис грн пенсію мають лише 14,5% людей. Це означає, що майже дев’ять мільйонів пенсіонерів живуть за межею бідності. (village)
Більше новин
Зеленський: ЗСУ на Сумщині потроху витісняють війська РФ. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Сили оборони мають певні успіхи у Сумській області. "Була сьогодні доповідь головкома Сирського - фронт і передусім Покровський напрямок, Курська операція, прикордоння Сумщини. Наші підрозділи на Сумщині потроху відштовхують окупанта", - заявив Зеленський у четвер, 12 червня, під час свого традиційного вечірнього звернення. Однак він не уточнив, про які саме ділянки фронту йдеться. (DW)
Трамп заявив, що він розчарований Україною та Росією. “Я розчарований Росією. Але я також розчарований Україною. Бо, гадаю, можна було б укласти угоду. А ми втрачаємо п'ять чи шість тисяч людей на тиждень. Здебільшого солдатів. Але також людей, які живуть у містах, бо їх знову вражають ракетами – як би ви жили в будівлі, і якби знали, що ракета має хороший шанс влучити в будівлю ввечері? Мабуть, жахливо так жити”, – сказав він під час спілкування з журналістами. Президент США 28 травня заявив, що “матиме відповідь за два тижні”, чи дійсно президент Росії Володимир Путін хоче завершити війну в Україні. (РС)
Українські біженці у Польщі стали потужним економічним чинником - звіт ООН. Українські біженці в Європі не тільки забезпечують себе і свої сім'ї, але й роблять внесок у економіку країни перебування. Це доведено на прикладі Польщі - у звіті, який зробила для ООН аудиторська компанія Deloitte, це представлено досить яскраво. Лише за три роки присутність українців забезпечила додатковий приріст польського ВВП на понад 328 млрд злотих, що еквівалентно приблизно $85 млрд. Для порівняння, сукупні витрати польської держави на гуманітарну, військову та соціальну допомогу Україні за той самий період не перевищили $10 млрд.
За даними звіту, у 2022 році, першому після вторгнення Росії в Україну, ВВП Польщі зріс на 1,5 відсотка. У 2023 році зростання становило 2,2 відсотка, а у 2024-му — 2,7 відсотка. Саме на 2024 рік припав рекордний економічний ефект від участі біженців у польській економіці. Польща дозволила українцям працювати без додаткових дозволів, що забезпечило високий рівень зайнятості серед біженців. За оцінками Deloitte, цей показник зріс із 61 відсотка у 2023 році до 69 відсотків у 2024-му. Водночас українці не витіснили місцеву робочу силу: зафіксовано не зниження, а зростання заробітних плат і зменшення рівня безробіття серед громадян Польщі. Багато українців привезли з собою кошти, які витрачають на місцевому ринку, що додатково стимулює попит. (zn.ua)
Курс євро перевищив 48 грн. Це історичний максимум. На 13 червня офіційний курс євро зросте на понад 60 копійок – до 48,0825 гривень. Попередній рекорд був 22 квітня – тоді євро коштувало 47,7653 гривні. Курс долара навпаки 13 червня трохи знизиться – до 41,4880 гривень. На світових ринках долар цього року вже втратив близько 10% щодо основних валют. 12 червня він опустився до найнижчого рівня з квітня 2022 року. Натомість євро додав 1,07% і досягнув курсу 1,16 долара – це найвищий показник із жовтня 2021 року. (village)
Моторошне відео пасажира показує, що “нічого не працює” на літаку Air India за кілька годин до того, як він розбився. Пасажир Air India поділився відео, на якому стверджується, що на літаку, на якому він летів, не працювало електрообладнання, зокрема кондиціонер та телевізійні екрани. Все це - за кілька годин до того, як літак зазнав катастрофи. Акаш Ватса, який сказав, що був у літаку під час його попереднього рейсу з Делі до Ахмедабада, поділився відео на X, на якому видно те, що він назвав “незвичними речами в літаку”. Після того, як з'явилися новини про жахливу катастрофу, Ватса поділився відео, на яких, за його словами, видно, що під час попереднього польоту літака не працювало бортове обладнання. “Кондиціонер взагалі не працює. Як завжди, їхні телевізори також не працюють, як і кнопка виклику бортпровідника”, – каже він у відео. “Нічого не працює, нічого. Навіть світло не працює”. Причина авіакатастрофи – найгіршої, яку Індія бачила за десятиліття – все ще встановлюється. Можливими причинами трагедії можуть бути різка зміна вітру, що спричинила зупинку двигуна, або зіткнення обох двигунів з птахом. (dailymail)
Новини коротко
ПС ЗСУ: минулої ночі знешкоджено 43 з 55 ворожих безпілотників, є влучання у дев'яти локаціях.
Ізраїль атакував центр іранської ядерної, ракетної та військової інфраструктури. Є інформація про загибель головнокомандувача іранських збройних сил.
Верховний суд Польщі дозволив перерахувати виборчі бюлетені на 13 районних виборчих комісіях.
Авіакатастрофа в Індії. Одного з пасажирів знайшли живим, понад 290 людей загинули.
ДБР проводить обшуки в президента Національної академії аграрних наук Ярослава Гадзала в справі стосовно розтрати майна шляхом зловживанням службовим становищем.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TKHXQsUWYE57vRCMRfo9Z4sMEFaEV8MX3N
bitcoin: bc1qhhzl320sfg9d0ngerdex2k4f2nkd5wzag9qtk7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ