Вісткар #1612
Доброго ранку! Вітаю вас у п'ятницю 27 червня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
На саміті ЄС не змогли ухвалити заяву на підтримку України
Європейська Рада не змогла одноголосно ухвалити заяву про підтримку України на засіданні 26 червня. Документ підписали 26 із 27 країн-членів ЄС.
Про це йдеться в комюніке, текст якого оприлюднили на сайті Європейської Ради.
Серед іншого, у документі йдеться про те, що Європейський Союз продовжуватиме надавати Україні регулярну та передбачувану фінансову підтримку в довгостроковій перспективі. У 2025 році Європейський Союз надасть Україні 30,6 млрд євро, з яких 3,5 млрд євро вже виплачено в рамках Механізму підтримки України, а 7 млрд євро – в рамках ініціативи G7 ERA, яка буде погашена за рахунок непередбачених прибутків від іммобілізованих російських активів.
У документі закликали до негайного припинення вогню з боку Росії, ввести нові санкції проти РФ та її тіньового флоту та підтримати прогрес України на шляху до Європейського Союзу.
Також держави ЄС високо оцінили темпи реформ, пов’язаних з процесом вступу, і привітали “значний прогрес”. Утім, для формального відкриття переговорів необхідна одностайна згода усіх 27 членів ЄС, а зараз її нема. Тож Європейська Рада планує повернутися до обговорення цього питання на наступному саміті. (babel)
Більше новин
Саміту ЄС не вдалося ухвалити нові санкції проти Росії. 18-й пакет санкцій щодо Росії на саміті Європейського Союзу в четвер, 27 червня, не затвердили, але на це в Брюсселі всерйоз і не розраховували: Словаччина, а за компанію з нею й Угорщина вже за кілька днів до саміту відмовилися підтримувати пакет. Проте Єврораді вдалося домовитися про продовження дії всіх інших санкцій проти РФ ще на шість місяців. Таким чином термін їхньої дії закінчиться не наприкінці липня 2025-го, а в січні 2026 року. На думку дипломатичного джерела DW, прем'єр-міністр Віктор Орбан не погрожував блокуванням продовження санкцій, оскільки президент США Дональд Трамп наполягає, щоб Європа продовжувала тиснути на Росію. "Орбан відкрито налаштований проти України, - сказав журналістам прем'єр-міністр Бельгії Барт Де Вевер. - Він говорить про це чітко і ясно". А новий президент Румунії Нікушор Дан заявив, що основний блок переговорів щодо вступу до Євросоюзу з Молдовою можуть відкрити вже 4 липня - на першому саміті ЄС-Молдова в Кишиневі. Однак у висновках Євроради про це не йдеться, до того ж багато дипломатів висловлювалися проти поділу Молдови та України на шляху до членства: вони подали заявки на надання статусу кандидата з різницею в кілька днів у березні 2022 року і досі їхня євроінтеграція йшла синхронно. При цьому до вступу Молдови до ЄС Угорщина ставиться позитивно, тобто офіційно початку переговорів із нею нічого не заважає. (DW)
Євродепутати ініціювали вотум недовіри Урсулі фон дер Ляєн. Група євродепутатів подала ініціативу щодо винесення вотуму недовіри президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, сподіваючись, що тиск у межах цієї процедури змусить її добровільно піти з посади. Про це пише Euronews. Якщо пропозицію буде прийнято, вона призведе до відставки всієї Комісії та запустить складний процес нового призначення 27 нових європейських комісарів з країн-членів.
Підтримка виглядає малоймовірною: для ухвалення рішення необхідна підтримка двох третин депутатів Європарламенту, який наразі налічує 720 членів. Причиною подання вотуму стало недавнє рішення Європейського суду, який розкритикував Урсулу фон дер Ляєн за відсутність прозорості у справі так званого Pfizergate — зокрема, за її відмову оприлюднити текстові повідомлення, якими вона обмінювалася з генеральним директором Pfizer Альбертом Бурлою під час перемовин щодо закупівлі вакцин від COVID-19. Серед інших претензій — звинувачення у централізації повноважень і нехтуванні роллю Європарламенту, зокрема при відкликанні законодавчих ініціатив, таких як екологічні пропозиції, без належних консультацій. Ініціатори сподіваються повторити сценарій 1999 року, коли вся Єврокомісія на чолі з Жаком Сантером пішла у відставку під тиском звинувачень у шахрайстві та непрозорості, попри те, що вотум недовіри тоді не був підтриманий. (zn.ua / babel)
Запаси бронетехніки радянських часів у РФ наближаються до критичної точки - ISW. В ISW посилаються на результати аналізу супутникових знімків, проведеного певним неназваним джерелом у соцмережах. "Супутникові знімки окремих заводів з ремонту бронетехніки в Росії свідчать про те, що Росія продовжує покладатися на відновлення своїх запасів бронетехніки радянських часів", - йдеться у звіті ISW. "Джерело… заявило, що більшість бойових броньованих машин (ББМ), які Росія забирає зі зберігання, більше не перебувають у достатньо хорошому стані для негайного розгортання на фронті без відновлення, як це Росія могла зробити на початку війни", - сказано у звіті. "Росія підтримувала свої наступальні операції протягом усієї війни, використовуючи свої запаси бронетехніки радянських часів, щоб компенсувати високі втрати, але цей ресурс є обмеженим і наближається до точки зменшення його доступності. Російські війська все частіше використовують мотоцикли та баггі замість бронетехніки вздовж лінії фронту в Україні через високі втрати російської техніки наприкінці 2023 та 2024 років", - зазначають експерти ISW. Британський міжнародний інститут стратегічних досліджень (IISS) у лютому 2025 року оцінив, що російські війська втратили понад 3700 БМП та БТР лише у 2024 році. (Інтерфакс-Україна)
Німеччина та Франція сперечаються щодо тарифної угоди ЄС зі США. Очільниця Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн за підсумками переговорів лідерів на саміті ЄС у Брюсселі заявила, що Європа готова до підписання торговельної угоди зі США, але розглядає варіант невдачі будь-яких домовленостей. Як пише The Guardian, фон дер Ляєн розповіла, що буквально у четвер отримала оновлену версію пропозицій зі США щодо тарифів. Президентка Єврокомісії пообіцяла відстоювати інтереси ЄС і підкреслила, що "всі варіанти залишаються на столі". За інформацією ЗМІ, торговельна угода з Трампом стала причиною для суперечки між двома найбільш економічно потужними державами блоку - Німеччиною та Францією. Канцлер Фрідріх Мерц під тиском німецьких автовиробників пропонує "швидку та неускладнену угоду", погоджуючись з асиметричними тарифами на користь США. Натомість президент Емманюель Макрон вважає поступки Вашингтону шкідливими для довгострокових перспектив ЄС щодо конкурентоздатності на світовому ринку. (LB.ua)
Опитування: українці відзначають дуже високий рівень корупції в Україні. 44,2% опитаних українців заявляють про дуже високий рівень корупції у державі. Такі дані оприлюднив Центр соціальних та маркетингових досліджень “CОЦИС”. Ще 38,4% відзначають рівень корупції як “високий”, а 13,2% - як “середній”. Відповідальність за збереження високого рівня корупції, на думку респондентів, несуть влада в цілому (55,1% опитаних), антикорупційні органи (40,3%), президент (31,2%), самі люди (31%), Верховна Рада (25,4%), а також уряд (20,7%). Респонденти відзначили, що саме високий рівень корупції найбільш негативно впливає на загальну ситуацію в державі. Такої думки притримується 48,5% опитаних. 41,7% вказали на постійні атаки дронів і ракет а інфраструктуру, а ще 41,1% назвали зниження рівня життя населення. Більшість опитаних вважає, що за останній рік загальна ситуація в Україні погіршилася (59,9%), а 31,7% - що залишилася без змін. (LB.ua)
Новини коротко
США підписали торговельну угоду з Китаєм і планують укласти аналогічний договір з Індією.
Головна редакторка Vogue Анна Вінтур залишає посаду.
YouTube вводить обмеження за віком. З 22 липня прямі трансляції на платформі зможуть проводити підлітки з 16 років. Користувачі віком від 13 до 15 років зможуть проводити прямі трансляції з облікового запису дорослого, але він має бути на ній присутній.
У світі збільшилася кількість споживачів наркотиків - найбільше зріс ринок кокаїну.
На сайті Верховної Ради зареєстрований законопроєкт, який дозволить створювати приватні кладовища і крематорії.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TKHXQsUWYE57vRCMRfo9Z4sMEFaEV8MX3N
bitcoin: bc1qhhzl320sfg9d0ngerdex2k4f2nkd5wzag9qtk7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ