Вісткар #1615
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 2 липня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
США зупиняють постачання для України деяких обіцяних раніше боєприпасів
Пентагон зупиняє постачання для України деяких боєприпасів, серед яких ракети для систем ППО Patriot, високоточні артилерійські снаряди, ракети Hellfire та інші, які Україна запускає з винищувачів F-16 і дронів.
Про це пише Politico з посиланням на джерела. Після публікації матеріалу це також підтвердила заступниця прессекретаря Білого дому Анна Келлі.
Допомогу вирішили призупинити на початку червня, але рішення набуває чинності лише зараз. Його ухвалив керівник політичного відділу Пентагону Елбрідж Колбі після того, як оглянув запаси боєприпасів Пентагону — це викликало побоювання, що арсенали зброї США стали занадто малими. Заступниця прессекретаря Білого дому Анна Келлі сказала, що рішення ухвалили, “щоб поставити інтереси Америки на перше місце”.
Ідеться про боєприпаси, які США постачали в межах двох різних програм допомоги, які запустила ще адміністрація президента Байдена. (babel / DW / The Hill)
Більше новин
Сенат США схвалив “великий, прекрасний” законопроєкт Трампа з перевагою в один голос. Голос віцепрезидента Джей Ді Венса став вирішальним на користь законопроєкту після підрахунку голосів 50-50. Сенатори-демократи одностайно виступили проти, як і троє сенаторів-республіканців. Решта представників Республіканської партії віддала голос за. Тепер законопроєкт передадуть до Палати представників для остаточного затвердження. Там на нього можуть чекати труднощі, оскільки сенатська версія законопроєкту пропонує збільшити дефіцит бюджету на $1 трлн. Загалом документ передбачає зниження федеральних податків, нові видатки на Пентагон і службу прикордонної безпеки, скорочення державних програм соціального забезпечення, зокрема Medicaid. Спікер Палати представників Майк Джонсон оголосив, що там розглянуть законопроєкт “негайно”, щоб встигнути передати його на підпис Трампу до 4 липня. (babel)
Великобританія та Німеччина готуються підписати договір про взаємну оборону. Договір передбачає взаємну допомогу у разі загрози будь-якій із країн, повідомляє Politico. "Очікується, що договір буде підписаний 17 липня до початку літніх парламентських канікул", - зазначено в повідомленні. Документ, що майже готовий, містить ключовий розділ про оборону, який спирається на Угоду Trinity House, що визнає загрозу одній країні як загрозу для іншої. Це надасть Німеччині гарантії взаємної підтримки з боку двох європейських ядерних держав, що відповідає прагненню канцлера Фрідріха Мерца посилити континентальний стримуючий фактор окремо від США. Окрім оборонних положень, угода охоплюватиме боротьбу з нелегальною міграцією, розвиток транспорту, досліджень та інновацій, а також транскордонні обміни. (Інтерфакс-Україна)
Трамп пропонує перевірити компанії Маска. Президент Трамп запропонував Департаменту ефективності урядування (DOGE) — комісії, яку колись очолював Ілон Маск — “ретельно та уважно подивитися” на компанії технологічного мільярдера та на те, яку вигоду вони отримали від податкових пільг. Маск - союзник, який став ворогом, - розкритикував у соціальних мережах законопроект про податки та витрати, який поступово скасовує багато податкових пільг на відновлювану енергетику. “Ілон Маск знав задовго до того, як так рішуче підтримав мене на посаду президента, що я категорично проти пільг на електромобілі”, – написав Трамп на Truth Social. “Електромобілі – це добре, але не слід всіх змушувати купувати їх”. “Без субсидій Ілону, ймовірно, довелося б закритися та повернутися додому в Південну Африку”, – продовжив він. Тісні стосунки генерального директора Tesla з Трампом минулого місяця переросли в публічне зіткнення після того, як Маск назвав “великий, прекрасний законопроект” Трампа, “абсолютно божевільним” та “політичним самогубством” для Республіканської партії. В понеділок Маск знову закликав до створення нової політичної партії. (The Hill)
Акції компаній з чистої енергетики зростають після того, як податок на сонячні та вітрові проекти було вилучено з великого законопроекту Трампа. Акції компанії NextEra Energy, найбільшого розробника відновлюваних джерел енергії в США, зросли приблизно на 5% після того, як Сенат у вівторок схвалив законопроект президента Трампа. Індустрія чистої енергетики була обурена тим, що законопроект передбачав податок на проекти вітрової та сонячної енергетики. Податок застосовувався до проектів, які використовують компоненти від іноземних проблемних організацій понад певний поріг. Під проблемними іноземними організаціями широко розуміється, по суті, Китай. Зрештою, податок було виключено із законопроекту Сенату, повідомили Американська асоціація чистої енергетики (ACP) та Асоціація промисловості сонячної енергетики (SEIA). Цей захід збільшив би податкове навантаження на сонячну та вітрову енергетику до $7 млрд, сказав Джон Генслі, старший віцепрезидент ACP з аналізу ринку. Між тим, закон поступово скасовує інвестиції в чисту електроенергію та податкові пільги на виробництво для вітрової та сонячної енергетики, хоча терміни не такі суворі, як у попередніх версіях закону. (CNBC)
США офіційно закрили програми USAID. Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) від вівторка, 1 липня, офіційно припинило надавати фінансову допомогу. Держсекретар Марко Рубіо пояснив це рішення Білого дому “неефективністю” роботи агентства, а також тим, що пріоритетами нинішньої адміністрації є реалізація національних інтересів США. За словами Рубіо, адміністрація президента США Дональда Трампа проаналізувала витрати USAID на тисячі програм і з'ясувала, що за десятиліття існування воно витратило - з поправкою на інфляцію - понад $715 млрд. При цьому держсекретар США назвав очевидним, що поставлених цілей розвитку досягти не вдалося. Нова модель підтримки третіх країн буде заснована на принципі "торгівля замість допомоги", заявив далі держсекретар. (DW)
Приватна освіта – один із найкращих експортних товарів Британії, але лейбористи його знищують. 35 британських шкіл цього року були представлені в Spear's Schools Index 2025, який включає 100 найкращих навчальних закладів світу. Список, у якому переважно домінує Британія, значно випереджаючи таких конкурентів, як Сполучені Штати та Швейцарія. Британські приватні школи настільки високо цінуються за кордоном, що наразі вони мають 115 філіалів, де навчається загалом 86 865 учнів по всьому світу. Лише в Китаї налічується 44 такі школи. Але бажання лейбористів ліквідувати цей надзвичайно успішний сектор зі світовою репутацією вже почало давати результати. Зараз у списку Spear’s на п'ять британських шкіл менше, ніж минулого року, через “запровадження урядом Великої Британії ПДВ на незалежні школи та кілька інших змін у політиці”, що робить їх менш привабливими для іноземних батьків. Незалежні школи змушені знижувати вимоги до вступу, щоб залучити учнів лише для того, щоб вижити, що завдає значної шкоди їхній репутації. Ще рік тому батьки здібної дитини середнього класу могли заощаджувати та забезпечити своєму потомству освіту світового класу. Але зараз заслуги дитини чи жертви батьків стають значно менш важливими в критеріях відбору. У К. С. Льюїса є ідеальний епітет для цього уряду: “З усіх тираній, — застерігав він, — тиранія, що здійснюється заради блага своїх жертв, може бути найбільш гнітючою”. (telegraph)
Новини коротко
Верховний суд Польщі після аналізу всіх скарг постановив, що президентські вибори, які відбулися 18 травня та 1 червня 2025 року, є чинними.
Трамп заявив, що Ізраїль погодився на умови 60-денного перемир'я в Газі.
2 липня очікується пік спеки в Німеччині - подекуди на півдні, згідно з прогнозами, очікується близько 40°C, на решті території країни - від 34°C і вище.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TKHXQsUWYE57vRCMRfo9Z4sMEFaEV8MX3N
bitcoin: bc1qhhzl320sfg9d0ngerdex2k4f2nkd5wzag9qtk7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ